reklama

Víte, proč vám hortenzie nekvetou? Důvodů je mnoho

Květy hortenzie vás okouzlí svou velikostí, barvou i tvarem. Některé z nich jsou velké dokonce až 25 cm. Tvoří je spousta barevných okvětních lístků. Mohou být červené, růžové, fialové, bílé, zelené i modré. Mnoho z nich kombinují i několik barev najednou. Problém však nastává, když hortenzie nekvetou. Děje se tomu tak z řady důvodů a nejčastěji za to může naše pochybení. Řekneme vám, o jaké chyby obvykle jde a jak je můžete napravit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy hortenzie jsou krásné, ať jsou na zahradě nebo v interiéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Květy hortenzie 

Květy hortenzie představují vděčnost, milost a krásu. Spojovány jsou také s hojností, a to díky bohatému množství květů a jejich výraznému kulatému tvaru. Barvy hortenzie potom symbolizují lásku, harmonii a mír. Hortenzie jsou proto velmi oblíbené a lidé si jimi nezdobí pouze naše zahrady a terasy, ale i interiéry. Geniální jsou třeba v květinových aranžmá na svatby a narozeniny. Skvěle se rovněž hodí i do vzpomínkových kytic. Úžasné navíc je, že z květů hortenzie se obvykle můžete těšit poměrně dlouho, protože kvete od července až do podzimu. 

Květy hortenzie jsou plné symboliky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy hortenzie jsou plné symboliky

Důvody, proč hortenzie nekvetou

K nejčastějším problémům, s nimiž se hortenzie potýkají, je jejich nekvetení. To může být způsobeno různými důvody. Abyste mohli problém správně rozklíčovat, je nutné v prvé řadě přesně vědět, jakou odrůdu hortenzie máte. Je to velmi důležité, protože teprve až pak, se vám může podařit zjistit, proč vaše hortenzie nekvete a můžete se pokusit najít i nějaké efektivní řešení. A jaké důvody to nejčastěji jsou? 

Hortenzie koupená v supermarketu

Pokud se rozhodnete takovou hortenzii vysadit na své zahradě, můžete být zklamáni, že vám už nerozkvete. Bohužel, většina těchto hortenzií v květináčích a celofánu, má ve skutečnosti velmi malou šanci na přežití, natož na kvetení. Byly totiž nuceny k časnému květu a jsou upraveny spoustou hnojiv. Navíc, mnohdy jde o takovou odrůdu, která se nehodí do vaší klimatické oblasti. 

Vybraný typ hortenzie se nehodí na vaši zahradu 

Jednotlivé druhy hortenzií se od sebe liší svou odolností. Některé z nich nejsou schopné přežít zimu ve vaší oblasti. Někdy, i když přežije kořenový systém, pupeny, které se na stoncích vytvořily před příchodem zimy, nepřežijí. A proto pak po zimě nekvetou. Je proto velmi důležité, abyste rostliny na svou zahradu vybírali uvědoměle. Vůbec nejméně odolná je třeba hortenzie velkolistá. Naopak nejvíce odolná vůči chladu je hortenzie latová.

Někdy květy zlikvidují jarní mrazíky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy květy zlikvidují jarní mrazíky

Pozdní jarní mráz 

I když jste si vybrali ten správný druh hortenzie pro vaši klimatickou zónu, může se stát, že její pupeny zlikviduje (nebo zastaví jejich vývoj) pozdní jarní mráz nebo nečekané příliš nízké teploty. Díky tomu potom v létě hortenzie nepokvete. Vyvarovat se tomu můžete tak, že budete sledovat počasí a s ohledem na předpověď, přikryjete před mrazivou nocí vaši hortenzii pytlovinou, prostěradlem nebo přikrývkou. Nezapomeňte je ale hned druhý den ráno odstranit. 

Květy hortenzie mají málo nebo příliš mnoho světla 

Aby vám hortenzie kvetla, potřebuje většina z nich alespoň 3 až 4 hodiny přímého slunečního světla denně. Ideálně hned brzy ráno nebo v rozptýlené podobě odpoledne. Odpolední slunce je totiž obvykle příliš intenzivní a může jí pro změnu ublížit. Špatně je však nejen příliš mnoho slunečního světla, ale i příliš málo světla. Obojí totiž může ovlivnit kvetení. Nejvíce slunění snese hortenzie latová.

Někdy za nekvetení hortenzií může špatné prořezání
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy za nekvetení hortenzií může špatné prořezání

Prořezání hortenzie ve špatnou dobu 

Správné prořezání hortenzií je základ. Je však velmi důležité vědět, jaký druh hortenzie máte. Každý druh hortenzie totiž jinak nasazuje poupata. Některé druhy nasazují poupata a kvetou na starém dřevě, jiné zase na novém dřevě a některé na kombinaci starého a nového dřeva. To ovlivňuje způsob i načasování prořezání hortenzií. Ujistěte se proto vždy předem, jak byste měli o daný druh pečovat. 

Chyba ve způsobu hnojení 

Hortenziím se daří nejlépe v půdě s kyselým pH. Veskrze však nepotřebují příliš hnojení. Stačí jim, když je pohnojíte brzy na jaře a potom v červenci. Jenže právě v tom mnoho lidí chybuje. A tak jsou hortenzie často přehnojeny nebo hnojeny nesprávným hnojivem. Vůbec nejhůře je, když dostanou hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Pak totiž produkují hlavně listy a žádné květy. Pokud tedy chcete hortenzie podpořit ke kvetení, použijte spíše hnojivo s vysokým obsahem fosforu. Toto hnojivo použijte brzy na jaře a v polovině léta. 

Zalévejte své hortenzie správně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zalévejte své hortenzie správně

Špatná zálivka 

Někdy se může stát, že hortenzie nekvete z důvodu špatného způsobu zalévání. Hortenzie nesnese přelití. Kvést ale nemusí i proto, že rostlina byla naopak vystavena stresu ze sucha. V době horkého a suchého léta proto dopřejte hortenzii zálivku. Dříve, než ji zalijete, ujistěte se o stavu půdy. Zabořte do ní prst, pokud cítíte, že je zemina suchá v hloubce poloviny prstu, hortenzii zalijte. Hortenzie v pěstebních nádobách je nutné zalévat pravidelně.

Nově vysazená hortenzie 

Někdy hortenzie nekvetou jednoduše proto, že jsou nově zasazené. Hortenziím totiž může trvat dokonce i několik let, aby se plně usadila. Pokud ji ale zasadíte na to správné místo, poskytnete jí potřebnou péči, s trochou času a trpělivosti vám nakonec začne kvést. Některé druhy k tomu potřebují jen jeden rok, jiné dva a další ještě více. 

Zdroj informací: thebruce.com, nkz.cz, sazenicka.cz, wenkegardencenter.com 

Publikováno: 25. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová