reklama

Přeneste si kousek rozkvetlé zahrady domů

Pěstujete na své zahradě také květiny k řezu? Pokud ne, tak si jejich výsadbu a výsev rozhodně naplánujte na příští rok, abyste se mohli i doma těšit z jejich neuvěřitelné krásy. Vyzkoušejte si ke své zelenině přidat i okrasné a kvetoucí rostliny a uvidíte, jak se vaše zahrada rozzáří.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypěstujte si nejrůznější květiny k řezu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vypěstujte si květiny k řezu

Komu by se nelíbila krásně rozkvetlá zahrada, která nabízí nepřeberné množství květin pro potěchu oka i k řezu do vázy a k vazbě do kytic? Nemusíme se kvůli květinám vzdávat záhonů se zeleninou, protože máme jeden šikovný nápad. Nejprve se ale zamyslíme nad tím, co takové květiny k řezu potřebují. Abychom si mohli během roku z květin k řezu uvázat velkou a barevnou kytici, musíme se o rostliny postarat.

Všechny rostliny bez rozdílu potřebují dobrou půdu, ty správné povětrnostní podmínky, výživu a minimum škůdců a chorob. 

Zálivka květin je jednou z důležitých podmínek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zálivka květin je jednou z důležitých podmínek

K řezu se hodí jak jarní květiny, tak letničky, trvalky a okrasné keře. Nemusejí to však být pouze květiny určené do slavnostních kytic nebo jen tak do vázy. K řezu ale můžeme používat i květiny, které budeme následně sušit a používat do trvanlivých vazeb.

Okrasné rostliny naše zahrady zkrášlují a rozveselují
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okrasné rostliny naše zahrady zkrášlují a rozveselují

Jarní květiny k řezu

Především narcisy a tulipány, dále pak frézie, sněženky nebo modřence – takové květiny doplníme svěže zelenými listy nebo nakvetlými větvičkami okrasných keřů.

Letničky 

Oblíbenou klasikou jsou lilie, slunečnice, kosatce, mečíky nebo konvalinky. Do popředí se ale opět dostávají i poněkud pozapomenuté druhy jako afrikány, krásenky, denivky, měsíčky, hrachory, černuchy či hledíky.

Pro každé roční období můžeme mít na zahradě květiny k řezu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro každé roční období můžeme mít na zahradě květiny k řezu

Podzimní květiny

Mezi podzimní krásky zařadíme astry, jiřiny, chryzantémy, ale také vřes nebo mochyně, které jsou dekorativní svými "lampionky". 

A nyní slíbené tajemství, jak dostat na zahradu květiny k řezu, a přitom neubrat záhony zelenině. Vysejeme nebo vysadíme semena a sazenice přímo mezi řádky se zeleninou. Má to spoustu výhod. Jednak upotřebíme prázdná místa, a pokud zde budou okrasné květiny, nezbyde místo na plevel. Některé druhy květin pak pomohou odehnat škůdce (afrikány, šalvěj a další).

Například měsíček zahradní se vyplatí vysévat mezi řádky s bramborami, ke kedlubnám vysejeme lichořeřišnici a červená řepa si bude velmi dobře rozumět s heřmánkem. Na druhou stranu ale třeba orlíčky nevysazujeme do blízkosti jiných květin a rajčat, protože přitahují svilušky.

Ideální je, pokud se na zahradě můžeme obejít bez chemie
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideální je, pokud se na zahradě můžeme obejít bez chemie

Pokud máme na zahradě dostatek místa, založíme si samostatné záhony s květinami k řezu. Takové místo může být klidně i v odlehlém koutě zahrady. Samostatný záhon nám nabídne dostatek květin k řezu, aniž bychom museli ničit ostatní okrasné záhony. Na takovém samostatném záhonu pak navíc ani není potřeba dodržovat řádky nebo oddělovat od sebe jednotlivé druhy. Naopak směs květin k řezu bude zajímavější a barevnější.

Květiny k řezu netrháme, ale stříháme nůžkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květiny k řezu netrháme, ale stříháme nůžkami
Používání zahradních nůžek k pravidelnému zastřihování trvalek i letniček, zvadlých květů nebo stříhání větví keřů a stromů podporuje zdraví rostlin a zároveň osvěžuje celkový vzhled zahrady. Například dvoučepelové zahradní nůžky M PowerGear™ X-series poskytují 3× větší sílu při střihu, odolávají rzi, zvyšují výkon, umožňují hladší střih a snižují zanášení.

 

Tipy:

  • Pokud chceme květiny k řezu laděné do růžova a do modra, volíme pro výsev stračku, zvonky, astry, chrpy a karafiáty. K těmto odstínům dobře ladí pelyněk s šedozelenými listy.
  • Květy červené, oranžové a žluté poskytne měsíček, kniphofia, pelargonie, rudbékie a gazánie. Tyto rostliny doplníme listy africké kopřivy.
  • Ve smíšených kyticích by neměl chybět vlčí mák.
  • Nadýchanou výplň kytic zajistí šater nebo kopr.
  • Sušené vazby budou chtít slaměnky, statice nebo irské zvonky (Moluccella laevis).
  • Do malých záhonů vysejeme cínie a hledíky, které jsou barevně variabilní a společně velmi dobře ladí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; Fiskars

Publikováno: 31. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová