reklama

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Co dělat, pokud se u vás objevil ježek na zahradě? Buďte rádi, protože takový tvor je velmi užitečný. Živí se totiž opravdovými škůdci. Připravte mu podmínky k životu a bude vám prospěšným parťákem v péči o zahradu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ježek v zahradě může být i užitečný

Je ježek v zahradě škůdcem?

Je ježek v zahradě škůdcem nebo prospěšným tvorem? Škůdci nemusí být postrachem zahrádkářů, někteří jsou skvělými parťáky, protože v zahradě rostlinám nijak neškodí, ale naopak díky nim dobře prospívají. Tito škůdci jsou s vaší pomocí pro rostliny opravdu prospěšní. Nejinak je to s ježkem, který je navíc chráněným druhem.

Ježek je jeden z mála zvířat, kterého si nelze splést s jiným zvířetem pro jeho typické ostny. V našich zeměpisných šířkách se můžete setkat s ježkem východním nebo západním. Ježek západní má ostny uhlazené dozadu a na prsou má hnědou srst. Oproti tomu ježek východní má náprsenku bílou a ostny mu rostou na všechny strany. Ježek má silné kožní svaly, a tak je schopen se schoulit do bezpečného klubíčka. Ježek se s oblibou vyskytuje na okrajích měst, v parcích nebo řídkých lesích, kde nachází hojně potravu. Proto se často setkáme i s ježkem v zahradě.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Jeho biologické hodiny jsou nastaveny na dvě období. Na jaře a v létě je velmi aktivní především v noci. Na podzim a v zimě je naopak raději na bezpečném a klidném místě v pelíšku. Přes období spánku klesne jeho tělesná teplota na cca 5  °C. První jarní paprsky mu zvýší teplotu na 35-37 °C. Proto jsou pro něj velmi kritická období předjarního oteplování, protože spotřebuje velké množství tukových zásob, které nemá později v chladném počasí jak doplnit a na jaře mu budou chybět. Ježek se živí pojídáním drobných brouků, housenek, kobylek, žížal, plžů, larev hmyzu, hrabošů, žab či spadaným ovocem, ale nejraději má dešťovky. Kvůli potravě je schopen ujít i několik kilometrů.

Samice je březí 35-39 dnů a porodí až 10 mláďat, toto stihne někdy i dvakrát do roka. Druhý vrh je však ohrožen nadcházející zimou. Mláďata se rodí slepá, oči se jim otevřou až za 14 dnů po narození, v této době začínají tmavnout a jejich měkké bílé ostny začínají pomalu tvrdnout.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Jak ježkovi v zahradě v případě nouze pomoci?

Pobyt ježka na zahradě je prospěšný. Pomozte mu vytvořit místo, kde najde dostatek potravy, a opravdoví škůdci v zahradě u vás nebudou mít šanci. Ježek je převážně noční živočich. Vytvořte mu v plotě malou skulinku, kterou se snadno dostane tam i zpět. Postačí více takových míst okolo celého vašeho pozemku.

Co s nalezeným ježkem na podzim

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pokud se ježci narodí v pozdním létě, nedokáží bez pomoci dorůst do potřebné velikosti. Ježek, aby přežil, se potřebuje dostat na minimální hmotnost 700 g. Pokud je hmotnost menší, doporučujeme obrátit se na Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Ježek patří mezi chráněné druhy zvířata, a právě ČSOP byla udělena výjimka, na jejímž základě je přezimování ježků legalizováno po právní stránce.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Udržet si ježka v zahradě můžete, pokud mu vytvoříte bezpečný ukryt. Využijte k tomu trochu větví a listí, které umístíte na okraj zahrady, kde bud mít ježek klid a stín. Na tomto místě bude moci vyvádět mladé a i přezimovat. Pokud si chcete ježka na zahradě opravdu udržet, umístěte mu do těchto prostor ještě dřevěný domeček, který vystelete suchým materiálem, nejlépe listím, senem nebo novinami. Domeček lze ještě přikrýt větvemi, listím či jinou vhodnou přírodninou.

Během letních parných dnů mu můžete poskytnout potřebnou vodu do misky nebo jiné podobné nádoby. Výhodu mají ti z vás, kdo mohou poskytnout ježkovi malou nádržku nebo jezírko. Větší pravděpodobnost výskytu ježka v zahradě zvýšíte i tím, že snížíte chemická hnojiva a postřiky na minimum. Rovněž pokud se spokojíte s trochou přírodního nepořádku, kde bude moci ježek sám hospodařit. Zahrada, která má pečlivě pěstěný anglický trávník, nebude pro ježka vhodným domovem, ani místem, kde se rád při toulkami za potravou zastaví.

Publikováno: 10. 9. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: casopis-rozmaryna.cz, priroda-zahrada.cz, priroda.cz