Sklizeň zeleniny v srpnu vrcholí. Některým druhům ale ještě zdaleka nekončí vegetační období, takže potřebují průběžnou péči, abyste se dočkali bohaté úrody i v následujících týdnech, kdy se vlády ujme babí léto.
Sklizeň zeleniny neodkládejte
Končící léto pro zahrádkáře představuje období plné aktivity, protože zraje ovoce a čeká je také sklizeň zeleniny. Aby byla skutečně bohatá, je zapotřebí sklízet ve správnou chvíli. Například okurky k nakládání jsou ideální, když dosahují maximální délky kolem 7 cm, pak už se hodí spíše na řezy nebo jako náhrada salátových okurek.
Rajčata a papriky musí být sice vyzrálé, ale neměly by začít praskat, takže je z keříku posbírejte, když jsou ještě poměrně pevné, ale už pěkně vybarvené. U červené papriky počítejte s tím, že vyzrává déle než ta zelená.
Srpnová sklizeň zeleniny je často průběžná záležitost, protože jednotlivé běžně pěstované druhy dozrávají postupně, což se týká nejen již zmiňovaných okurek, rajčat a paprik, ale rovněž fazolek nebo hrášku. Na zeleninových záhonech jsou ale připraveny ke sklizni také květáky, zelné hlávky, brokolice, kapusty, úroda letních ředkviček a kedluben, cibule, česnek, mrkev a naťový celer.
Pokud jste se o svou zahradu dobře starali, získáte chutnou zeleninu nejen k přímé spotřebě, ale také k zamrazení a dalšímu zpracování – třeba k přípravě domácího kečupu a protlaku nebo chutných zavařených zeleninových směsí. Uvolněné místo na záhonech nenechávejte zahálet, protože ještě stihnete výsev třeba podzimního salátu a kapusty, špenátu či polníčku.
I ostatní zelenina potřebuje péči
Na záhoncích jsou ale v srpnu i druhy, které na svou sklizeň ještě čekají a potřebují vaši péči – například růžičková kapusta, které zaštípněte vrcholky, aby se malé růžičky dobře vyvinuly. Podobně postupujte u rajčat, která mají ještě nasazeno na květ, ale je velmi pravděpodobné, že plody z těchto kvítků už v našich klimatických podmínkách na podzim nedozrají. Raději je proto uštípněte, aby keříky získaly více síly pro ty plody, které už jsou dostatečně velké a stihnou dozrát.
Hezké, ale stále ještě zelené plody mají také dýně. Dýňové keříky proto pravidelně kontrolujte a zbavujte je nahnilých nebo jinak poškozených plodů. Současně prohlédněte i listy, zda se na nich neobjevila plíseň. Nemocnou rostlinu je lepší ihned vytrhnout, aby se napadení nešířilo dál.
Zdroj informací: jimejinak.cz; veronica.cz; denik.cz
Publikováno: 15. 8. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová