reklama

Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Opar čas od času postihne každého. Ukážeme si, že i léčba oparů může být snadná. Návod se hodí pro každého, kdo na zahradě včelaří, nebo pro toho, kdo má přístup ke včelařům, respektive k propolisu. Právě propolis totiž obsahuje účinné látky, které léčbě oparů pomáhají. Propolisová tinktura přijde vhod každému, kdo na propolis není alergický.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při léčbě oparů pomohou včely - respektive propolisová tinktura

Léčba oparů domácími prostředky

Než přistoupíme k výrobě samotné propolisové tinktury pro léčbu oparů, je nutné si ověřit, zda nejste na propolis alergičtí. Alergie na propolisovou tinkturu se projevuje tak, že po její aplikaci na pokožku začne potřené místo svědit nebo pálit. Test se provádí tam, kde je kůže nejjemnější – ideálně na zápěstí, v loketní jamce a podobně.

Jak žít se včelami?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tinkturu nechte na místě několik hodin působit, a pokud bude všechno v pořádku, test ještě jednou za 14 dní zopakujte. Neobjeví-li se ani pak žádné alergické příznaky, můžete tinkturu pro zevní aplikaci využívat. Pro jistotu se ale poraďte s lékařem.

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Kde vzít propolis a co to vůbec je

Léčba oparů propolisem vychází z předpokladu, že k propolisu máte přístup. V ideální situaci jsou včelaři, kteří jsou přímo u zdroje. Propolis je pryskyřičná látka, kterou včelky sbírají ze stromů, v úlu do nich přidávají vlastní látky a pak z nich vyrábí samotný propolis. Jde o měkkou hmotu, kterou včelky potahují celý vnitřní prostor úlu – úl tím dezinfikují a zabraňují tomu, aby se uvnitř množily nemoci.

Propolis tedy stačí seškrábat ze stěn úlů nebo rámků, případně na rámky vložit speciální síťovinu, kterou včely propolisem potáhnou. Síťovina se dá následně do mrazáku. Po pár hodinách ji vytáhnete a propolis jednoduše vydrolíte. Pokud na zahradě úly nemáte, můžete si propolis koupit přímo od včelaře.

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Při léčbě oparů využijete i slivovici

K výrobě tinktury se využívá kromě propolisu také lékařský líh, v nouzovém případě i slivovice – čím silnější, tím lepší. Do alkoholu se propolis vloží a nechá se v něm alespoň 14 dnů louhovat. Pro léčbu oparů je důležité, aby byla tinktura opravdu silná. Recept je tento: do 100 g alkoholu je potřeba ponořit alespoň 25 g propolisu. Během louhování je dobré s nádobou alespoň dvakrát denně protřepat.

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Jdeme filtrovat

Po dvou týdnech je tinktura hotová – ve sklenici se kapalná složka vyčeřila v horní části, zbytky propolisu najdeme na dně nádoby. Teď už jste jen krok od získání skvělého přípravku na léčbu oparů. Stačí hadičkou stáhnout vyčeřenou tinkturu do lahvičky. Pokud nemáte hadičku, můžete tinkturu odsát pomocí lékařské stříkačky. Tinkturu uskladněte v ledničce, kde si uchová své jedinečné vlastnosti po celou dobu. Tinkturu můžete i přefiltrovat od jemnějších zbytků propolisu. Do obyčejného kuchyňského trychtýře stačí dát kousek vaty, tinkturu nalít do trychtýře a nechat ji prokapat do další nádoby. Přes vatu se tinktura přefiltruje.

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Jak a na co propolis využívat

Samotné využití propolisu je mnohostranné. Pokud jde o zhusta zmiňovanou léčbu oparů, stačí si tinkturu nanést na vatovou tyčinku a postižené místo několikrát denně jemně potřít. Ošetřované místo může lehce pálit (kvůli obsaženému alkoholu). Propolis je silné antivirotikum a v lidovém léčitelství má širou škálu využití. Prokázané jsou účinky propolisu také proti zubnímu kazu.

Jediná potíž s propolisem může být už zmiňovaná alergická reakce. A ještě jedno upozornění – fleky od propolisové tinktury jdou dobře odstranit alkoholem.

Publikováno: 15. 8. 2023, Autor: | autor: Jaroslav Kropáč | zdroj: autor článku