reklama

Požívejte ty nejlepší nástroje na odstranění plevele

Na odstranění plevele potřebujeme v prvé řadě pořádné nářadí. Jen tak se náročná práce stane méně náročnou a více efektivní. Proto pro vás máme tipy na ty kvalitní nástroje, které vám s odstraňováním plevele mohou dost významně pomoci. Zkontrolujte, zda je již máte ve své výbavě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na plevel byste měli mít pořádné nástroje, usnadní vám to práci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nářadí na odstranění plevele

Na odstranění plevele není dobré vyrazit pouze v kvalitních zahradních rukavicích, v plení vám mohou pomoci rovněž i různé nástroje. Výběr těch správných však není zrovna snadným úkolem, protože je až neuvěřitelné, kolik toho náš trh nabízí. Každý z nich přitom funguje jinak a ne každý je skutečně dobrý. Vydali jsme se proto za vás na průzkum a vybrali takové, které se již osvědčily, a s nimiž věříme, že se váš boj se zarputilým plevelem stane snadnějším. 

Zahradní nůž je vždy dobré mít po ruce. Hodí se nejen k odstranění plevele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradní nůž je vždy dobré mít po ruce. Hodí se nejen k odstranění plevele

Zahradní nůž 

Zahradní nůž je jedním z nejlepších nástrojů na ruční plení, které na trhu najdete. Zvláště ten s 18 cm dlouhou čepelí z nerezové oceli a plochou, vroubkovanou stranou. Ta je ideální pro řezání silných stonků a malých kořenů. Existují i takové, které mají chránič rukou, jenž vás ochrání při pletí. Představuje prostě naprostou nezbytnost pro zahradu. Je to jediný nástroj, který dokáže vykopat a vydlabat hluboké, štíhlé kořeny malých odpadních stromů s minimálním narušením okolní půdy a rostlin. Je velmi užitečný, protože ho můžete používat nejen k pletí, ale i k sázení, řezání motouzu nebo třeba i k otvírání pytle se zeminou.  

Další praktickou pomůckou je srp. I těch je však spousta druhů, tak si dejte pozor při výběru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Další praktickou pomůckou je srp. I těch je však spousta druhů, tak si dejte pozor při výběru

Srp na pletí 

Další velmi praktickou pomůckou pro odstranění plevele je srp. Srpů je ale velká spousta, pokud chcete ten nejlepší, sáhněte po japonském srpu na plevel. Má velkou ergonomickou rukojeť z tvrdého dřeva, která zaručuje optimální pohodlí při pletí. Čepel se vyznačuje vysokým obsahem uhlíku, který jí poskytuje maximální pevnost. Hlava čepele má pak extra ostrou hranu, která usnadňuje likvidaci plevele. Jde proto vždy o skvělou volbu, když chcete mít v ruce skutečně výkonný nástroj. 

Vytrhávač plevele je skvělým pomocníkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vytrhávač plevele je skvělým pomocníkem

Vytrhávač na odstranění plevele 

Dáváte přednost dlouhým ručním nástrojům na odstraňování plevele? Tak to byste měli zvážit, zda si nepořídíte vytrhávač plevele. Díky jeho cca 100cm hřídeli se nebudete muset ohýbat, klečet a ani hrbit. Velmi vám to usnadní vytrhávání plevele na zahradě. Nejlepší na tomto nástroji jsou jeho drápy. Má hned 4 z nerezové oceli, které zasahují hluboko do kořenů plevele. Je proto ideální pro houževnaté invazivní rostliny (bodláky, pampelišky a další rostliny). A protože se s ním nemusíte dotýkat plevele, je vhodný i na odstranění takového plevele, který by se neměl dotknout vaší pokožky (břečťan, kopřiva nebo třeba routa). 

Multifunkční odplevelovač s hlavou ve tvaru kobry 

Tento inovativní zahradní nástroj lze použít nejen k odstranění plevele, ale i ke kultivaci, kopání a k dalším zahradním činnostem. Vyznačuje se plochou čepelí se zakřiveným krkem, což mu dává vzhled hlavy kobry. Konstrukce čepele usnadňuje kopání do tvrdých půd. Samoostřící čepel s pozinkovaným povrchem je velmi pevná a poradí si i s tím nejodolnějším plevelem. Jeho malá čepel je ideální pro vydlabávání trávy mezi trhlinami na chodníku nebo plevele mezi cihlami a dlaždicemi. Dokáže vysekat větší plevel a bezpečně ho vytrhne.

Uplatní se i tam, kde potřebujete odstranit plevel, který roste hned vedle květin nebo zeleniny. Použít ho můžete také jako ořezávač okrajů vedle vašich záhonů. Štíhlá a šikmá čepel se dostane hluboko do půdy ke kořenům, takže se s ním snadno zbavíte pampelišek i malých sazenic stromů. Konstrukce vám umožní, abyste se dostali pod mulč s minimálním rušením. Využít ho můžete také k hloubení mělkých brázd pro semena nebo výsadbu sazenic. Vhodný je i k provzdušnění půdy. 

Ruční motyčka s kultivátorem je všestranný nástroj
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční motyčka s kultivátorem je všestranný nástroj

Ruční kultivátor s motykou 

Motyčka s kultivátorem, nebo naopak kultivátor s motykou, je všestranný zahradní nástroj, který je ideální pro zpracování půdy, kypření půdy, rytí i pletí. Vyznačuje se vysoce kvalitní uhlíkovou ocelí určenou pro náročné zahradní práce ve všech terénech, hlavně na tvrdých půdách. Někdy prostě potřebujete velké zbraně a ruční kultivátor s motyčkou je všestranný a cenově dostupný nástroj, který se vždy hodí. Nástroj je dodáván s masivní dřevěnou násadou, která mu dodává extra odolnost a pevnost. Čepel můžete použít k nasekání půdy, která je tvrdá jako kámen, nebo k vysekání kořenů, které se nechtějí vzdát. Odstraníte s ním malé stromy, ale i velké keře. 

Ruční plečka je skvělá k odstranění pampelišek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční plečka je skvělá k odstranění pampelišek

Ruční plečka s pákovým efektem 

Hledáte dokonalý nástroj na odstranění plevele ze štěrku? Ruční plečka s pákovým efektem je v tom případě skvělou volbou. Tento nástroj je ideální k odstraňování pampelišek nebo bodláku. Dokáže proniknout hluboko a účinně do půdy, a to i tehdy, když je tvrdá a suchá. 

Dodává se se silnou, lehkou ocelovou nebo hliníkovou hřídelí, která nabízí optimální pevnost pro páku proti tvrdým povrchům. Je rovněž odolná proti prachu a korozi. Nástroj má ergonomickou rukojeť, která je nejlepší tehdy, když má měkký úchop. To totiž zlepšuje kontrolu při práci a zároveň snižuje namáhání vašeho zápěstí. 

Lopatka si poradí i s odolnějšími kořeny plevele
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lopatka si poradí i s odolnějšími kořeny plevele

Zahradní ruční lopatka 

Ruční lopatka je velmi výkonným nástrojem, který při odstraňování plevele rozhodně využijete, zvlášť pokud bude mít ozubenou čepel z uhlíkové oceli, která zvládne velkou zátěž. Zoubky lopatce zase nabídnou extra sílu při pletí. I její tvar obráceného písmene V, je velmi praktický, protože se díky tomu snadno prodírá i těmi nejodolnějšími kořeny plevele. 

Štěrbinový nástroj na odstranění plevele 

Štěrbinový nástroj patří k těm nejlepším nástrojům pro odstranění plevele mezi dlaždicemi a úzkými prostory. Má 33 cm lehkou čepel z nerezové oceli, která řeže v různých směrech.

Odstraňovač plevele z dlažby 

Dalším perfektním pomocníkem při odstraňování plevele ze štěrbin je odstraňovač plevele z dlažby. Tento nástroj má ostrou čepel v podobě háku, který se dostane do stísněných prostor, odkud vytlačí plevel z kořenů. Nástroj je také vybaven kolečky, která navigují čepel do úzkých prostorů mezi dlaždicemi. Nechybí mu ani teleskopická rukojeť, jež je nastavitelná podle vašich potřeb. Díky tomu vám práce půjde lépe od ruky a nebudete z ní tolik unavení. Pletí je totiž možné ve vzpřímeném postoji. 

Zdroj informací: bobvila.com; thespruce.com; gardenersworld.com; familyhandyman.com; backyarddigs.com 

 

Publikováno: 11. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová