reklama

Bohatou úrodu třešní si zajistěte už na podzim

Je třeba pečovat o třešně na podzim? Podzimní období má zásadní význam při péči o vaše ovocné stromy, včetně třešní. Především nabízí výbornou příležitost k prevenci proti jednomu z největších nepřátel třešní a dalších stromů – vrtulím. Tito drobní, avšak destruktivní škůdci mohou způsobit závažné poškození plodů a mohou také oslabit samotný strom. Máme pro vás tipy, jak ochránit třešně před vrtulemi a zajistit zdravé plody v následujícím roce.

Chraňte třešně na podzim před červivostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro dobrou úrodu chraňte třešně na podzim

Správný zahradník má být připravený, a platí to i v případě ovocných stromů. Pokud si vezmete do parády třešně na podzim, můžete se zbavit jednoho ze škůdců, který pak na úrodě umí napáchat značné škody – je jím vrtule třešňová.

Třešně na podzim postihuje červivost

Už třešně na podzim jsou napadány vrtulí třešňovou, která způsobuje červivost. Jde o zhruba 4 mm velkou mouchu černožlutého zbarvení s průhlednými křídly s pruhy, která je nerozšířenějším škůdcem třešní a také způsobuje největší škody. Samičky kladou na žloutnoucí třešně vajíčka, která přezimují v pupáriích a líhnou se v květnu až červnu následujícího roku. Nové samičky následně kladou vajíčka do plodů. Vylíhnuté larvy v nich přežívají zhruba 3 týdny, pak padají na zem, v půdě se kuklí a začnou se vyvíjet při teplotě 7 °C.

Vrtule třešňová páchá velké škody
Vrtule třešňová páchá velké škody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak plody napadené vrtulí poznáte?

Třešně či višně napadené vrtulí poznáte snadno – vnitřek plodů měkne a hnědne, ve vlhkém počasí také začíná hnít. Uvnitř pak najdete bílou larvu, která dužinu požírá, a plody tak znehodnocuje.

Lepové desky mohou třešně ochránit
Lepové desky mohou třešně ochránit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak se vrtulím bránit bez chemie?

Chcete-li to zkusit s vrtulemi přírodní cestou, můžete použít žluté deskové lapače. Ty jsou opatřeny z jedné strany lepidlem a mušky se na ně zachytí. Důležité je ovšem jejich umístění – protože vrtule létají do stromů od země, je třeba desku ohnout protilehlými rohy k sobě, v podstatě do tvaru válce, a to lepivou stranou ven. Tu pak připevněte do koruny tak, aby se na ně při větrném počasí nezachytávaly listy, neplnily by pak svou funkci. Na každý 1 metr výšky byste pak měli umístit dva takové lapače, a to z východní, jižní a západní strany, ze severu vrtule běžně nelétá.

Pomoci může také zrytí země pod stromy
Pomoci může také zrytí země pod stromy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plody sbírejte a likvidujte, na pomoc vezměte i rýč

Pokud už k napadení vrtulí dojde, je vhodné všechny napadené plody sesbírat, a to i ty spadané na zemi, a zlikvidovat je v bioodpadu či spálením. Zem pod třešněmi můžete také v době, kdy se líhnou dospělci, pokrýt fólií, která zabrání škůdcům vyletět, nebo půdu kolem stromů zrýt do hloubky 5 až 10 cm – larvy se tak dostanou na povrch, kde je najdou ptáci nebo je zlikviduje nepříznivé počasí.

Využijte vápno a sázejte vhodné odrůdy

Další možností, jak se vrtuli bránit, je bílení kmenů stromů vápnem. Stejně to dělali i naši předci. Vápno je pak také vhodné rozsypat kolem stromů, to pak způsobí úhyn líhnoucích se vrtulí z kukel. Posyp se ovšem provádí brzy na jaře. Další možností je také výsadba raných odrůd, které dozrávají ještě předtím, než se vrtule vůbec vyvíjí a začínají škodit.

Ve vážných případech využijte insekticidy
Ve vážných případech využijte insekticidy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když už není zbytí, třešně na podzim ochrání chemie

Při rozsáhlých škodách způsobených vrtulemi někdy nezbývá, než sáhnout po chemických prostředcích. Na třešně na podzim můžete využít vhodné insekticidy, a to v případě, že se u vás vyskytují tito škůdce ve velkém rozsahu za poslední dva roky. Obecně se insekticidy aplikují těsně po od odkvětu, a to alespoň dvakrát v 10denních intervalech. Při volbě vhodné doby postřiku se můžete v tomto případě orientovat jednoduše – postřik aplikujte ve chvíli, kdy u vás v okolí začíná kvést černý bez. Použít můžete přípravky jako Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC, Spintor a další.

Zdroj informací: krejsashop.cz; levnepostriky.cz

Publikováno: 12. 9. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová