reklama

Srpnové kalendárium – práce na zahradě nepočkají

Prázdniny se přehouply přes polovičku, ale na zahradě je stále nádherně. Letničky i trvalky kvetou naplno. Nyní si můžeme v klidu užívat plody našeho jarního snažení. Je to odměna za všechno vysazování, vysévání, zalévání a další nutné práce, bez nich by všechna ta krása nebyla.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé práce na srpnové zahradě zvládnou i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Okrasná zahrada

Po odkvětu sestříhneme levanduli, ale ne příliš hluboko, ze starého dřeva špatně obráží. Začátkem měsíce vysazujeme hlízy a cibulky na podzim kvetoucích rostlin: ocúnů, šafránů, bramboříků. V srpnu můžeme začít vysazovat dvouletky z červnových (květnových) výsevů. Mezi ně patří hvozdíky bradaté, náprstníky, divizny…

Macešky už se mohou chystat ke kvetení. Skalkové „kobercovky“ a odkvetlé trvalky (např. turany, kopretiny) je možné již v této době dělit, stejně jako lze přesazovat a množit kosatce, pivoňky. V srpnu dobře koření řízky okrasných dřevin. Používají se polovyzrálé (např. šalvěj lékařská), ale i vyzrálé řízky, na množárně mohou zakořenit i bylinné vrcholy. V tuto dobu dobře zakořeňují i truhlíkové květiny, hlavně muškáty. U vistárií zaštípneme nové letorosty za 3. až 4. listem, tím podpoříme jejich kvetení po celé ploše rostliny v příštím roce.

Připravte si bylinné řízky
i (Zdroj: Shutterstock)
Připravte si bylinné řízky

Ovocná zahrada

V průběhu měsíce dokončíme udržovací řez peckovin, neboť pozdější termín řezu by mohl přispívat ke zhoršenému hojení ran a tvorbě klejotoku. Při řezu dbáme na čistotu řezu a respektujeme zásady Zahnova řezu. Na vzniklé rány pro lepší hojení používáme stromové balzámy či štěpařské vosky. Provádíme doplňkový pozdně letní řez jádrovin, který pomůže dostat světlo do koruny a na plody a ty se pak budou lépe vybarvovat. U slabě rostoucích stromů tento řez raději neděláme, ještě by je více oslaboval. Do předem připravených záhonů vysazujeme novou sadbu jahodníků. K výsadbě používáme zásadně kvalitní sazenice ze šlechtitelských ovocnářských stanic.

Vysazujeme jahodníky
i (Zdroj: Shutterstock)
Vysazujeme jahodníky

U drobného ovoce, jako jsou maliny – zejména jednou plodící, odstraňujeme odplozené výhony u země. U keřových rybízů a angreštů 4–6leté výhony. U stromkových tvarů angreštu lze lehce prosvětlit koruny probírkou a odstraněním zahušťujících letorostů. 

Zeleninová zahrada

Zaštípněte vrcholy tyčkových rajčat. Doba od květu do zralého plodu je u rajčat kolem 60 dní, květy z druhé poloviny srpna už v našich podmínkách většinou nepřinesou zralá rajčata. Kratší vývoj plodů mají drobná třešňová a datlová rajčata. „Zalomte“ vrchol růžičkové kapusty, aby se porušila jeho apikální dominance a rostlina začala rychleji tvořit růžičky v paždích listů.

Sklízíme papriky
i (Zdroj: Shutterstock)
Sklízíme papriky

Vyséváme ředkvičky, ředkve japonského typu, čínské zelí. Jsou to druhy z čeledi brukvovité, které jsou napadány dřepčíky. Výsevy proto zakryjeme netkanou textilií. Papriky sklízejte raději pouze jednou, nebo dvakrát týdně, a po sklizni skleník intenzivně větrejte, aby se rány co nejdříve zacelily. Místo po ulomeném plodu při sklizni je největším rizikem vniku infekce do rostliny papriky.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 5. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce