reklama

Ozdobte si svou zahradu, zasaďte si na ni javor

Javor na zahradu prostě patří. Je to symbol odolnosti a houževnatosti. Atraktivní je především na podzim díky svému barevnému listí. Nejen tím však může ozdobit vaši zahradu. Hodí se přitom nejen do velkých zahrad, ale i do malých zahrad nebo třeba na terasu. Víte však, jaký druh nebo odrůdu si vybrat? Poradíme vám. Víme, které druhy javoru jsou vhodné pro zahradu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Javor na zahradu rozhodně patří (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Javor na zahradu 

Javor na zahradu patří  i tehdy, když zahrada není japonská. Javory se vysazují se jako působivé solitéry, ale i ve skupinách. Ty méně vzrostlé můžete zasadit i poblíž cest nebo pěšinek, ke vchodu do domu nebo k jezírku. Ty nejmenší potom můžete pěstovat i v kontejnerech na terasách nebo balkonech. Javor může mít dokonce i podobu bonsaje. Všeobecně se na zahradu hodí asi 30 druhů javorů a jeho četné odrůdy. Jednotlivé druhy se od sebe liší především svou velikostí a tvarem koruny.

Některé z nich mají kromě atraktivních listů i pěknou ozdobnou kůru. Květy vás příliš neokouzlí, javor totiž kvete spíše nenápadně. Při výběru javoru do zahrady se zaměřte především na vhodnost daného druhu pro vaše prostředí. Vybírejte ho podle toho, kam jej chcete umístit (jestli na malou zahradu, k jezírku, na velkou zahradu nebo třeba k vchodu). V neposlední řadě pak věnujte svou pozornost při výběru javoru také kvalitě sazenic. 

Javor ozdobí zahradu svými pestrobarevnými listy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Javor ozdobí zahradu svými pestrobarevnými listy

A jaký javor se nejvíce hodí na zahradu? 

Mezi české odrůdy javoru patří javor klen, javor mléč a babyka. Zatímco první dva se svou velikostí uplatní spíše v parcích, babyka se hodí i do živých plotů. Javor mléč je statný strom, který dorůstá až do 30m výšky a běžně se dožívá 150 let (výjimečně dokonce 300 let) – i proto není do středně velkých nebo menších zahrad zrovna ideální. Javor babyka je mnohem menší. Obvykle dorůstá do 5–15m výšky, může stát jako solitér, ale je rovněž i skvělý ve větrolamu nebo jako strom do alejí. I on má dlouhou životnost, vydrží totiž až 200 let. 

Javor nemusí být jen mohutný strom, ale i keř
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Javor nemusí být jen mohutný strom, ale i keř

Více oblíbené jsou asijské javory 

Vůbec nejoblíbenější javor na zahradu je javor dlanitolistý, který k nám přišel až z daleké Asie. Je to proto, že je také jeden z nejkrásnějších listnatých stromů. Roste buď jako keř, nebo jako malý strom. Podle odrůdy dorůstá do velikosti 1,5 až 6 m. Koruny javoru obvykle dosahují stejné šířky jako výšky. Jeho kultivary je možné pěstovat jako bonsaj. A existují i takové odrůdy, které jsou červenolisté od jara až do podzimu.

Dalším velmi oblíbeným asijským javorem je pak javor ginnala, který dorůstá maximálně do 10m výše a kterého na podzim zdobí krásné karmínově červené listy. Je poměrně odolný vůči suchu i mrazu (vydrží až -34°C mrazy). Velmi krásný je rovněž i kapadecký javor, který dorůstá do výšky 15 m. Tento javor je pak ozdobný nejen svými listy, ale svou kůrou. Je oblíbenou solitérou, protože zdobí zahradu po celý rok. 

Javor může být i ozdobou plotu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Javor může být i ozdobou plotu

Jak pěstovat javor na zahradě 

Jednotlivé odrůdy a kultivary se od sebe liší nejen svým vzhledem, ale také i tím, jak se pěstují. Některé jsou vůči slunci a mrazu odolné více a jiné méně. Je proto důležité, abyste si ověřili, co přesně daný typ potřebuje. Pravdou ale také je, že se červenolisté odrůdy bez dostatku slunečních paprsků nikdy plně nezabarví. Pokud by takový stromek stál ve stínu, byl by trvale nazelenalý. A proto je ideální, když všechny javory stojí v polostínu.

Javory také nemají rády vítr. Většina z nich potřebuje vlhký vzduch, a proto se jim daří v blízkosti zahradního jezírka. Absolutně nevhodnou lokací je jižní strana zahrady. Nevysazujte je ani tam, kde je nejmrazivější mikroklima. Javory v nádobách na zimu obalte drceným polystyrenem a ideálně je přemístěte do skleníku. 

Javor je možné pěstovat i jako bonsai
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Javor je možné pěstovat i jako bonsai

Problémy javorů na zahradě

Javory na zahradě mohou sužovat houbové choroby – jako třeba Verticillium, to může dokonce způsobit i celé odumření stromu. V případě, že je strom napaden, je zapotřebí postižené větve odřezat a spálit. Pouze tak ho můžete zachránit. Mimo to se na javorech mohou objevit také padlí a houby, které způsobují zasychání listů. K tomu ale dochází hlavně u javorů, které byly oslabeny špatným řezem. 

Zdroj informací: sazenicka.cz; zahradnictvi-flos.cz; alza.cz

 

Publikováno: 18. 9. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová