Divoké dříny rostou v naší přírodě od pradávna a naši předkové je hojně pěstovali kvůli květu i chutným plodům, které mají bohaté využití v kuchyni i v domácí lékárně. Naučte se je pěstovat i vy. Máme pro vás několik užitečných rad.
Dříny rozzáří i vaši zahradu
S dříny na svém pozemku neprohloupíte. Jedná se totiž o dřevinu, které naprosto vyhovuje zdejší klima, protože vydrží silný mráz i nestálé počasí. Všechny oblíbené odrůdy vzešly z dřínu obecného, záleží hlavně na tom, jestli chcete keř nebo stromek a také, zda budete konzumovat i dřínky. V takovém případě si vyberte některou z odrůd dřínu velkoplodého. Jakákoliv varianta vás ale nezklame svým dekorativním vzhledem, který vynikne zvláště jako solitér, protože i keře dorůstají do výšky několika metrů, takže se hodí také do živých plotů.
Dříny preferují slunečná stanoviště, ale zvyknou si i na polostín. Nejsou náročné ani na půdu, ale nejvíce plodí, pokud rostou v sušší, písčitohlinité a částečně kamenité nebo jílovité zemině s neutrální až alkalickou reakcí. Co jim ale vadí, je přílišná kyselost a přemokření. Jejich kořenový systém je bohatě rozvětvený, takže zpevňují terén a nevyžadují ani pravidelný střih.
Dřín a využití jeho plodů
Dříny vás zbaví bolestí hlavy i hučení v uších
Charakteristické jsou pro dříny krásné květy ve žlutých odstínech, z nichž se vytvoří plody – dřínky, které se sbírají na konci srpna. Chutnají i čerstvé, ale nejčastěji se používají k výrobě likérů, džemů, marmelád či kompotů, lze je také usušit.
V japonské tradiční medicíně dostal dřín přezdívku „prodlužovač života“, protože obsahuje velké množství vitamínu C, fosforu a draslíku i antioxidantů. Podle farmaceuta Tomáše Arndta podporuje správnou činnost imunitního systému a svým celkovým složením bojuje proti stárnutí organismu. V domácí lékárně má zkrátka své trvalé místo, používá se jako přírodní lék při průjmech a horečkách, snižuje hladinu cukru, pomáhá při bolestech hlavy a hučení v uších. Bývá doporučován pacientům s anémií. U některých typů alergií má schopnost snižovat jejich nepříjemné projevy.
Publikováno: 20. 9. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.radimejak.cz, www.stareodrudy.cz, www.superpotraviny.webnode.cz