reklama

Cukr některým květinám chutná

Cukrové hnojivo je tradiční prostředek používaný ke speciální výživě rostlin na zahradě. Má svoje výhody, ale při jeho aplikaci se vyplatí opatrnost.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cukrové hnojivo připravíte jednoduše jen z cukru a vody (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cukrové hnojivo jen jednou za měsíc

Mezi tradiční zahrádkářské prostředky patří i cukrové hnojivo, což je v podstatě cukerný roztok, který je vhodný především k aplikaci na květinových záhonech, protože podporuje kvalitu a velikost květů. Stačí rozpustit cukr ve vodě, a to přibližně jednu polévkovou lžíci na litr tekutiny, a jednou za měsíc květiny zalít. Někdy se do tohoto roztoku přidávají i kvasnice, které dodají rostlinám vitamin B.

Cukrové hnojivo se doporučuje používat především před nastávajícím podzimem a zimou, protože dodá rostlinkám sílu. Nicméně mějte na paměti, že ty potřebují řadu dalších živin, především draslík, dusík a fosfor, a cukr působí pouze jako podpůrný prostředek.

Hodí se i kávová sedlina

Některé zahradní květiny, třeba mečíky nebo růže, ale také stálezelené dřeviny jako rododendrony či azalky, reagují velmi dobře na propojení cukrového hnojiva s účinkem kávové sedliny. Asi dva týdny poté, co jste je „nadopovali“ cukrovou zálivkou, jim proto dopřejte další vzpruhu v podobě roztoku se sedlinou. Dávkování je stejné jako u cukru – jedna polévková lžíce na litr vody, a stejná je i aplikace, tedy jednou za měsíc.

Rododendrony patří k rostlinám, kterým přijde cukrová vzpruha občas vhod
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rododendrony patří k rostlinám, kterým přijde cukrová vzpruha občas vhod

Klasický cukr můžete nahradit i glukózou, která se prodává v lékárně. Jednu až dvě její tabletky opět rozpustíte v litru vody a zálivka je připravena. Tento roztok se ale musí aplikovat na záhon ihned po přípravě.

Čistič travních skvrn

Cukr najde na zahradě i jiné využití. Cukrová voda v malé nádobce poslouží vysíleným včelkám, které v období sucha marně hledají místo k občerstvení. Sladká tekutina ve větší zavařovací sklenici zase naláká nepříjemný bodavý hmyz a poslouží jako jeho lapač. Nádobu ale umístěte tak, aby nebyla v dosahu dětí a domácích mazlíčků.

Cukr funguje i jako čistidlo odolných skvrn od trávy. Enzymy z cukru na sebe totiž vážou chlorofyl. Cukrovou pastu naneste na potřísněné místo, nechte chvíli působit a pak textilii vyperte tak, jak jste zvyklí.

Trocha cukru prodlouží život i řezaným květinám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trocha cukru prodlouží život i řezaným květinám

Tip:

Cukrové hnojivo prodlužuje život řezaných květin, takže do vody ve váze zkuste přidat malou lžičku cukru, kytice by pak měla déle vydržet.

Zdroj informací: chalupari-zahradkari.cz; adbz.cz

Publikováno: 29. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová