Podzimní úklid zahrady je velmi důležitý. Je potřeba sklidit plodiny, které už dozrály, připravit záhony na novou sezónu, ale hlavně shrabat listí a zkompostovat ho, ostříhat trvalky a celkově ze zahrady uklidit všechno, co by se přes zimu mohlo poškodit. Není toho málo, a proto si uděláme malý itinerář, abychom na něco nezapomněli.
Podzimní úklid zahrady je potřeba naplánovat
Letošní léto se už pomalu začíná ukládat k zimnímu spánku a na zahrádkáře čeká asi nejpernější část prací na zahradě. Dozrává všechno pozdně letní a podzimní ovoce a zelenina, které bude potřeba sklidit a uskladnit – jenže tím podzimní úklid zahrady teprve začíná.
Co nevidět zahradu zasype žloutnoucí listí a zahrádkáři by je měli shrabat a zkompostovat. A to už ani nemluvíme o odkvetlých trvalkách a právě rozkvétajících podzimních květinách, o přípravě záhonů na další sezónu či o úklidu všech předmětů, které by zimou mohly utrpět škodu. Ideální bude, když si v bodech sestavíme plán, jak podzimní úklid zahrady zvládnout v pohodě a na nic nezapomenout.
1. Trávník
Trávu posekejte naposledy v říjnu, dokud ještě nenastaly podzimní plískanice a na trávě není napadaná vrstva listí. Nože sekačky nastavte na vyšší stupeň. Trávu shrabejte a nasypte do kompostu, aby na ploše trávníku nezahnívala a netvořilo se zde ideální prostředí pro rozvoj houbových chorob a patogenů.
2. Listí
Období října a listopadu je ve znamení hrabání spadaného listí. Můžete si ulehčit práci, pokud máte listí napadané na trávníku, a pomocí sekačky je sesbírejte do sběrného koše. Z těžko dostupných míst potom listí vyhrabte plastovými hráběmi (snažte se odstranit opravdu co největší objem listí).
Listí odevzdejte do kompostu, nebo si je odložte stranou na zvláštní místo. Během podzimních plískanic a zimních měsíců se listí rozloží a vytvoří dokonalou směs živin – listovku, tu pak použijte do záhonů, abyste podpořili výživnost půdy pro další období sázení a výsevů.
Také listí může být zdrojem houbových chorob a zárodků, proto se snažte podzimní úklid zahrady a listí zejména dotáhnout do dokonalosti. Ostatně trávník pod nánosem zetlelého listí trpí a travní drn se může nedostatkem vzduchu narušit.
3. Záhony
Skliďte všechnu zralou zeleninu kromě té, která může zůstat na záhonech až do prvních mrazů nebo přes celou zimu (kadeřávek, růžičková kapusta nebo pórek). Odkliďte také všechny natě ze zeleniny, stonky od rajčat, vytrhejte plevel a záhony zryjte. V tuto dobu je také správný čas, kdy je potřeba zaopatřit půdu pořádnou dávkou živin – dusíkem, draslíkem nebo fosforem. Na záhony, kam přijde na živiny méně náročná zelenina, rozhoďte dobře proleželý kompost nebo mulč. Do půdy, která potřebuje hodně živin, přidejte kravský nebo koňský hnůj, opět řádně proleželý.
4. Trvalky a sezónní rostliny
Odkvetlé trvalky zastříhněte. Z některých rostlin můžete sbírat také semena pro nový výsev. Rostliny, které jsou na mráz citlivé, vhodným způsobem přikryjte agrotextilií nebo větvemi jehličnanů. Rostliny, které je potřeba na zimu vyjmout z půdy (mečíky, jiřinky, begónie a podobně), vyryjte, oschlou zeminu oklepejte z kořenů nebo cibulek a hlíz a rostliny uskladněte rozložené v jedné vrstvě v lískách v místnosti, která je suchá, přiměřeně chladná a dobře větratelná. Rostliny občas zkontrolujte, zda nevykazují známky hniloby či plísně nebo zda nepadly za oběť hlodavcům.
Okrasným travinám a vysoce rostoucím rostlinám nesvědčí silný vítr ani návěje sněhu, mohly by se totiž zlomit. Svažte je a spodní část zahrňte mulčem, abyste předešli vymrznutí kořenů.
5. Stromy a keře
Ovoce na ovocných stromech je potřeba očesat a zároveň z větví odstranit všechny mumifikované a poškozené plody (tyto plody nedávejte do kompostu, ale spalte, nebo dejte do komunálního odpadu). A nezapomeňte stromům ořezat větve. Přestože se řez provádí na jaře před růstem nových listů, ovocné stromy a některé okrasné keře potřebují sestříhat na podzim. Podzimní řez se provádí u starších stromů, kdy se odstraní suché, odumřelé či nemocné větve. Mladý strom potřebuje jen zkrátit větve.
Kromě těchto úkonů, které zahrnují nejčastější podzimní úklid zahrady, se pak můžete také pustit do tvorby nových záhonů, výsadby keřů a stromů či jarních cibulovin. Měli byste také pamatovat na ošetření nebo uklizení zahradního nábytku a vyčištění okapů. Pokud na zahradě používáte sběrné sudy na dešťovou vodu, s koncem sezóny vodu postupně vyberte, důkladně zalijte záhony s trvalkami, zalijte i keře a stromy a přebytečnou vodu vylijte, aby vám sudy v zimě nepraskly.
Zdroj informací: receptář Prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Fiskars; prozeny.cz; nasezahrada.com
Publikováno: 26. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová