reklama

Cukr některým květinám chutná

Cukrové hnojivo je tradiční prostředek používaný ke speciální výživě rostlin na zahradě. Má svoje výhody, ale při jeho aplikaci se vyplatí opatrnost.

Cukrové hnojivo připravíte jednoduše jen z cukru a vody (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Cukrové hnojivo jen jednou za měsíc

Mezi tradiční zahrádkářské prostředky patří i cukrové hnojivo, což je v podstatě cukerný roztok, který je vhodný především k aplikaci na květinových záhonech, protože podporuje kvalitu a velikost květů. Stačí rozpustit cukr ve vodě, a to přibližně jednu polévkovou lžíci na litr tekutiny, a jednou za měsíc květiny zalít. Někdy se do tohoto roztoku přidávají i kvasnice, které dodají rostlinám vitamin B.

Cukrové hnojivo se doporučuje používat především před nastávajícím podzimem a zimou, protože dodá rostlinkám sílu. Nicméně mějte na paměti, že ty potřebují řadu dalších živin, především draslík, dusík a fosfor, a cukr působí pouze jako podpůrný prostředek.

Hodí se i kávová sedlina

Některé zahradní květiny, třeba mečíky nebo růže, ale také stálezelené dřeviny jako rododendrony či azalky, reagují velmi dobře na propojení cukrového hnojiva s účinkem kávové sedliny. Asi dva týdny poté, co jste je „nadopovali“ cukrovou zálivkou, jim proto dopřejte další vzpruhu v podobě roztoku se sedlinou. Dávkování je stejné jako u cukru – jedna polévková lžíce na litr vody, a stejná je i aplikace, tedy jednou za měsíc.

Rododendrony patří k rostlinám, kterým přijde cukrová vzpruha občas vhod
Rododendrony patří k rostlinám, kterým přijde cukrová vzpruha občas vhod (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Klasický cukr můžete nahradit i glukózou, která se prodává v lékárně. Jednu až dvě její tabletky opět rozpustíte v litru vody a zálivka je připravena. Tento roztok se ale musí aplikovat na záhon ihned po přípravě.

Čistič travních skvrn

Cukr najde na zahradě i jiné využití. Cukrová voda v malé nádobce poslouží vysíleným včelkám, které v období sucha marně hledají místo k občerstvení. Sladká tekutina ve větší zavařovací sklenici zase naláká nepříjemný bodavý hmyz a poslouží jako jeho lapač. Nádobu ale umístěte tak, aby nebyla v dosahu dětí a domácích mazlíčků.

Cukr funguje i jako čistidlo odolných skvrn od trávy. Enzymy z cukru na sebe totiž vážou chlorofyl. Cukrovou pastu naneste na potřísněné místo, nechte chvíli působit a pak textilii vyperte tak, jak jste zvyklí.

Trocha cukru prodlouží život i řezaným květinám
Trocha cukru prodlouží život i řezaným květinám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Cukrové hnojivo prodlužuje život řezaných květin, takže do vody ve váze zkuste přidat malou lžičku cukru, kytice by pak měla déle vydržet.

Zdroj informací: chalupari-zahradkari.cz; adbz.cz

Publikováno: 29. 9. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová