Máte radost z rozkvetlých ovocných stromů nebo keřů a těšíte se na úrodu plodů, a místo toho vaše ovoce vypadá nevábně, protože uvnitř se uhnízdil nevítaný hmyz? Špatnou úrodu mohou mít na svědomí škůdci v zahradě, kteří agresivně napadají stromy v době rozkvětu. Poradíme, jak se pilatkám vyhnout, abyste měli krásnou a bohatou úrodu. Ale pozor! Tito škůdci v zahradě mohou napadnout i okrasné keře, jako jsou azalky nebo růže.
Škůdci v zahradě
Škůdci v zahradě mohou napáchat na rostlinách velké škody. Většinou si změn všimneme pouhým okem, a to už muže být na záchranu úrody ovocných stromů a keřů pozdě. Jako škodlivý hmyz v podobě pilatek napadá rostliny již na jaře, a tak se zahrádkáři dozví o napadení rostlin až v průběhu vegetace, a to poničenou úrodou. Některé druhy pilatek nenapadají jen ovocné stromy a keře, ale napadnou i okrasné keře, jako jsou azalky, které na nich způsobují holožíry.
Pilatky jsou velkými škůdci v zahradě
Tito škůdci v zahradě jsou podobné vosám, někdy jsou nazývány jako bylinné vosy. Dospělí jedinci pilatek se živí většinou sladkou šťávou a dorůstají do velikosti 4-5 mm, Žijí 14-16 dnů. Líhnou se dle teplotních podmínek v dubnu a v květnu. Brzy vylétají do korun ovocných stromů a ponořují se dovnitř květů. Po oplodnění kladou samičky vajíčka na květy. Denně mohou naklást 30-70 vajíček. Dospělé pilatky mají hnědožlutý zadeček a hřbet je u kořene tmavší. Hlava a tykadla společně s hrudí mají žlutohnědou barvu. Samci mají ještě na hrudi charakteristické černé proužky. Křídla jsou šedě zakalená a poslední třetina je čirá. Žilky křídel a nohy jsou žlutého zbarvení. Samičky jsou nepatrně větší než samci a mají pilovitá kladélka, která jsou na špičce vzhůru zakřivená.
Vajíčka jsou skelně lesklá se světle zelenou barvou. Jejich tvar je fazolovitý a na jedné straně mírně vykrojený. Po vykladení jsou jen 0,4 mm široká a 0,7 mm dlouhá. Později se velikost i tvar mění stejně jako zbarvení. Postupně ztrácí svou zelenavou barvu.
Jejich larvy a housenice způsobují na rostlinách žíry, které mohou postupně přecházet až v holožíry. Tento hmyz není původním hmyzem v Evropě. Larvy – housenice jsou válcovité, mírně prohnuté. Bělavé, žlutavé nebo zelenavé bílé tělo mají tito škůdci v zahradě složené z 13 zřetelných článků. Hlava je později porostlá chloupky a může být žlutá, žlutohnědá, a nakonec zbarvená žlutooranžově. Kusadla jsou u těchto housenic široká s kratšími zoubky. Larvy mají 3 páry silných hrudních noh s tmavým ohnutými drápky a zdobí je 6 párů panožek. Larvy procházejí 5 instary.
Kukla bývá leskle bílá se zřetelně a dobře vyvinutými orgány. Jsou uloženy v kokonech pravidelného tvaru, které jsou 5-6 mm dlouhé a 2,5-3 mm široké. Povrh kokonů je povětšinu drsný a zbarvený do hněda, může být polepený drobnými zrníčky písku. Vnitřní stěna je hladká a leskle hnědá.
Které rostliny pilatky napadají
Tito škůdci v zahradě napadají ovocné stromy a keře, nepohrdnou ani některými okrasnými keři. Jedná se především peckoviny, jako jsou všechny druhy slivoní, třešně, višně, meruňky dále jabloně, ale také ovocné keře, jako je rybíz a angrešt. Mohou napadnout i kvetoucí keře, jako jsou azalky nebo růže.
Jak poznáte napadenou rostlinu
Poškozená rostlina je viditelná pouhým okem, především u ovocných stromů, na kterých nezůstávají plody, ale ve velké míře padají předčasně k zemi. Napadené plody mají tmavé otvory, kterými hladové larvy pronikly dovnitř, nebo kterými už plod opustily a místo uvnitř je poseto černým trusem. Průměr otvůrků je malý jen 1 -1,5 mm a u výlezových je jen o něco větší, okolo 4 mm. Pokud je na plodu jen jeden malý otvor, larva je s největší pravděpodobností ještě uvnitř plodu. Dva otvůrky vedle sebe znamenají, že larva plod již opustila, přelezla do jiného, kde dál škodí.
Jak se proti těmto škůdcům rostlin bránit?
Ideální je přirozený predátor nebo parazitoid, kterými mohou být lumky, lumčíci nebo kuklice. Nechemická likvidace spočívá v pečlivém sběru a likvidaci napadených plodů pod stromy hned, jak spadnou, dokud larvy ještě neopustily svého hostitele. Vhodná je i kultivace zeminy pod stromy. Dospělé jedince můžete chytat i do lepivých desek, které zavěsíte před začátkem květu. Chemická ochrana spočívá ve střídání insekticidních přípravků, které je nutné aplikovat dle návodu v pravidelných intervalech.
Publikováno: 20. 8. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: eagri.cz, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4)