Poletování motýlů z květu na květ může patřit mezi relax, kterému se oddáte i na vaší zahradě. Jde jen o to, aby na vaší zahradě vůbec nějací motýli byli – anebo vědět, jak je na zahradu přilákat. Podívejte se okolo sebe, jestli by jim vyhovovala současná skladba květeny, kterou zde máte vysazenou.
Motýli na našich zahradách
Ne všechny motýly na naší zahradě vidíme rádi, protože třeba takový bělásek zelný i přes bělost svých krásných křídel zůstává na seznamu škůdců. Přesto ale, jakmile okolo nás protřepotá motýl, máme radost. Motýli jsou prostě jemní obyvatelé našich zahrad bez ohledu na to, zda jsou jejich housenky na zahradě vítané, či nikoliv.
Motýli, společně s ostatním hmyzem, vnášejí do našich zahrad pestrost a pohyb. Jsou to opylovači, kteří nás sice nepřekvapí snůškou medu jako včely nebo čmeláci, ale jsou pro naše rostliny důležití. V minulosti bylo na našem území zaregistrováno okolo 150 druhů nejrůznějších druhů motýlů, ale jejich počty se neustále snižují. Na vině je úbytek přirozeného prostředí, ve kterém motýli žijí. Rozšiřující se zemědělství, pesticidy a časté sečení zahrad či parků nebo rozšiřování měst a výstavba silnic jsou pro hmyz, nejen pro motýly, obrovským problémem.
Jak motýly do zahrady přilákat?
Stejně jako ostatní hmyz – vhodnou skladbou rostlin, které ideálně pokvetou od jara do podzimu a poskytnou motýlům spoustu potravy. A nejen motýlům – i ostatní hmyz (a nejen opylovači) jsou pro fungování našich zahrad důležití.
Důležité ale je, aby motýli a ostatní hmyz měli nejen dostatek potravy, ale našli zde i útočiště. K tomu mohou posloužit nejrůznější keře či vysoká tráva. Pokud opustíme myšlenku dokonale střiženého anglického trávníku a vrátíme se zpět k původnímu středoevropskému způsobu postupného sečení trávy, zajistíme tak spoustě hmyzu vhodný úkryt.
Vysazovat pak budeme především rostliny kvetoucí. Je vcelku jedno, zda vsadíme na solitéry, záhony s kvetoucími trvalkami i letničkami, nebo vytvoříme nahodilé shluky různě rostoucích a kvetoucích rostlin. Je důležité nabídnout motýlům rostliny, které jejich tělo umí dobře zpracovat. Motýli svými dlouhými sosáčky mohou dosáhnout i na nektar, k němuž ostatní druhy hmyzu nemají přístup. Bude také vhodnější zaměřit se spíše na tuzemské druhy okrasných rostlin než na exotické, které naši motýli neznají.
Velmi oblíbený je samozřejmě tzv. motýlí keř – Komule Davidova (Buddleja davidii). Tento opadavý keř se řadí do čeledi krtičníkovitých. Dorůstá do výšky 0,5–1 m a vytváří rozložité převisy větví. Od července na tomto keři rozkvétají drobné, trubkovité, modrofialové květy, které velice pěkně voní a svou vůní lákají právě motýly.
Mezi další velmi oblíbené keře patří šeřík, který láká hmyz svou omamnou vůní. Je vůbec zajímavé, že motýli vyhledávají především fialově kvetoucí rostliny. Proto vedle zmíněných keřů vysadíme do zahrad také třeba šalvěj. Ta nám navíc pomůže odpuzovat mnoho škůdců, kteří její vůni nesnáší.
Můžeme vsadit také na tyto trvalky:
- třapatkovku nachovou
- levanduli lékařskou
- mateřídoušku obecnou
- heřmánek lékařský
- jitrocel kopinatý
- denivku (Hemerocallis)
- jiřiny (Dahlia)
- hvězdnice – astry
- dobromysl obecnou
- pampelišku – smetanku lékařskou
- fialky, violky nebo macešky
- lupinu – vlčí bob
- kopretinu bílou
- chrpu
Motýli milují slunce, ale občas se před ním potřebují také schovat – a nejen oni, ale také jejich potomstvo. Měli bychom tedy myslet také to, že dokonale uklizená a posečená zahrada je sice potěchou pro oko, ale působí poněkud uměle a bez života. Naopak necháme-li třeba v rozích u plotu přerůst trávu do vysokých trsů, nebudeme keře a živé ploty stříhat radikálně, ale s rozumem, a ponecháme-li někde stranou hromádku větví, pomůžeme tím k návratu hmyzu do naší blízkosti. Pokud se nám přeci jen zdá takový koncept nepřijatelný, můžeme se alespoň pokusit o výrobu hmyzích domečků, které jsou nejen praktické, ale i dobře vypadají.
Dalším důležitým faktorem je voda v zahradě. Nemusíme ovšem hned zakládat jezírka. Většina hmyzu totiž kontakt s hladinou vody nepřežije, pokud nemají pod sebou pevný bod. Vhodnější budou malá pítka, která stejně dobře poslouží i ptákům, případně vlhká místa, kde se bude zachycovat vláha.
Hmyz společně s motýly je důležitý nejen pro naši zahradu, ale i pro nás. Díky jejich životu žijeme i my. Zkusme si jen představit svět bez motýlů, bez jejich barevných křídel a půvabného třepotání se ve vzduchu. Takový svět by byl o hodně smutnější. Z praktického hlediska jsou pak motýli skvělými opylovači právě těch rostlin, které nezvládnou navštěvovat včely nebo čmeláci. Tyto rostliny by pak bez motýlů neměly šanci na dozrávání a tvorbu semen, takže by zakrátko vyhynuly. Motýli jsou tedy důležitým prvkem v zachování přirozené rovnováhy sil v přírodě a je na nás, zda jim budeme připravovat lepší podmínky pro život, nebo je ponecháme svému osudu.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; Fiskars; zahradnictvi-flos.cz
Publikováno: 10. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová