reklama

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady

Vertikální pěstování je srovnatelné s tím horizontálním. Pod pojmem vertikální zahrádka si můžeme představit třeba i vyvýšené záhony vhodné pro pěstování bylinek nebo okrasných rostlin. Potřebujeme jen vědět, jak bude naše vertikální zahrada vypadat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podle čeho vybrat rostliny pro vertikální pěstování?

Co je vertikální pěstování?

Pod pojmem vertikální pěstování nebo vertikální zahrada si můžeme představit rostliny, které jsou zavěšené na nějaké konstrukci kolmo k zemi. Může to být nejčastěji používaná dřevěná konstrukce typu vegetační stěny, systém plastových nástavců nebo kovová mříž.

Takovou vertikální zahradu můžeme mít na zahradě, na balkóně, na terase nebo i doma v bytě. Jejím smyslem je jednak ozvláštnit, a potom také využít „hluchý“ prostor, kde jinak nelze záhony či květináče umístit.

Jak si doma vytvořit vertikální zahradu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Důležitá pro výběr rostlin pro vertikální pěstování je orientace takového prostoru na světové strany. Všechny rostliny mají své nároky a to, zda je budeme vystavovat teplu nebo chladu, je velmi podstatné. Je dobré věnovat pozornost také soužití jednotlivých druhů, ne všechny rostliny vedle sebe mohou existovat, aniž by si navzájem neškodily.

Výběr rostlin pro vertikální pěstování nezáleží pouze na vkusu, ale také na výběru technologie a na osvětlení. Platí, že čím světlejší prostor, tím je i větší výběr rostlin. Rostliny, které budeme pěstovat venku ve vyvýšené poloze, nejsou ve většině případů chráněny před větrem, proto musíme zvolit takové, kterým povětrnostní podmínky neublíží. Při výběru také zohledníme fakt, do jakých rozměrů bude konkrétní rostlina dorůstat a zda nebude potřeba ji pěstovat samostatně.

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady

Co pěstovat vertikálně?

Kromě užitečné zeleniny, jako jsou nejrůznější druhy salátů, zde můžeme umístit jahodníky, hrášek, jedlé bylinky nebo rukolu. Dále se nabízí okrasné rostliny uvyklé extrémnějším růstovým podmínkám a tropickému klimatu, nebo dobře kořenící trvalky. Vyhýbat se nemusíme ani drobným květinám, kaktusům a sukulentům, své místo zde najdou i okrasné trávy, drobné ovoce (zejména bobuloviny), pnoucí rostliny i běžná zelenina. A nezapomeneme v domácích podmínkách ani na pokojové rostliny.

Zelenina: Kromě zmíněného hrášku a salátů lze vertikálně pěstovat prakticky jakoukoliv zeleninu, dokonce i brambory. Vše záleží na provedení vertikálních záhonů. Pokud se oprostíme od zažité představy, že zeleninu lze pěstovat pouze na klasickém záhonu, zjistíme, že jak plodové, tak i košťálové nebo kořenové zelenině se může báječně dařit například v „záhonu“ z odpadové roury nebo okapu. V takových pěstebních zařízeních musíme pouze zajistit dostatečný odtok vody a dobře upevněný závěs, aby nám naše vertikální záhony vlivem váhy nespadly na zem.

Bylinky: Bylinky jsou téměř předurčeny k vertikálnímu pěstování. Nejsou nijak náročné na prostor a daří se jim stejně dobře v květináčích jako třeba v truhlíku, který jsme vytvořili z přepravních palet.

Ovoce: Vsadíme na pěstování jahod, borůvek, brusinek, ostružin nebo malin. Ovoce, které roste na stromech, do vertikálního způsobu pěstování asi moc dobře nezakomponujeme, neboť stromy (i zákrsy) potřebují dostatek místa pro rozprostření kořenů a koruny. Můžeme ale takto zkusit pěstovat některé druhy exotického ovoce, které nemá takové nároky na prostor. Zde ale musíme mít na paměti, že většina exotů bude potřebovat na zimu ochranu před mrazem.

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady

Pokud budeme pěstovat květiny vertikálním způsobem doma, budeme potřebovat nějakou pevnou konstrukci (jako vhodný materiál se nabízí dřevo nebo kov), na kterou můžeme zavěsit truhlíky či samostatné květináče. Výběr pokojovek je pak prakticky neomezený, protože těmto rostlinám je vcelku jedno, zda vyrůstají z květináče umístěného na polici nebo jsou zavěšeny na vertikální stěně. Díky rozmanitému výběru si tak můžeme vytvořit vertikální pěstírnu tropických rostlin, sukulentů a kaktusů nebo vsadit na převislé a popínavé rostliny.

Na balkonech pak mohou spokojeně růst ve vertikální zahradě muškáty, petúnie, begónie, milionbells či bakopy.

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady

Výběr rostlin pro vertikální pěstování je čistě na nás. Záleží na tom, pro jaké účely chceme vertikální zahradu mít, a tím pádem také jaké rostliny zde budeme pěstovat. Můžeme tak vsadit na okrasné závěsné stěny, vyvýšené záhony pro bylinky a zeleninu či vertikálně uzpůsobené truhlíky s drobným ovocem. Ovšem není za závadu ani spojení všech skupin a vytvoření smíšené vertikální zahrady, kde každý najde to své.

Vertikální pěstování – to jsou i zelené stěny a mechové obrazy

Samostatnou kapitolou vertikálního pěstování jsou pak tzv. zelené stěny. Zelené stěny z živých rostlin dodávají interiérům unikátní atmosféru, přirozeně čistí a zvlhčují vzduch a jsou nejlepší možnou dekorací. Tlumí hluk v budovách, snižují náklady na vytápění nebo naopak ochlazují budovy a snižují prašnost v interiéru.

U zelených stěn je nutné vytvořit automatizovaný zavlažovací systém. S řešením, jak vytvořit zelenou stěnu, vám rádi pomůžou floristé a odborníci na tuto problematiku. Nosná stěna musí mít nosnost minimálně 50 kg/m2. Musíme mít na paměti, že zelená stěna je velkoplošná. To proto, aby náležitě vynikla v prostoru a splnila svůj účel. Tyto stěny jsou něco jako hydroponický způsob pěstování, kdy jsou ale rostliny uchyceny ve speciální tkanině v rámu. V horní části je zavlažovací systém, který automaticky dávkuje vodu se živinami. Zelenou stěnu si můžeme zkusit navrhnout a vyrobit sami, ale pokud nemáme žádné zkušenosti, je vhodnější si takovou stěnu přímo na míru nechat vyrobit od zahradních architektů.

Na podobném principu jsou také mechové obrazy, kde ale mech není živým organismem, ale je sušený. Díky speciální konzervační tekutině v mechovém obrazu vypadá mech po dlouhou dobu (až 10 let) jako živý. Skládáním jednotlivých druhů mechů se tak mohou vytvářet strukturované obrazy, které navozují dojem skutečné zalesněné krajiny.

Výběr rostlin pro vertikální pěstování je záležitostí našeho vkusu. Záleží také na umístění vertikální zahrady a našich zkušenostech s takovým způsobem pěstování. Pro začátek můžeme zkusit pečovat o několik pokojovek zavěšených v prostoru a postupně se dopracovat k velké a propracované vertikální zahradě.

Publikováno: 14. 8. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: ceskestavby.cz, chytre-bydleni.cz, floraurbanica.com, zahradanastenu.cz