Rustikální zahrada je nevelký kus pozemku, který přímo navazuje na naše obydlí. Upravený pozemek se vyznačuje opravdu hustou výsadbou, rozmanitou barevností i romantickými dekorativními prvky. Prosluněné místo plné svěžesti působí velice útulně až pohodově, a neformální design podtrhuje jeho srdečnou atmosféru.
Rustikální zahrada plná barev
Rustikální zahrada podtrhuje klasický venkovský styl. Jedná se o nevelký pozemek, který najdeme v těsné blízkosti obydlí. Kouzelný kout zahrádky se vyznačuje hustou výsadbou a rozmanitou směsicí barev. Místečko, kde je základním prvkem hlavní cesta, dokáže přímo čarovat. Dýchá na nás kouzlo volající po starých časech a obklopuje nás příjemnou srdečnou atmosférou a neformálním designem. Okrasou venkovské zahrady bývají velice často ozdobné prvky a dekorace vyrobené z přírodních materiálů.
Pusťte se do stavby rustikálního chodníku
Rustikální zahrada má svá specifika. Hlavním záměrem je vytvoření dobře udržované zahrádky, kde je zásah lidské ruky až nápadně skryt. Napodobení přírody je tomuto koutu pozemku přímo vlastní. Při jejím zakládání musíme dodržet základní pravidla. Hned prvním pravidlem je velikost zahrádky. Rustikální zahrada není nijak velká. Většinou se jedná o malý kousek pozemku, který bezprostředně navazuje na naše obydlí. Měla by na nás působit spíše jednoduchým a bezstarostným dojmem, kde rostliny i dekorativní prvky vybíráme s ohledem na přirozený vzhled. Nejedná se o architektonické dílo, nýbrž o směsici pěstované zeleniny na zahrádce, kterou spíše ovládly různobarevné květiny.
Pro venkovskou zahradu je typickým prvkem naprostá asymetrie. Dokonale rozvržené prvky nejsou pro takovou zahradu vhodné. V přirozenosti je krása rustikálního stylu. Při vytváření venkovské zahrádky bychom měli kombinovat různé struktury i barvy. Optická vyváženost je důležitá. Správná a uvážená kombinace barev zajistí jemný až harmonický kontrast rustikální zahrady.
Pro venkovskou rustikální zahradu jsou velice důležité i dekorace z přírodních materiálů. Dřevo, kámen či cihly podtrhnou rafinovanost harmonického místa. Moderním prvkům se při budování zcela vyhneme.
Do rustikální zahrady vybíráme rostlinky, které ji dokážou úžasně charakterizovat a nenásilně podtrhnou její staromódní styl. Nejčastěji zde vidíme královnu všech květin, růži. Zasadit můžeme růži stromkovou, pnoucí, čajovou i keřovou. Její něžnou krásu báječně podtrhnou i nejrůznější popínavé rostliny jako např. zimolez japonský či ovíjivý. Kromě pnoucích rostlinek můžeme na rustikální zahradě zasadit i lilie, pivoňky, chryzantémy, fialky, měsíček nebo petrklíč. Každá z těchto květin dodá kouzelnému místu jedinečnou něžnost. Kvetoucí rostliny je dobré doplnit bylinkami. Tymián, šalvěj nebo levandule dodají venkovské zahrádce vyvážený přirozený vzhled.
Rustikální zahrada může být doladěna prvky z přírodních materiálů. Nikdy by zde neměl chybět kámen. Používá se pro vytvoření cestiček či opěrné zdi. Výzdoba v podobě dřevěného nábytku je pro venkovskou zahradu velmi vhodná. Svou staromódností dokáže úžasně podtrhnout kouzlo a harmonický nádech tajemného místa.
Nejrůznější dekorativní prvky jsou pro tento druh zahrady více než vhodné. Starý a oprýskaný vzhled hrnců a hliněných dóz působí na rustikální zahradě přímo magicky, stejně jako studna nebo starý dřevěný vozík, kterým nahradíme všední a fádní květináče na kvetoucí rostliny.
Při navrhování rustikální zahrady věnujeme pozornost třem základním aspektům: zemi, vodě a vhodným dekoracím. Jakmile dosáhneme souznění těchto základních priorit, můžeme si vytvořit opravdu kouzelný koutek vonící květinami a vyzařující klid i harmonii.
Publikováno: 21. 8. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: bydleni.instory.cz, okrasne-stromy.cz, www.jardineriaon.com