Meditační zahrady vám pomohou utéct daleko, byť v reálu budete u svého domu na dvorku. Vyčistí vám hlavu a pomohou vám najít klid a soustředění. Bohužel ji u svého domu nemáte? To přece dnes již není žádný problém. Tak si takovou zahradu vytvořte! A my vám řekneme jak. Máme pro vás tipy, s nimiž můžete vytvořit takovou zahradu, po které vaše duše touží a která vám pomůže odstranit stres.
Meditační zahrady
Meditační zahrady vznikly inspirací ze zenových zahrad. Meditační zahrada je označení pro někdy obecně používané pro různé okrasné zahrady s jistými vlastnostmi. Meditační zahrada vás přímo vyzývá, abyste byli v klidu, přemýšleli jste, snili a byli zticha. Vnitřně vám zklidňuje mysl, zatímco naopak smysly probouzí. Meditační zahrada nabízí příležitost k zastavení a rozjímání nad výhledem, vodním prvkem nebo ohništěm. Jsou velmi intimní a klidné.
Pepa Libický vyrábí úžasný vodopád z kamene na své zahradě
Za meditační zahrady mohou být označeny středověké zahrady, stejně jako japonské zahrady typu karesansui nebo čínské zahrady. Typické pro ně je významné filozofické a náboženské vnímání místa, celku i úpravy. Meditační zahrady jsou navrženy tak, aby obnovily mysl a tělo. Může to být vlastně jakýkoliv prostor, který vám umožňuje, abyste se odpojili od okolního světa.
Jakou podobu mohou mít meditační zahrady?
Najít to správné místo, se může jevit jako nejtěžší úkol. Ve své podstatě ale meditační zahrada nemusí být vysloveně okrasná, může to být klidně i ovocný sad nebo zeleninová zahrada. Za zvláštní typ meditační zahrady lze považovat dokonce i hřbitovy.
Účelem této zahrady je, aby vám pomohla k vnímání klidu, ztišení a oproštění se od starostí a problémů. Může zde dojít k procítění náboženských nebo filozofických ideálů a uvědomění si podstatných věcí, včetně ujasnění si skutečných hodnot. Může jít také o modlitebnu pod širým nebem. Meditační zahrady jsou obvykle menší, jednoduše upravené, bez okázalých a nápadných prvků, které zbytečně rozptylují. Použité barvy v zahradě ovlivňují náladu a vnímání.
Červená, žlutá a oranžová jsou teplé barvy, které však mohou rušit při snaze se zklidnit, protože tělo a mysl spíše aktivují, za to modrá, fialová nebo zelená, působí klidně a tlumivě. A proto jsou pro meditační zahradu ideální. Zahrada proto může obsahovat různé symboly a objekty, které vyvolávají pocity a působí esteticky. Přednostně jsou v ní umístěny uctívané předměty. Někdy může být sama zahrada upravena tak, že může představovat mýtickou bytost. No a v neposlední řadě, jsou zde objekty určené k relaxaci.
Proč jsou dobré meditační zahrady?
Meditační zahrady jsou zvláště užitečné v hustých nebo velkých městech, kde je obtížné najít malé zelené plochy. A přitom už jen ta možnost vyjít ven na zahradu je svým způsobem jistou formou meditace. Zahrady totiž samo o sobě podporují zklidnění a relaxaci zcela přirozeně. K dalším vědeckým prokázaným faktům patří i to, že meditace snižuje záněty způsobené stresem. Dále pak pomáhá snížit pocit úzkosti. Vytváří silnější pochopení sebe sama, což vede k lepšímu sebeobrazu a pozitivnímu pohledu na život. Prodlužuje pozornost a zlepšuje paměť. Zlepšuje spánek. Pomáhá kontrolovat bolest, protože bolest je primárně spojena se stavem mysli, a v neposlední řadě také snižuje krevní tlak.
Jak by takové meditační zahrady měly vypadat?
Meditační zahrady mohou mít různou podobu. Důležité však u nich je, aby to byl prostor, v němž naleznete to, co potřebujete k relaxaci. Ve většině meditačních zahrad najdete:
Soukromí
Výběr toho správného místa nepodceňujte, je velmi důležité. Meditační zahrada přitom může být velká, jak chcete. Je to jen váš prostor, který by měl být intimní a oddělený od okolí. Dobré jsou proto zástěny a protihlukové bariéry. Ty jsou zvláště užitečné, pokud je zahrada poblíž chodníku nebo silnice. Při navrhování meditační zahrady zvažte také množství světla. Chcete cítit více slunečního světla nebo máte rádi stinnou zahradu?
Rostliny
Meditační zahrady by měly být nenáročné na údržbu. Původní rostliny jsou proto skvělou volbou. Při tvorbě meditační zahrady rovněž zvažte její texturu, například to, zda na ní chcete spíše špičaté nebo zaoblenější rostliny. Zvažte proto přidání lián. Plamének, břečťan, vistárie nebo chmel jsou ideální na pergoly nebo ploty. Pokud plánujete místo využívat i v zimě, ujistěte se, že tam jsou také nějaké zimní zajímavé rostliny. Prostor by měl působit stále přívětivě, i když může být zeleň omezená.
Místo k sezení
Dobré posezení je nezbytné pro vytvoření každého meditačního místa. Zvažte, jak rádi meditujete a co k tomu potřebujete. Stačí vám podložka nebo je snad lepší lavička? Možností je spousta. Je jen na vás vybrat si přesně to, co vám vyhovuje. Posezení si zútulněte, zahrňte ho polštáři, přineste si venkovní přikrývku. Při výběru dbejte, aby šlo o voděodolný nábytek vhodný pro venkovní použití.
Co by ještě nemělo chybět na meditační zahradě
Atmosféra meditační zahrady je důležitá, a proto nezapomínejte na drobné detaily, které ji utváří a dávají jí hloubku. Nicméně, mějte také na paměti, že méně je více. Zkuste proto do prostoru dát jen pár prvků, než abyste zahradu zahltili. To umožní jen minimální rozptylování. Můžete tam zakomponovat třeba různé balvany, které mohou vytvářet texturu a pohyb v celém prostoru. Vodní prvek v meditační zahradě pak vytváří uklidňující hluk na pozadí. Přidat můžete také různé voňavé byliny s uklidňujícími účinky. Uklidňující atmosféru v meditační zahradě rovněž navodí i jemně cinkající zvonkohra.
Publikováno: 4. 9. 2023, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: meditacnizahrada.cz, ogrodolandia.pl, pereglin.com, zahradkarskaporadna.cz