Kalatea je jedinečnou tropickou rostlinou, kterou nemusíte schovávat před domácími mazlíčky, protože není nebezpečná. V tropech, odkud tato rostlina pochází, se do jejích listů běžně balí potraviny. Kvůli rozmanitosti tvarů listů se také používá k vyplétání košíků. Tato pozoruhodná zelená květina má vskutku krásné listy. Jejich horní strana vypadá, jako by byla namalovaná štětcem a často mají složitý vzor v mnoha odstínech zelené. Spodní strany jsou potom zpravidla vínově červené. Je ozdobou každé domácnosti. Víte ale, jak ji pěstovat?
Kalatea
Kalatea se vyznačuje podlouhlými listy v oslnivé škále barev. Jde o jednu z nejkrásnějších tropických rostlin na světě. Zaujme již na první pohled svými pruhy a žilkováním. Kalatey jsou také označovány za modlitební rostliny, protože jejich listy se pohybují podle proudu světla i toho, zda je den nebo noc. V našich klimatických podmínkách se pěstují jako pokojové rostliny. Péče o kalateu není však zrovna nejjednodušší.
Začíná rozvoj škůdců pokojovek
Péče o kalateu
Péče o kalateu může být obtížná pouze proto, že rostliny vyžadují specifické podmínky a nejsou nijak zvlášť odolné vůči zanedbání. Jsou citlivé na chladné teploty, a proto je jim nejlépe, když jsou pěstované tam, kde je teplo a vlhko. U nás se jí daří na stanovišti, které není blízko topení a není ani v průvanu. Dobrým místem může být kuchyně nebo také koupelna, protože je tam dostatečně vlhko.
Světlo
I když jde o tropickou rostlinu, preferuje filtrované světlo nebo stín. V původním prostředí rostou pod korunami stromů, a proto jsou přizpůsobené na nedostatek světla. Udržujte ji mimo přímé paprsky slunce. Slunce ji může spálit nebo způsobit vyblednutí jejích živých vzorů. Stačí jí nepřímé slunce z okna orientovaného na východ, jih nebo západ. Doporučujeme vám také rostlinu pravidelně otáčet, aby na ni slunce dopadalo rovnoměrně. Pohybující listy jí pomáhají absorbovat sluneční záření v maximální míře.
Půda
Kalatea preferuje hlinitou nebo humózní půdu, která je bohatá na organickou hmotu. Nejvhodnější jsou především ty zeminy s mírně kyselou až neutrální pH. Pro rostliny v květináčích se dobře hodí rašelinová květinářská směs, která je lehká a vzdušná, stejně jako jakákoliv speciální směs zaměřená na africké fialky.
Voda
Kalateu pravidelně zalévejte, abyste ji udrželi trvale vlhkou, nikoliv však promočenou. Kalatey mají rády hodně vody, ale nechtějí být podmáčené.
Teplota a vlhkost
Kalatee se daří tam, kde se teplota stabilně drží mezi 21-30 ℃. Může však tolerovat pokles teploty do 16 ℃. Rostliny také preferují úrovně vlhkosti 50 % a vyšší. Uvnitř místnosti můžete zvýšit úroveň vlhkosti kolem rostliny umístěním poblíž zvlhčovače. Pomoci může i to, že nádobu s rostlinou umístíte do misky naplněnou vodou a oblázky, aby se dno nádoby nedotýkalo vody. Skvělou volbou mohou být i terária, jen musí být dostatečně velká, aby pojala rozlehlé listy.
Hnojivo
Abyste měli krásnou živou svěží rostlinu, jednou měsíčně ji pohnojte tekutým vyváženým hnojivem v poloviční síle během jara, léta a podzimu, podle pokynů na štítku. Nehnojte ji pouze v zimě.
Prořezávání
Kalatea nepotřebuje pravidelné prořezávání. Jedinou údržbou, kterou v tomto směru budete muset udělat, je ostříhat hnědé, zvadlé listy, protože přirozeně odumírají. A to opravdu jen proto, aby vypadala pěkně a upraveně.
Množení kalatey
Množení kalatey představuje ten nejlevnější způsob, jak můžete získat nové rostliny. Nejúspěšnějším způsobem je přitom dělení kořenů, ale mělo by se provádět pouze tehdy, když je mateřská rostlina zdravá a stará alespoň 2 roky. Den předtím, než se rozhodnete kalateu rozdělit, ji zalijte, aby kořeny mohly nasát dostatek vlhkosti. Druhý den rostlinu jemně vyklopte a dávejte si u toho pozor, abyste jí nepoškodili kořeny. Pomalu jí oddělte kořeny, abyste rostlinu rozdělili na dvě části. Od sebe oddělené rostliny potom zasaďte do nových květináčů. Čerstvě zasazené rostliny zalijte.
Přesazování kalatey
Ideální nádoba pro kalateu je hluboká a její velikost se pohybuje okolo 20-25 cm. Předtím, než rostlinu do ní přesadíte, ujistěte se, že má také dostatek drenážních otvorů. Do květináče zasaďte pouze jednu rostlinu, aby měla dostatek prostoru pro své kořeny. Rostlinu není nutné přesazovat každý rok, stačí jen jednou za několik let do nádoby o 2,5-5 cm větší, než ta předešlá. Rostliny, které nemají dostatečný prostor pro kořeny, mohou slábnout a mohou mít zdravotní problémy (nebudou moci přijímat vlhkost a živiny). Kalateu přesazujte na jaře nebo začátkem léta během aktivního vegetačního období rostliny. Den nebo dva dny před jejím přesazením ji zalijte, abyste snížili stres rostliny. Potom jemně uvolněte kořenový bal ze starého květináče a opatrně ji vyjměte. Zasaďte ji do nového květináče (stejně hluboko) a zahrňte čerstvou zeminou.
Běžní škůdci
Kalateu mohou potrápit svilušky, vlnatky a molice. Dříve než rostlinu ošetříte insekticidem, postříkejte je nejprve teplou vodou pod tlakem. Škůdce tím z rostliny smyjete. Nakláněním rostliny při jejich oplachování, zabráníte tomu, aby se škůdci z listů nedostaly do půdy pod nimi.
Běžné problémy kalatey
Pokud si všimnete, že okraje listů vaší kalatey hnědnou nebo vadnou, je to jasný signál, že potřebuje častější závlahu. S vystižením toho pravého okamžiku vám může pomoci váš prst. Když zapíchnete prst do půdy a cítíte sucho, dodejte rostlině trochu vody.
V případě, že kaletee listy žloutnou, je možné, že jim vadí voda, kterou rostlinu zaléváte. Nechte proto vodu odstát nebo používejte filtrovanou nebo dešťovou vodu.
Jak přimět kalateu, aby kvetla?
Existuje mnoho druhů kalatey, které kvetou fialově, bíle nebo žlutě. Květy se u nich objevují na jaře i v létě. Květy mají asymetrický trubkovitý tvar s třemi okvětními lístky a kališními lístky. Nicméně, pěstovaná jako pokojovka nekvete příliš ráda. Aby vám uvnitř kvetla, potřebuje přesné přirozené podmínky.
Publikováno: 9. 9. 2023, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: ambius.com, bhg.com, greeneryunlimited.co, thrspruce.com