Zahradní škůdci dovedou pěkně potrápit a někdy zlikvidovat celou úrodu. Patří mezi ně i listokaz zahradní, kterého si lze splést s chroustem, kterému se do jisté míry podobá.
Nenápadný zahradní škůdce
Zahradní škůdci představují nebezpečí hlavně tehdy, když se přemnoží, což se naštěstí nestává každý rok. Ale je dobré být připraven na chvíli, kdy nastane jejich občasná invaze. Na listokaza zahradního narazíte v sezóně poměrně často, protože se jedná o běžného brouka. Na první pohled upoutá svým hezkým vzhledem: zelenomodrou hlavičku a štít doplňují červenohnědé krovky. Není ani nijak velký, dorůstá obvykle velikosti kolem 1 cm.
Patří zkrátka mezi zahradní škůdce, kteří matou svým docela sympatickým vzhledem. V období běžného výskytu si jeho řádění ani nestihnete všimnout, protože je oblíbenou stravou ptáků a jeho larvami si zase rádi zpestří jídelníček krtci. Horší to ale je, když nastane „jeho rok“ a listokaz se změní ve velkého nepřítele každého zahrádkáře.
Zlikviduje jahody i trávník
Dospělí brouci, kteří jsou také zdatnými letci, se objevují v květnu až v červnu a jejich řádění odolá jen máloco. Napadají ovocné stromy (nejvíce jabloně a třešně), lísky, obilí, trávu, řepu, zelí, hrách i jahodníky. Listokazové vyžírají květy, mladé plody i listy, z nichž zůstane jen smutný ohlodaný skelet. Typické je pro ně rojení nad povrchem půdy. Zvláště na horských loukách pak můžete v době páření vidět skutečné záplavy listokazů. Někdy se stane, že je vítr zanese na hladiny potoků a jezer, kde je pak s oblibou loví pstruzi – ostatně rybáři mají ve svém arzenálu i umělé mušky, které tohoto brouka napodobují.
Samičky tohoto zahradního škůdce kladou vajíčka po zem, do hloubky až 15 cm. Vhodným místem jsou nejen pastviny, ale i trávníky na zahradách a v parcích. Po několika týdnech se z těchto vajíček vylíhnou larvy, asi 3 cm velké s hnědou hlavičkou, které se hodně podobají chroustím ponravám. Larvy listokazů okusují kořínky trav a rostlin, které potom rychle a zdánlivě bez příčiny vadnou.
Larvy rostou a přezimují v půdě, jejich vývoj trvá asi 12 měsíců. Na jaře se pak zakuklí a na přelomu jara a léta vyletí ven. Velmi často si lidé pletou listokaza s jiným zahradním škůdcem – chroustem. Ten je ale větší a létá za soumraku, kdežto listokaz má v oblibě dobu kolem poledne, kdy je nejsilnější sluneční aktivita. Chroust je také větší, má jiná tykadla a chybí mu zelenohnědé zabarvení.
Platí na ně háďátka
Pokud je výskyt listokaza běžný, pak se o něj postarají již zmiňovaní pomocníci – ptáci a krtci. Pokud se tento zahradní škůdce přemnoží, pak můžete vyzkoušet parazitické hlístice rodu Heterorhabditus downeesi, které se prodávají v obchodech pro zahrádkáře. Tato mikroskopická háďátka v půdě vyhledají a zlikvidují všechny listokazovy larvy.
Dospělé brouky pak nezbývá než zlikvidovat mechanickým sběrem nebo chemickým postřikem, a to i některými přípravky na přírodní bázi. Při mechanické likvidaci, stejně jako při manipulaci s postřiky, je vhodné použít rukavice.
Zdroj informací: skudci.cz; pasti.cz; poradte.cz
Publikováno: 8. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová