reklama

Prázdné záhony nenechejte ležet ladem, vysejte na ně zeleninu

Ani v září nezapomínáme na výsevy zeleniny. Vzhledem k tomu, že dny se postupně začínají zkracovat, je vhodné vybrat druhy s velmi krátkou vegetační dobou. Které druhy zelenin je možné vysévat, co s prázdnými záhony a také častými chybami, to si řekneme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodně načasovaný výsev zeleniny znamená, že ještě do zimy můžete mít jednu sklizeň (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsevy zeleniny pro brzkou nálož vitaminů

V zářijových výsevech zeleniny upřednostněte druhy s krátkou vegetační dobou. Druhy, které jsou vhodné pro rychlení, přinesou také spoustu užitku. Velmi oblíbenou zeleninou pro celoroční výsev je ředkvička, z odrůd doporučujeme Duo, Prima nebo Poloneza. Všechny tři uvedené kultivary mají vegetační dobu do 35 dní. Pozor ale na střídání plodin, ředkvičku nepěstujte tam, kde během sezóny byly vysazeny jiné druhy brukvovitých.

Nezapomeňte si vysít také salát. Sazeničky získáte nejlépe výsevem do skleníku, pařeniště nebo z přímého výsevu na záhon, který je pokryt bílou netkanou textilií. Pro podzimní pěstování se výborně hodí známý kultivar Král máje, vhodný je též Mělnický máj. V teplém a vlhkém počasí je nutné mladé rostliny na záhoně důsledně chránit před pozdními večerními nájezdy slimáků.

Mladé sazeničky hlávkového salátu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé sazeničky hlávkového salátu

Tradici má také podzimní pěstování listových salátů, rukoly a asijské zeleniny. Tyto druhy patří k již zaběhlým v našem jídelníčku, hlavně rukola je velmi ceněná pro svoji výraznou chuť. Výsev proveďte společně se saláty na místo přikryté bílou netkanou textilií – ta ochrání proti chladu, ale i před případnými škůdci.

Nezapomeňte na zelené hnojení

Pokud máte zářijové výsevy zeleniny již hotovy a zbyly vám prázdné záhony, nenechte je jen tak ležet ladem. Vhodným prostředkem je výsev zeleného hnojení. Jeho aplikace spočívá v tom, že zelená hmota brání růstu plevelů, rychle roste a po posekání a zapravení se stane zdrojem živin.

Ředkvičky dejte tam, kde nebyly brukvovité zeleniny, je to vhodná prevence nádorovitosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ředkvičky dejte tam, kde nebyly brukvovité zeleniny, je to vhodná prevence nádorovitosti

Z vhodných druhů se používá řepka a hořčice, hrách, peluška, oves nebo svazenka. První dvě jsou ale opět zástupci brukvovitých, tedy musíte je vysévat jen tam, kde nebudou zjara kedlubny, ředkvičky, květák, kapusta nebo zelí. Hořčici a řepku využijte třeba tam, kde pěstujete brambory a jinou zeleninu.

Velmi oblíbenou je luskoobilní směs. Na volných místech, kde už nebudou nové výsevy zeleniny, velmi rychle roste a zhruba měsíc od vysetí dosahuje výšky až 30 cm, pokud je dostatečně teplo a vlhko. Po posekání a zarytí je zelené hnojení vždy vítaným zdrojem živin pro půdu. Dokonalého efektu dosáhnete tehdy, když luskoobilní směs namícháte – tedy pelušku, hrách a oves ještě se svazenkou.

Zdroj informací: denik.cz

Publikováno: 3. 9. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich