reklama

Trápí vaši zahradu déletrvající sucha? Poradíme, jak ji ochránit!

Některé roky naše zahrady trápí nedostatek vláhy. V posledních letech byl již několikrát vláhový deficit zcela zásadní, a proto je dobré vědět, jak ochránit zahradu před suchem, a to bez zbytečně velkolepých výsadeb a mnohdy zbytečných akcí. Na tuto problematiku se podíváme zblízka..

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jak ochránit zahradu před suchem? Třeba využitím každého volného místa (Zdroj: Jaromír Malich)

Ochrana zahrady přes suchem začíná u našich zlozvyků

Ochrana zahrady před suchem je čím dál zásadnější téma. Vláhové deficity jsou v některých letech minimální nebo zcela nulové, letošní rok opět ukázal, že zodpovědné hospodaření s půdou a na zahradách obecně mají čím dál větší váhu.

Na množství vláhy v zahradě má přímý vliv nejen počet vysazených stromů, pod korunami je prostor chladnější a ve stínu také nedochází po dešti k tak rychlému odpařování vody. Problémem je také časté sečení zahrad, kde nezůstane ani kousek vysoké trávy, díky tomu se vláha odpařuje mnohem rychleji. Neméně nevhodná je také extenzivní údržba pěstebních ploch, které nejsou zryty na podzim, ani pravidelně obohacovány o živiny.

Mulčujte a využívejte materiál z kompostu

Velmi efektivním prostředkem pro ochranu zahrady před suchem je mulčování. Aplikovat jej můžete nejen na záhonech či pod ovocnými stromy, velmi žádoucí je také pod okrasnými keři, mezi trvalkovými výsadbami či v prostoru mezi řádky zeleniny.

Nastýlání trávy mezi řádky brambor jako účinná ochrana proti suchu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Nastýlání trávy mezi řádky brambor jako účinná ochrana proti suchu

Nejvíce dostupným prostředkem je nadrobno posekaná tráva, kterou pravidelně sekáte například kolem zahrádky se zeleninou či ve vjezdu k chalupě. Posekanou trávu nasypte ve slabých vrstvách mezi řádky brambor, kolem zeleniny, pod stromy či keře. Vhodné je také občasné přisypání na kompost, což zabrání jeho vysychání. Pozor ale na přílišné vrstvení, které vyhovuje slimákům, a rádi se zde schovají před teplem, následně večer vyrazí na vaši zahrádku. Nezapomínejte, že vhodným materiálem pro obsypávání je také štěpka nebo drť z větví či jiný nasekaný rostlinný materiál.

Kompost je vhodná ochrana zahrady před suchem

Vhodným prostředkem je také kompost, který obsahuje nejen spoustu živin  pro rostliny v přijatelné formě, zároveň ale díky obsahu humusu dokáže zadržet vláhu. Kompost zpracovávejte kdykoliv ve vegetační době, zapravte do mělce do půdy před sázením, v sezóně nebo i na podzim.

Zelené hnojení je výborným prostředkem na zaplnění prázdných záhonů
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zelené hnojení je výborným prostředkem na zaplnění prázdných záhonů

Důležitou součástí péče o půdu je také pravidelné rytí. Pokud máte prázdné záhony po sklizni, osejte je zeleninou s krátkou vegetační dobou, po česneku i cibuli dokonce do podzimu ještě vyrostou rané brambory. Nebo sáhněte po zeleném hnojení, například luskoobilní směska je skvělá, rychle roste, vytlačí plevele a po jejím posekání a zarytí máte perfektně připraveno na další rok. Nedílnou váhu má v zahradě také chlévský hnůj, ten zarývejte vždy na bok brázdy, stejně tak jako jiné živiny a dejte jej všude tam, kde budete  pěstovat rostliny, které jsou náročné na živiny.

Využijte každé prázdné místo a nesekejte často

Aby byl odpar z půdy omezen, nebojte se opravdu využít každé volné místo mezi rostlinami. Velmi dobře se osvědčilo pěstování ve smíšených kulturách, kde není na záhoně jeden druh, ale několik druhů zeleniny zároveň. Tím se omezuje i únava půdy.

Kvetoucí rostliny zastíní půdu, omezí odpar a ještě nadělají spoustu parády
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kvetoucí rostliny zastíní půdu, omezí odpar a ještě nadělají spoustu parády

Sečení trávy je vhodné provádět na větších plochách maximálně  třikrát do roka s odklizením posekaného porostu, ideálně na krmení drobných hospodářských zvířat. Při mulčování travnatých ploch dbejte na správný postup, tedy že nejprve se seká na vyšší nastavení, následně po několika dnech se pak porost přejede strojem ještě jednou a plocha je dočištěna.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 22. 8. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich