Zdravý kompost na pozemku je perfektní způsob, jak zapracovat odpadky z kuchyně i zahrady do neocenitelné organické hmoty. Zralý kompost později přimícháme do půdy jako přírodní hnojivo pro naše rostlinky. Kompost je velice bohatý na živiny. Kompostování není nijak náročné, avšak kontrola zvířat, která mohou okupovat naši biomasu, vyžaduje jisté postupy a vhodný způsob kompostování.
Zdravý kompost je lék naší zahrady
Zdravý kompost představuje nejpozoruhodnější prvek permakulturní zahrady. Koncentrují se zde nejrůznější živiny, rozkládá se organická hmota a vzniká humus. Ve správně založeném kompostu probíhají ozdravné procesy, které jsou následně schopny ničit nejrůznější patogeny.
Kompost je útočištěm celé armády nejrůznějších hub, plísní, mikrobů, žížal, hlístic, stonožek i mnohonožek, svinek, štírců a dalšího hmyzu. Tito živočichové biomasu na zahradě léčí, regenerují, filtrují i desinfikují a zbavují chemických jedů. Mají zkrátka svou přesně danou a důležitou funkci. Cílem kompostování je vytvořit co možná nejlepší podmínky, kde je celý proces poháněn energií shromážděnou v kompostu.
Kromě prospěšných živočichů mohou náš kompost navštěvovat i nezvaní hosté. Pokud kompostujeme formou obyčejné hromady, budeme dělat pravděpodobně při nějaké chyby. Kompost by měl být každopádně správně postavený a měl by se pravidelně promíchávat, aby hmota mohla dýchat. Když tato pravidla nebudeme dodržovat, rozmnoží se v našem kompostu škodliví paraziti.
Mezi obtížný a nežádoucí hmyz, který se může usídlit v rádoby zdravém kompostu, patří např. různé druhy much. Jedná se nejen o mouchy domácí, ale i jejich příbuzné druhy. Svá vajíčka kladou do hromad posekané trávy, do hnoje smíchaného se slámou nebo do mokré trávy. Přímo milují nejrůznější rozpadající se hmoty a hnijící odpadky. Dalšími nezvanými hosty mohou být ocelově zelení brouci. Jejich délka je zhruba 2,5 cm a svá vajíčka kladou do rozpadající se organické hmoty. Abychom se těchto parazitů zbavili, je dobré přidat do kompostu kostní moučku, která biomasu z části vysuší. Zvýšení obsahu hnědé hmoty také není na škodu. Množství much ve zdravém kompostu můžeme regulovat postřikem kolem volné hromady biomasy.
Zdravý kompost může být útočištěm hlodavců
Zdravý kompost se může stát ideálním stanovištěm pro nezvané myši. V tomto případě je dobré stanoviště přemístit nejlépe do plastového kompostéru a samozřejmě co nejdál od domu. Pro hlodavce je kompost ideálním místem, kde mají snadný přístup k potravě a kde získávají přístřeší. Jakmile přemístíme kompost do plastových nádob, zamezíme tak hlodavcům přístup k jídlu. Příval nezvaných nájezdníků ovlivňuje i místo, kde žijeme. Kromě myší a jiných drobných hlodavců se můžeme u kompostu potkat i s mývaly či domácími zvířaty.
Při zakládání kompostu bychom měli znát základní pravidla kompostování a způsob, jak zamezit přístup nezvaným návštěvníkům. Největším magnetem pro hlodavce jsou zbytky jídla, převážně maso či masné výrobky, olej, sýry nebo koření. Těmto věcem bychom se měli při kompostování opravdu vyvarovat. Biomasa by se neměla v žádném případě stát zdrojem potravy pro hladové nájezdníky, nýbrž by se měla stát zdrojem živin pro naše rostliny. Stejně tak do kompostu nepatří výkaly od mazlíčků či stelivo pro kočky.
Pokud kompostujeme biomasu na hromadě někde na zahradě, musíme udržovat ve zdravém kompostu správný poměr hnědé a zelené hmoty. Stejně důležité je i časté otáčení kompostu. Místo pro kompost by nemělo být v blízkosti obydlí.
Jestliže se nechceme o zdravý kompost příliš starat, je dobré si pořídit plastový kompostér. Tyto moduly jsou vyrobeny z materiálů odolných proti povětrnostním podmínkám, mají větrací otvory, navíc disponují systémem pro kapkovou závlahu, což podporuje celý proces kompostování.
Zdroj informací: kompostuj.cz; zemito.cz; gardenjornal.com
Publikováno: 19. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová