reklama

Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí

Zahradničení v guerilla stylu je zdánlivě nevšední způsob zahradničení ve městech. Jeho obliba v posledních letech roste po celém světě. A objevuje se čím dál častěji i v Česku. Chcete vědět, co je guerilla gardening? Tak pokračujte ve čtení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradničení v guerilla stylu může být prospěšné pro společnost

Zahradničení v guerilla stylu

Zahradničení v guerilla stylu je tzv. partyzánský způsob zahradničení, kdy aktivisté převezmou opuštěnou půdu, kterou nevlastní a osází ji rostlinami. Motivace k tomu může být různá. Někdo tak může jednat z důvodu nevšímavosti okolí k špíně a nepořádku. Jiní se snaží přeměnit zanedbané místo v pěkné a funkční. Další prostě milují zahradničení a kousek zahrádky jim ohromně chybí. Obvykle to dříve bývala neorganizovaná aktivita, kdy se mezi sebou tito aktivisté zpravidla neznali. Rostliny často sázeli na vlastní pěst, tedy bez svolení, či vědomí majitele pozemku. To vám však nedoporučujeme. Nemuselo by se vám to vyplatit. Jde totiž o takové graffiti ve světě květin.

Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí

Guerilla zahradničení je nelegální

Ano, je tomu skutečně tak. Ačkoliv se takové zahradničení může jevit sebevíce bohulibě, jde o nelegální činnost. Podle českého zákoníku jde dokonce o neoprávněný zásah do vlastnického práva. A pokud se tímto zásahem cítí majitel poškozen, má právo se bránit. Kromě občanskoprávní žaloby může poškozený obecnímu úřadu nebo orgánům policie podat oznámení o přestupku. Pak se tato situace řeší podle zákona o přestupcích, což může být spojeno s pokutou ve výši až 15 000 korun. Může být ale i hůř.

Kutil Martin si postavil na zahradě mlýn

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Z materiálu Ekologického právního předpisu vyplývá, že v závažných případech by se takovéto nelegální zahradničení mohlo posuzovat i podle trestního zákoníku. A to buď jako trestný čin neoprávněného užívání věci, za který by vám mohl být uložen peněžitý trest nebo dokonce i trest odnětí svobody na 2 roky nebo jako trestný čin poškození cizí věci, u něhož vám hrozí odnětí svobody na 1 rok. K porušení zákona by také mohlo dojít i tehdy, pokud by byly vysazovány nepůvodní druhy rostlin, především tedy ty invazivní druhy. Potrestáno by to bylo pokutou vysokou až 50 000 korun.

Nic však není zase až tak horké

Faktem ale je, že i když města všeobecně guerilla gardening nedoporučují, pokud vznikne spolek, který se předem s městem domluví, tak ho ani neodsuzují. V takovém případě to totiž může být zajímavá aktivita, která může mít i přínos pro společnost. Takové spolky dobrovolníků pak mohou pečovat o plochy v blízkosti jejich bydliště za předem stanovených podmínek.

Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Staňte se partyzány a s podporou města zkrášlete své okolí

O čem tedy přesně je guerilla zahradničení?

Guerilla zahradničení je o pěstování zeleniny, květin, ale i dalších rostlin, včetně ovoce, na pozemcích, které jsou obvykle opuštěné a zanedbané. Dobrovolníci, kteří se takovému zahradničení věnují, mohou být vášniví zahrádkáři, ale i lidé, které prostě touží po lepším místu pro život. Jejich obvyklou snahou je, aby jimi zasazené rostliny v daném prostředí vypadaly přirozeně. A tak dost často si ani nemusíte všimnout, že jde o guerilla gardening a můžete si myslet, že jde o cílený záměr zahradního architekta. Někdy si zase můžete myslet, že jste narazili na zatoulanou květinu. Ale kdepak, bylo to guerilla zahradničení. Velkou výhodou tohoto způsobu zahradničení je i to, že pokud na dané místo zasadíte ty správné (původní) rostliny, jde o účinnou podporu biologické rozmanitosti. Ta pak může přilákat spoustu opylovačů, hmyz, ptactvo, světlušky a další živočichy, což je velmi pozitivní.

 

A odkud k nám dorazilo guerillové zahradničení?

Do Česka dorazilo guerillové zahradničení z USA, kde v roce 1973 skupina Green Guerilla od Liz Christy v oblasti Bowery Houston v New Yorku, přeměnila zpustlý pozemek v zahradu, o který se následně starali dobrovolníci. V té době tento způsob zahradničení získal jméno, ale ve skutečnosti se však příběh guerillového zahradnictví začal psát mnohem dříve, a to již v roce 1649. Tehdy první partyzánský zahradník Gerrard Winstanley působil v Diggers v anglickém Surrey. Odtud se potom toto zvelebování prostoru květinami dostalo do USA a následně do celého světa.

Publikováno: 4. 8. 2023, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: burpee.com, ekolist.cz, guerrillagardening.org, shado-mag.com