Pěstujete na své zahradě také květiny k řezu? Pokud ne, tak si jejich výsadbu a výsev rozhodně naplánujte na příští rok, abyste se mohli i doma těšit z jejich neuvěřitelné krásy. Vyzkoušejte si ke své zelenině přidat i okrasné a kvetoucí rostliny a uvidíte, jak se vaše zahrada rozzáří.
Vypěstujte si květiny k řezu
Komu by se nelíbila krásně rozkvetlá zahrada, která nabízí nepřeberné množství květin pro potěchu oka i k řezu do vázy a k vazbě do kytic? Nemusíme se kvůli květinám vzdávat záhonů se zeleninou, protože máme jeden šikovný nápad. Nejprve se ale zamyslíme nad tím, co takové květiny k řezu potřebují. Abychom si mohli během roku z květin k řezu uvázat velkou a barevnou kytici, musíme se o rostliny postarat.
Všechny rostliny bez rozdílu potřebují dobrou půdu, ty správné povětrnostní podmínky, výživu a minimum škůdců a chorob.

K řezu se hodí jak jarní květiny, tak letničky, trvalky a okrasné keře. Nemusejí to však být pouze květiny určené do slavnostních kytic nebo jen tak do vázy. K řezu ale můžeme používat i květiny, které budeme následně sušit a používat do trvanlivých vazeb.

Jarní květiny k řezu
Především narcisy a tulipány, dále pak frézie, sněženky nebo modřence – takové květiny doplníme svěže zelenými listy nebo nakvetlými větvičkami okrasných keřů.
Letničky
Oblíbenou klasikou jsou lilie, slunečnice, kosatce, mečíky nebo konvalinky. Do popředí se ale opět dostávají i poněkud pozapomenuté druhy jako afrikány, krásenky, denivky, měsíčky, hrachory, černuchy či hledíky.

Podzimní květiny
Mezi podzimní krásky zařadíme astry, jiřiny, chryzantémy, ale také vřes nebo mochyně, které jsou dekorativní svými "lampionky".
A nyní slíbené tajemství, jak dostat na zahradu květiny k řezu, a přitom neubrat záhony zelenině. Vysejeme nebo vysadíme semena a sazenice přímo mezi řádky se zeleninou. Má to spoustu výhod. Jednak upotřebíme prázdná místa, a pokud zde budou okrasné květiny, nezbyde místo na plevel. Některé druhy květin pak pomohou odehnat škůdce (afrikány, šalvěj a další).
Například měsíček zahradní se vyplatí vysévat mezi řádky s bramborami, ke kedlubnám vysejeme lichořeřišnici a červená řepa si bude velmi dobře rozumět s heřmánkem. Na druhou stranu ale třeba orlíčky nevysazujeme do blízkosti jiných květin a rajčat, protože přitahují svilušky.

Pokud máme na zahradě dostatek místa, založíme si samostatné záhony s květinami k řezu. Takové místo může být klidně i v odlehlém koutě zahrady. Samostatný záhon nám nabídne dostatek květin k řezu, aniž bychom museli ničit ostatní okrasné záhony. Na takovém samostatném záhonu pak navíc ani není potřeba dodržovat řádky nebo oddělovat od sebe jednotlivé druhy. Naopak směs květin k řezu bude zajímavější a barevnější.

Tipy:
- Pokud chceme květiny k řezu laděné do růžova a do modra, volíme pro výsev stračku, zvonky, astry, chrpy a karafiáty. K těmto odstínům dobře ladí pelyněk s šedozelenými listy.
- Květy červené, oranžové a žluté poskytne měsíček, kniphofia, pelargonie, rudbékie a gazánie. Tyto rostliny doplníme listy africké kopřivy.
- Ve smíšených kyticích by neměl chybět vlčí mák.
- Nadýchanou výplň kytic zajistí šater nebo kopr.
- Sušené vazby budou chtít slaměnky, statice nebo irské zvonky (Moluccella laevis).
- Do malých záhonů vysejeme cínie a hledíky, které jsou barevně variabilní a společně velmi dobře ladí.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; Fiskars
Publikováno: 31. 8. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová