Okrasné trávy na zahradě, spolu s dalšími suchomilnými rostlinami, pomohou proměnit suchá stanoviště na zahradě v malou step plnou zeleně a květů, která je i poměrně nenáročná na údržbu a pěstování.

Okrasné trávy na zahradě jsou základ stepi
Neočekávejte, že s pomocí okrasných trav na zahradě vytvoříte domácí step jako někde na afrických planinách nebo jihoamerických pampách. Ale zvláště v teplejších oblastech se snad v každé zahradě najde větší či menší suché a hodně osluněné místo, kde zdánlivě prospívá jen plevel. Právě tam se bude dařit mnoha teplomilným a suchomilným rostlinám, díky nimž si vytvoříte krásnou stepní partii.
Jejím základem se stanou okrasné trávy, mezi nimiž patří k těm nejkrásnějším třeba kostřava, ostřice a také mohutné ozdobnice čínské, které se pěstují v mnoha kultivarech lišících se velikostí, vzhledem i květenstvím. Velmi dekorativní, a hlavně velmi nenáročná je rovněž třtina ostrokvětá.

Suchá místa plná květů
Samotné okrasné trávy na zahradě sice velmi dokonale navodí iluze „pravé“ stepi, ale většinou toužíme vytvořit nějaké barvitější zákoutí. K tomu dobře poslouží některé trvalky, jimž se dobře daří na sušších stanovištích. Vhod přijdou nejen mnohé skalničky (například některý z rozchodníků), ale také druhy s nápadnými květy mnoha barev, jako jsou kokardy nebo třapatky. Doplní je některá z krásek rodu Agastaché, třeba agastaché mexická, která na sebe od července do září poutá pozornost svými nápadnými modrofialovými klasovitými květy.
Už před dlouhými lety u nás zdomácněly zlatobýly pocházející ze severoamerických prérií. Jsou sice krásné, ale hodí se spíše tam, kde sneseme jejich invazivní rozrůstání, takže raději vyzkoušejte křížence zlatobýlu a aster, který v zahradnictvích najdete pod jménem solidaster nebo také zlatnice žlutá. V plejádě suchomilných květin patří čestné místo i některé ze šalvějí, do našich podmínek se hodí odrůdy, které bez problémů přezimují, což beze zbytku platí o nejznámější z této rodiny – šalvěji lékařské.
Keřům kraluje mochnovec
Šalvěji podobný je polokeřovitý yzop se sytě modrými kvítky, který má i podobné nároky na pěstování. Keříkovitý vzrůst má zajímavá santolina. Pochází ze Středomoří, takže se jí u nás daří jen ve skutečně teplých oblastech. Na větších „stepních stanovištích“ se najde místo i pro další suchomilné keře, kupříkladu pro jalovce, které uspokojí i nenáročná kamenitá půda. Některé z jalovců jsou poléhavé, jiné rostou do výšky – těm je zapotřebí v zimě svázat větve, aby je nepolámala případná větší sněhová nadílka.

Obecně platí, že na zahradních stepních záhonech a partiích vypadají nejlépe nižší keře jako dřišťály, čilimníky nebo kručinky. Slunce a sucho doslova miluje mochnovec křovitý, který se spokojí i s méně kvalitní půdou a je mrazuvzdorný. Typické jsou pro něj drobnější půvabné žluté kvítky, takže když vysadíte několik mochnovců do skupiny, ta bude až do října obalena záplavou květů.

Co je ještě dobré vědět:
- I když nemáte na zahradě na první pohled vhodné místo pro vybudování vlastní malé stepi, nevěšte hlavu. Stačí najít sebemenší rovinatý úsek, na nějž hodně svítí slunce a kde je sucho. Právě tam můžete bez obav vysázet okrasné trávy i suchomilné trvalky a keře.
- Stepní partie s okrasnými trávami na zahradě vypadají pěkně, pokud je doplníte oblázky, kamínky, hrubým štěrkem nebo pískem. Jako dekoraci využijete také suché, zajímavě tvarované větve.
- Jakmile se všechny rostliny rozrostou, vznikne příjemné zákoutí, do něhož se skvěle hodí dřevěná lavička, na níž můžete uprostřed vší té nádhery občas v poklidu relaxovat.
Zdroj informací: rostliny.net; zahradnictvitulichovi.cz; floranazahrade.cz; E15.cz
Publikováno: 24. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová