reklama

Jak pečovat o dešťovou vodu, aby nezapáchala a zůstala čistá

Sběr vody je praktický způsob, jakým můžete ušetřit za platby za vodu. Dešťová voda je také to nejlepší, co své zahradě můžete dopřát. Sběr dešťové vody však není jen o podsunutí nádrže pod okap. Ne, pokud nechcete, aby voda brzy zapáchala a byla špinavá. Dovolit si to nemůžete ale především tehdy, když dešťovku nepoužíváte pouze k zalévání zahrady. Máme pro vás rady a tipy na to, jak udržet dešťovou vodu v podzemních retenčních nádržích čistou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Sběr vody se neobejde bez vaší péče (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sběr vody do nádrží a nutná péče, která tím vzniká 

Sběr vody do nádrží na zahradě je v posledních letech čím dál oblíbenější. Možnosti využití dešťovky se také neustále rozšiřují. Víte však, jak o takovou vodu pečovat a co dělat, aby zůstala stále čistá a bez nepříjemného zápachu? Poradíme vám. 

Voda z okapů je nejprve zbavena velkých nečistot
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Voda z okapů je nejprve zbavena velkých nečistot

Dešťová voda není vždy čistá

Dešťová voda nashromážděná v retenčních nádržích není vždy čistá. Retenční nádrže sbírají dešťovou vodu, která je do nich sváděna ze střešních okapů. Před vstupem do nádrže ale nejprve prochází filtrací, která ji zbavuje mechanických nečistot. V samotné nádrži je potom dešťová voda hromaděna zpravidla po dobu 3 týdnů. Pokud jsou nádrže umístěny pod zemí, jsou relativně v chladu a ve tmě, díky čemuž vodě nehrozí zkažení. Následné využití této vody umožňuje čerpadlo, s nímž můžete vodu napojit na domácí rozvod vody. Důležité přitom ale je, aby přívod srážkové vody byl striktně oddělen od vodovodního potrubí z veřejného řadu, aby nehrozila kontaminace vody. 

Čistotu vody zajišťuje filtrační technika

Velmi důležitou roli má v tomto systému filtrační mechanismus, který zajišťuje čištění vody v několika krocích. První filtr je obvykle umístěn v místě napojení střešního žlabu na svod a jeho úkolem je zbavit vodu větších mechanických nečistot (listí, větviček). K odstranění drobnějších kamínků nebo písku dochází vtečením vody do samotné akumulační nádrže. Poslední přečištění následně probíhá před nasátím vody do čerpadla. 

Okapy je nutné kontrolovat a čistit především na podzim, když lítá hodně listí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Okapy je nutné kontrolovat a čistit především na podzim, když lítá hodně listí

Jak o nádrž pečovat? 

Abyste minimalizovali riziko množení bakterií, voda by se měla točit (ideální velikost nádrže pokrývá zhruba třítýdenní cykly obměny vody). Mimo to je ale nezbytné pravidelně čistit nátokové filtry – hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje hodně listí. Důležitá je rovněž i pravidelná kontrola dětské pojistky proti jednoduchému otevření poklopu akumulační nádrže dětmi. 

Podzemní nádrže jsou v chladu a ve tmě, což omezuje riziko zkažení vody, i tak je však nutné nádrže pravidelně čistit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Podzemní nádrže jsou v chladu a ve tmě, což omezuje riziko zkažení vody, i tak je však nutné nádrže pravidelně čistit

Jak vyčistit retenční nádrž na dešťovou vodu

Proč je nutné nádrž na dešťovku čistit? 

Nádrž na dešťovou vodu je nutné pravidelně čistit. Pokud tak neučiníte, po jisté době se může plnit řasami a bahnem. V případě znečištění mikroorganismy je zde velké riziko, že se rychle začnou množit a budou se šířit dál. I proto je dobré nádrž alespoň jednou za 6 měsíců důkladně vyčistit a vydezinfikovat. 

S čistěním vám pomůže vysokotlaký čistič
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
S čistěním vám pomůže vysokotlaký čistič

Jak postupovat při čištění nádrže? 

Zavřete kohoutek, jímž zásobujete nádrž vodou. Vodu nejprve odčerpejte pomocí výkonného čerpadla. Před samotným vstupem do nádrže čerpadlo odpojte od elektrického proudu. Odejměte poklop nádrže a vyjměte filtrační koš, který vypláchněte. Pečlivě si prohlédněte vedení potrubí, kabelů a vodovod v nádrži. Opatrně dovnitř zasuňte žebřík. Vysokotlakým čističem pak očistěte spodní stranu, stěny i víko. Následně vše ještě jednou důkladně očistěte kartáčem. Zvláštní pozornost přitom věnujte všem rohům, hranám, oblasti kolem trubek, protože zde se nečistoty hromadí nejvíce.

Následně vše spláchněte vysokotlakým čističem. Zbytky posbírejte lopatou a nasypte do kbelíku. Pro odstranění znečištěné vody otevřete k tomu sloužící vypouštěcí kohout. Pozor, nikdy se nespleťte a neotevřete rozvod vody. Opatrně vylezte z nádrže, vložte filtrační koš, pak nádrž uzavřete. Po vyčištění vnitřku nádrže nezapomeňte zkontrolovat okapy, geigery a veškeré nátokové filtry, i ty byste měli vyčistit a propláchnout vodou. Všechny filtry také vyjměte a propláchněte vodou. 

Když vám i tak začne voda kvést, zkontrolujte čerpadlo
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Když vám i tak začne voda kvést, zkontrolujte čerpadlo

Co dělat, když se dešťovka začne v nádrži kazit? 

Důvodem, proč se voda začne v nádrži kazit, je to, že dojde k zanesení nádrže různými materiály, které způsobí hnilobný proces a nepříjemný zápach. Proto je důležité vodu čistit dříve, než se dostane do nádrže. Předejít tomu můžete pomocí filtračního zařízení. Voda se může také začít kazit tehdy, když dojde k poškození čerpací techniky. Děje se tomu tak proto, že jsou zde mnohdy namontována jiná čerpadla než kalová. Kalová jsou přitom více odolná a nečistoty jim zase až tolik nevadí. 

Pomoci mohou i speciální bakterie 

Speciální bakterie a enzymy určené k čištění retenčních nádrží jsou v současné době asi to nejefektivnější, co existuje. Přidáním těchto bakterií do nádrže výrazně urychlíte rozpad organické hmoty v nádrži, voda se krásně vyčistí a přestane smrdět. Tyto chytré bakterie jsou přitom zcela neškodné pro živé rostliny a živočichy. Seženete je zcela běžně i na českém trhu. 

Zdroj informací: waterfilterguru.com; orion products.com.au; septictank-shop.co.uk; ctahr.hawaii.edu

Publikováno: 14. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová