reklama

Co dělat, aby rajčata na konci sezóny dozrála?

Letos byla úroda rajčat opět bohatá. Rajčatům se v našich podmínkách daří. Jejich sklizené množství ale může být do konce vegetační doby mnohem větší, když budete vědět, jak rajčata podpořit v jejich růstu. Přinášíme vám pár šikovných rad, díky kterým budete nadšeni.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Velká úroda rajčat je reálná, bez píle pěstitele nebude však taková, jakou by si představoval (Zdroj: Jaromír Malich)

Úrodu rajčat ovlivňuje nejvíce vláha

Úroda rajčat se odvíjí od mnoha skutečností. Stav půdy, množství živin v ní, které jsou rostlinám dostupné v přijatelné formě, a také vláhový režim a jeho aplikace. Rajčatům nejvíce vyhovuje zalévání ke kořenovému krčku tak, aby byl co nejméně ovlhčený. Aplikace zálivky na list je i v dobře větraných prostorách, jako je skleník, na škodu, protože zvláště v hustších výsadbách je zde riziko napadení plísní bramborovou.

Vláhu a její množství upravujte podle potřeby, v chladnějších dnech se srážkami zalévejte rostliny méně, pod širým nebem pěstované kusy pak nezalévejte vůbec. Rajčatům a zvláště jejich plodům škodí nepravidelná zálivka stejně tak jako kolísání jejího množství. Kdo zalévá méně často většími dávkami vody, ten bude řešit častěji praskání zralých plodů. Prasklé plody jsou cestou k hnilobě či plísni, úroda rajčat pak může být i menší, zvláště tehdy, pokud je rozsah praskání plodů větší. Prasklé zralé plody co nejdříve skliďte a spotřebujte.

Když úrodu rajčat ohrožuje plíseň

Plíseň přímo ohrožuje rajčata, a to jak rostliny, tak jejich plody. Ve vlhkém a teplém prostředí se šíří poměrně rychlým tempem, daří se jí v hustých výsadbách s přehnanou zálivkou na list. Hnědavé skvrny se objevují nejprve na listech a poté na plodech. Bez včasného zásahu rostliny hynou.

Plíseň je absolutním strašákem pro budoucí úrodu rajčat, vinou je hustá výsadba a zvýšená vlhkost listů
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Plíseň je absolutním strašákem pro budoucí úrodu rajčat, vinou je hustá výsadba a zvýšená vlhkost listů

Pokud chcete pěstovat pod širým nebem, pak vyberte vždy chráněnou polohu. Důležitý je také výběr vhodných odrůd. V dnešní době jsou již k dispozici výborné protiplísňové hybridy jako odrůdy druhu typu Crush – tedy tyčkové Cocktail Crush nebo Crimson Crush. Odolné je také Consuelo. Klasické odrůdy pro polní pěstování je možné použít také, ale bez postřiků se neobejdete. Ve skleníku či fóliovníku je možné vhodnou prevencí a výživou dosáhnout silných a zdravých rostlin, které dají velmi bohatou úrodu.

Aby úroda rajčat byla velká, nezapomínejte na vyštipování zálistků, které u tyčkových odrůd raší i po zastřižení vrcholu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Aby úroda rajčat byla velká, nezapomínejte na vyštipování zálistků, které u tyčkových odrůd raší i po zastřižení vrcholu

V září se také postupně začínají zkracovat dny, a proto je nutné maximum energie nasměrovat do plodů. U tyčkových odrůd je naprosto nezbytné vylamování tvořených zálistků, které zbytečně vysilují rostliny a úroda rajčat tak může být menší.

Dostatek živin je nutný

U rajčat nikdy nezapomínejte na dostatek živin. Kromě velmi kvalitní a do hloubky zpracované půdy na jaře je nutné přiměřené vyhnojení na podzim v rámci rytí. Chlévský hnůj podpoří dobrý vývin rostlin, avšak v předjaří vydesinfikujte půdu dusíkatým vápnem. To zlikviduje zárodky škůdců a chorob, zároveň vápník je nezbytný pro zdravý vývin plodů rajčat. Nedostatek vápníku se typicky projevuje černáním konců plodů.

Úrodu rajčat může zdánlivě ohrozit i černání plodů, které je typické při nedostatku vápníku
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Úrodu rajčat může zdánlivě ohrozit i černání plodů, které je typické při nedostatku vápníku

V průběhu září postupně sklízejte dozrálé plody, kontrolujte zdravotní stav, zabraňte nastydnutí rostlin omezením větrání skleníku přes noc a přiměřeně zalévejte. Prvotní příznaky plísně likvidujte ostříháním spodních, napadených listů. Nízké odrůdy pěstované v nádobách přesuňte do tepla, kde postupně plody dozrají. Na podzim pak můžete nedozrálá rajčata do bedýnky s jablky, kde se za několik dnů začnou postupně červenat.

Zdroj informací: semenaonline.cz

Publikováno: 7. 9. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich