Přijde vám zbytečné zalévat na podzim rostliny a stromy? Možná děláte velkou chybu, která se bohužel projeví až v nové sezóně na jaře. Povíme si, proč je zalévání před zimou tak důležité a jak si při zalévání ulehčit práci.
Zalévat na podzim či nezalévat?
Zalévat na podzim může být pro rostliny a stromy velmi důležité zejména v oblastech, kde je přes zimu méně srážek a více mrazu. Můžete se díky tomu vyvarovat zásadní chyby, která ovlivní stav rostlin na jaře.
-
Udržení kořenového systému: Zalévat na podzim pomáhá rostlinám udržet zdravý kořenový systém. Rostliny mohou i v zimních měsících potřebovat vodu, aby kořeny nevysychaly. Dostatečná závlaha jim umožní snáze přečkat období sucha.
-
Zimní hydratace: Voda uložená v půdě může být pro rostliny dostupná i během zimy. To je důležité, protože některé rostliny a stromy mohou v zimě vypařovat vodu z listů a kořenový systém potřebuje dostatečnou hydrataci, aby udržel svou životaschopnost.
-
Prevence mrazových poškození: Rostliny, které mají dostatek vody, jsou méně náchylné k mrazovým poškozením. Voda v pletivu rostlin totiž působí jako izolace a chrání je před náhlými teplotními výkyvy a mrazem.
Zalévat na podzim nemusí být náročné
Tahání konví po zahradě se velice rychle zprotiví. Zvláště ve chvíli, kdy máte velkou zahradu. Pak už je lepší popřemýšlet nad automatizací celého procesu. Pokud jde o zalévání trávníku, není nic jednoduššího, než pořídit některý ze zavlažovačů. Fiskars nabízí ve svém portfoliu hned několik různých typů. Vybírat můžete z oscilujících, impulzních, vířivých či stacionárních nástavců na hadici. Záleží na velikosti trávníku, který budete zalévat.
- Impulzní zavlažovač - je vhodný pro pozemek s rozlohou více než 500 m2. Typický je pro tento typ pulzující zvuk, jak v intervalech rozstřikuje vodu v kruhovém rozsahu.
- Oscilující zavlažovač - je vhodný pro pozemek s rozlohou 150 až 500 m2. Trávník zkrápí v obdélníkovém rozsahu, tzv. kolíbkou. Proud vody se plynule rozstřikuje z jedné strany na druhou.
- Vířivý zavlažovač - je určen pro malé zahrady s rozlohou maximálně do 150 m2. Vířivý rozstřik mají na svědomí rotační ramena. Tento typ zavlažovače je oblíbený i u dětí. Kdo by neznal běhání v dešti vody při zalévání.
- Stacionární zavlažovač - používá se také pro malé plochy s rozlohou maximálně do 150 m2. Šíře záběru může být buď kruhová, nebo obdélníková, záleží na typu zavlažovače.
Velké zahrady spotřebují spoustu vody na zalévání. Zde většinou využíváme vodu z řadu. Aby byla závlaha efektivní, měli bychom dodržet dobu zálivy. Zalévat na podzim neznamená změnit své zavlažovací návyky z léta. Jen je potřeba v nich pokračovat. To znamená, že nejefektivnější zálivka je ráno. V tuto dobu ovšem každý spěchá do práce a nemůže se ještě hodinu zdržet zaléváním.
Proto je dobré využít časovače. Zvláště pokud máte vodovodní kohoutek na zahradě, můžete k němu instalovat časovač. Fiskars nabízí časovač s jedním či dvěma výstupy. Jednoduše našroubujete na kohoutek, nastavíte vhodnou dobu závlahy a už vám nic nebrání zalévat zahradu ráno a mít přitom dostatek času ve vlastních přípravách k odchodu do práce.
Výběr vhodného spojovacího materiálu
Velkým problémem mnoha zahradníků je výběr jednotlivých komponentů pro sestavení nějakého zavlažovacího systému. Mnoho začátečníků ani netuší, že rozměr hadice je měřen na couly. V obchodě na něj prodavač vychrlí dotaz, zda má hadici půlovou, čtvrtkovou či tříčtvrtkovou, a jako odpověď se mu dostane, že má hadici zelenou.
Fiskars ovšem myslel i na tyto situace. V sortimentu tedy naleznete množství rychlospojek, nástavců a prodlužek, které mají tu báječnou vlastnost, že jsou barevně odlišené. Stačí tedy buď znát velikost hadice, nebo si pořídit hadici stejné značky a máte po problému. K modrému pruhu koupíte rychlospojky s modrým označením, k oranžovému oranžové, k červenému červené. Abychom byli přesní, modrá barva hadice je o průměru Ø 13-15 mm (1/2 ”- 5/8”), červená má Ø 19 mm (3/4 ”) a žlutá Ø 9 mm (3/8 “).
Pro začátek tedy postačí pořídit si konektor na připojení k vodovodnímu kohoutku, spojku na začátek a konec hadice, samozřejmě nezbytnou hadici a zavlažovač. Pokud se chcete ponořit do větší automatizace procesu, připojte časovač. A máte po problému se suchou zahradou.
Rozhodli jste se zalévání na podzim omezit?
Co se stane, když rostliny a stromy před zimou nedostanou dostatek závlahy? Existuje několik potenciálních problémů, které nastanou, pokud se rozhodneme přestat zalévat na podzim:
- Věděli jste, že rostliny mohou trpět stresem ze sucha? Rostliny, které nedostávají dostatek vody, mohou trpět suchostresem. To může způsobit vadnutí listů, žloutnutí a opadem listů.
- Nedostatečná hydratace může zvýšit riziko poškození mrazem. Rostliny mohou být více náchylné k poškození kořenů a pletiva vlivem mrazu.
- Suché rostliny jsou často náchylnější k chorobám a škůdcům, protože nemají dostatečnou obranyschopnost.
- Nedostatečná závlaha na podzim může omezit růst a kvetení rostlin v příštím roce.
Proto je vhodné kontrolovat stav půdy a zalévat na podzim jak rostliny, tak i stromy, pokud to situace vyžaduje. Mějte však na paměti, že každá rostlina může mít specifické požadavky na závlahu, a tyto požadavky by měly být respektovány.
Publikováno: 8. 9. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková