reklama

Zbavte se úporných škůdců zeleniny jednou provždy

S horkým a suchým rázem počasí se nesmírně daří nejrůznějším škůdcům na zelenině. V pozoru musíme být hned, pokud zbystříme první známky napadení. Pokud je ale napadení silné, je nutné řešit situaci radikálnějším způsobem. Dnes se podíváme na škůdce brukvovité zeleniny a boj proti nim.

i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Škůdci na brukvovité zelenině se projeví nejčastěji poškozením listů (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))

Kteří škůdci brukvovité zeleniny jsou nejčastější?

Škůdců na brukvovité zelenině je více druhů. Nejčastějším je rozhodně výskyt běláska zelného, jehož larvy poškozují listy žírem podobně jako dřepčíci a krytonosci. Notoricky známým jsou i večerní nájezdy plzáků španělských, kteří dokáží porost úplně zlikvidovat, zvláště pak u mladých rostlin těsně po výsadbě.

Vajíčka a larvy běláska, zlikvidujte je mechanicky, tedy sběrem
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Vajíčka a larvy běláska, zlikvidujte je mechanicky, tedy sběrem

Bělásek zelný je známý motýl, který se v zahradách vyskytuje zcela běžně. U brukvovitých škodí jeho larvy tím, že žerou olistění a při silném napadení pak zůstávají jen kostry listů – tedy výsledkem silného napadení je holožír. S tímto jevem se nejčastěji setkáte u zelí nebo květáku. Ve vegetační době je velmi vhodným prostředkem pěstování pod bílou netkanou textilií, která ochrání vegetaci před kladením vajíček. V případě již vylíhnutých housenek je efektivním řešením ruční sběr.

Škůdci zeleniny stojí za pohromou

Doslova pohromu v zahradě mohou způsobit krytonosci, kterým se náramně daří za teplého a suchého počasí. Krytonosců existuje více druhů, škodí na řepce, zelí, květáku i kedlubnách. Malí hnědaví broučci konají žír na listech, samičky kladou vajíčka těsně pod vegetační vrchol a larvy následně vyžírají chodbičky ve stoncích napadených rostlin. Při silném napadení rostliny zakrní a hynou.

Podobně škodí i černě zbarvení dřepčíci, kteří nejčastěji škodí na ředkvičkách, ale jsou známí i výskytem na lichořeřišnici. Larvy těchto malých lesklých brouků škodí na kořenech napadených rostlin.

Dřepčíci jsou častým škůdcem brukvovitých
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Dřepčíci jsou častým škůdcem brukvovitých

V otázce likvidace těchto škůdců se národ zahrádkářů dělí na dvě poloviny. Jedna z nich v rámci napadení sáhne po účinných insekticidech, jako je Decis nebo Karate, jiní jdou spíš přírodní cestou a namíchají si postřik z jedlé sody, kypřicího prášku do pečiva, rostlinného oleje a smáčedla. Důležitá je také prevence, tedy střídání plodin na záhonech a desinfekce půdy dusíkatým vápnem, která zničí nejen zárodky plevelů, ale i škůdců.

Poměrně častým problémem jsou i slimáci, kteří napadají hlavně mladé, čerstvě zasazené kusy budoucí úrody. Pokud se objeví známky žíru od slimáků, aplikujte fosforečnan železitý v modrých peletkách, ten je ekologický a účinný.

Zdroj informací: zahradaweb.cz

Publikováno: 16. 8. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich