Bylinky proti bolestem hlavy jsou nepostradatelné. Proč? Téměř každého čas od času postihne bolest hlavy a nemálo z nás potom sáhne po lécích a pilulkách na bolest. Skvělou zprávou je, že existují přírodní alternativy, jako jsou léčivé byliny a různé relaxační techniky, které mohou s bolestí hlavy pomoci.
Proč používat bylinky proti bolestem hlavy?
Přemýšlíte, proč používat bylinky proti bolestem hlavy? Mnoho znalostí o účinku bylin při zmírňování bolesti hlavy se předává z generace na generaci už po mnoho let. Ačkoli většina těchto rostlinných prostředků nebyla důkladně vědecky testována, získaly si podporu nejen od lidí, ale i od některých lékařů, protože dokáží opravdu účinně pomoci. Pokud si je sami vypěstujete, stačí si pro ně jen skočit do zahrádky nebo do květináče na okně. Ale pozor – při dlouhotrvajících či neustupujících obtížích vyhledejte vždy lékaře.
Znáte přírodní zázrak jménem migrénovník?
Zdroj videa: Prima DOMA MEDIA s.r.o.
Máta peprná patří mezi bylinky proti bolestem hlavy
Máta není úplně nejběžnější bylinka proti bolestem hlavy, kterou lidé používají, ale obsahuje silice mentolu, menthonu a další aromatické látky, které přispívají k uvolnění a snížení stresu a částečně i ke zmírnění bolesti. Velkou výhodou je, že máta je dostupná téměř všude a snadno se pěstuje. Dnes ji můžete zakoupit celoročně v supermarketech nebo i sušenou pro přípravu čaje. Ideální je však mít k dispozici čerstvé lístky. Stačí si je promnout v prstech a poté vmasírovat do kůže na spánku, což by mělo přinést skoro okamžitou úlevu. Pomoci by měl také mátový čaj.
Pěstování máty
Máta preferuje slunečná a polostinná místa. Zvolte takové místo, aby měla během léta i trochu toho stínu. Půda musí být neustále vlhká. Zalévejte ji pravidelně. Uděláte nejlépe, když ji zasadíte do dobře propustné půdy. Mátu hnojte jednou za měsíc během vegetačního období univerzálním hnojivem nebo kompostem.
Kopretina řimbaba
Možná byste nevěřili, jak široké je využití kopretiny v bylinkářství, zejména při migrénách, závratích, zánětech a dýchacích potížích. Pro zmírnění bolesti hlavy se doporučuje žvýkat syrové listy řimbaby. I když mají hořkou chuť, úleva od bolesti nastupuje velmi rychle, a to během několika minut. Kvůli chuti ale může být vhodnějším řešením bylinná tinktura.
Pěstování kopretiny
Kopretinu můžete pěstovat jako součást lučních bylin a kvítí, kde budete mít starosti s péčí o ní minimální. Jde o nenáročnou bylinu, která zvládne i horší půdní podmínky, zálivka je nutná pouze v dobách dlouhého sucha v létě nebo na jaře.
Levandule lékařská se také řadí mezi bylinky proti bolestem hlavy
Díky své zklidňující vůni patří levandule právem mezi bylinky proti bolestem hlavy. Tradičně se přidávala do koupelí a dodnes si užívá velké obliby nejen v koupelně. Olej z aromatických květů levandule byl v minulosti používán k léčbě široké škály potíží, včetně bolesti hlavy, nespavosti a duševních problémů, jako je stres a únava. Studie ukazují, že inhalace levandulového oleje při migréně rychle zmírňuje příznaky. Je však důležité nepodceňovat sílu levandulového oleje. Stačí přidat jen pár kapek do vody, jelikož ve větším množství by mohl podráždit pokožku.
Pěstování levandule
Levandule vyžaduje slunné a dobře osvětlené místo. Stinná místa mohou rostlinu poškodit. Jelikož má rostlina radši sušší půdu, zalévejte ji pravidelně, ale nechte mezitím půdu úplně vyschnout mezi jednotlivým zaléváním. Bylinu zasaďte do dobře propustné půdy s neutrálním pH. Hnojte mírným organickým hnojivem. Dejte si ale pozor, příliš bohatá půda může vést k nadměrnému růstu listů na úkor kvetení.
Kozlík lékařský
Znáte valeriánské kapky? Tyto blahodárné kapky jsou vyrobeny z nenápadné bylinky. Kozlík lékařský často roste v příkopech podél cest, zejména na hodně podmáčených místech. Někdy si pro něj musíte udělat výlet do bažinatých oblastí. Tato rostlina kvete nádherně fialově a poznáte ji podle pilovitých úzkých okvětních listů. Pro léčivé účely je však důležitý kořen, který se sbírá v říjnu a listopadu. Pro zpracování je nejlepší použít tinkturu, případně si můžete udělat odvar. Kozlík působí na celkové zklidnění organismu, zmírňuje bušení srdce, zbavuje neklidu, nervozity a samozřejmě bolestí hlavy. Pouze si dejte pozor na pravidelné užívání. Látky obsažené v kozlíku jsou návykové, a tak byste jej měli používat soustavně maximálně měsíc.
Pěstování kozlíku
Kozlík preferuje polostinná až slunná místa, pěstovat ho můžete v zahradě i truhlíku za oknem. Je důležité rostlinu udržovat vlhkou, hlavně v období sucha. Měl by mít dostatečně vlhkou a dobře propustnou půdu s dostatečným obsahem humusu.
Vrba není bylinka, ale také pomůže
Vrba obsahuje kyselinu salicylovou (salicin), která slouží jako základ pro výrobu derivátů, jako je Aspirin a Acylpyrin, což jsou dobře známé volně prodejné léky proti horečce a bolesti.
Extrakt z vrbové kůry byl původně použit k vývoji aspirinu a kromě svých analgetických vlastností funguje také jako antioxidant. Pro přípravu tinktury z vrbové kůry se používají pupeny, které se sbírají na jaře, kdy jsou v největší síle. Čaj z vrbové kůry se zase připravuje z usušených částí rostliny.
Pěstování vrby
Vrba preferuje slunná až polostinná místa a má ráda vlhkou půdu, zejména v prvních letech výsadby. Zalévejte ji pravidelně, ale vyvarujte se přemokření půdy. Zeminu také dobře prokypřete a vylepšete kompostem. Pro hnojení používejte organická hnojiva.
Publikováno: 17. 8. 2023, Autor: | autor: Lenka Tajbrová | zdroj: bylinkyprovsechny.cz, herbalista.cz