reklama

Máte červivé třešně? Proti vrtuli třešňové zabírá podzimní prevence

I na podzim je důležité věnovat se prevenci u ovocných stromů a keřů. Jde především o ochranu před drobnými škůdci ovoce, kteří mají za důsledek významné poškození úrody. Tentokrát se podíváme na to, jak vhodnou podzimní prevenci bojovat proti nejhoršímu škůdci třešní, vrtuli třešňové.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdci ovoce dokážou napáchat obrovské škody, na třešních typicky vrtule třešňová, jejíž larvy se živí dužninou plodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vrtule třešňová je invazní škůdce ovoce

Škůdců ovoce existuje celá řada. Jedním z nejúpornějších druhů mezi hmyzími druhy je jednoznačně vrtule třešňová. Malá, do 0,5 cm velká moucha s pestrým zbarvením se objevuje v květnu, jakmile se objeví první násada ještě zelených plodů. Pak je zapotřebí zbystřit.

Samičky kladou vajíčka jeden až dva týdny po páření, hostitelem jsou ještě zelené plody. Jakmile plody třešní dozrávají, dochází k poškození dužniny bílými larvami, jejichž životní cyklus trvá zhruba 3 týdny, následně se pak zakuklí v půdě a zde i přezimují.

Zakuklené larvy jde snadno zlikvidovat

Lepové pásy ohrožují drobné zpěvné ptactvo, pokud se na tyto pásy některý z druhů přilepí, většinou uhyne, protože se jej nepodaří zachránit. Postřiky jsou sice účinné, ale většina z vás si nechce kontaminovat úrodu chemickými prostředky.

Dospělý jedinec vrtule třešňové
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dospělý jedinec vrtule třešňové

Na podzim je boj proti tomuto škůdci ovoce vcelku jednoduchý. Kolem ovocných stromů udržujte černý úhor, tedy bezplevelný pás půdy kolem kmene, který každoročně zryjte do hloubky maximálně 10 cm. Tím zlikvidujete zárodky škůdců, protože se dostanou na povrch, kde na ně číhají nejen přirození predátoři, ale zároveň i mráz.

Dobrou radou proti škůdcům ovoce obecně je pravidelné každoroční vápnění prostoru pod ovocnými stromy. Použijte mletý vápenec nebo hašené vápno. Vápník ovocné stromy potřebují ke svému zdravému vývinu. Trávník pod stromy také provzdušněte, zárodky budoucích dospělých vrtulí se dostanou na povrch.

Larvy vrtule třešňové známe snad všichni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Larvy vrtule třešňové známe snad všichni

Nezapomínejte, že na podzim musíte pod ovocnými stromy shrabat všechno spadané listí. Hrabáním dojde opět nejen k provzdušnění trávníku, zároveň znepříjemníte život tomuto škůdci. Listí míchejte se slabšími vrstvami trávy do kompostu, během několika dní se rozjede jeho zahřívání, tedy, hygienizace, která zakuklené larvy zničí vysokou teplotou.

Zdroj informací: levnepostriky.cz

Publikováno: 22. 9. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich