reklama

Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

Používáte bylinky na klouby? Jakmile nás začnou bolet kolena, záda, kyčle nebo ramena, většinou sáhneme po prášcích nebo mastičkách z lékárny. Co to zkusit přírodní cestou? Každou z bylinek si můžeme pěstovat i na vlastní zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kromě běžných léků od lékaře můžete vyzkoušet i bylinky na klouby

Na bolesti kloubů vyzkoušejte bylinky

Proč používat bylinky na klouby? Bolavé klouby nejsou jen problémem starých lidí, ale s tímto problémem se setkávají i mladí lidé, sportovci nebo lidé, kteří pracují ve vysoké zátěži. Bolest může být krátkodobá, ale může nás provázet trvale. V takové chvíli hledáme něco, co by nám od bolesti ulevilo. Samozřejmě by na prvním místě měla být vždy návštěva lékaře, který odborně problém vyšetří a doporučí vhodnou léčbu. Někdy je ovšem problémem dlouhá čekací doba na termín objednání. Pokud je problém s bolavými klouby v zárodku, mohou nám pomoci bylinky na klouby.

Pomůcka pro sušení bylinek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zdroj videa: Prima DOMA TV

I se stoupajícími cenami za volně dostupné léky v lékárnách se lidé stále častěji uchylují k lidovému léčitelství. Bylinnou léčbu také podporuje mnoho lékařů, kteří mohou doporučit jak léčiva, produkovaná farmaceutickým průmyslem, tak právě bylinky. Pokud budeme vědět, které bylinky na klouby jsou ty pravé, můžeme si z nich doma připravit nejrůznější čaje, nálevy, tinktury nebo masti a vyzkoušet, zda nebude taková bylinná léčba úspěšná.

Rozhodně ale neodkládejte návštěvu lékaře, pokud obtíže s bolavými klouby přetrvávají nebo se dokonce zhoršují!

Povíme si o několika zajímavých bylinkách na klouby, o kterých třeba ani nevíte, že mají tu sílu.

První bylinkou na klouby je aloe vera

Aloe vera (aloe pravá či Aloe barbadensis) je sukulent z čeledi liliovitých, který můžeme úspěšně pěstovat i u nás, ideálně jako pokojovou rostlinu. Nesnáší totiž mráz a nejnižší teplota, kterou zvládne přežít, je okolo 7 °C. Aloe dává přednost lehké půdě a teplým místům, kde může být na plném slunci, ale i v polostínu, nesnáší ovšem přílišnou zálivku. V zimě je jí nejlépe v chladnější místnosti s minimální zálivkou.

I s květenstvím dosahuje do výšky kolem 60-90 cm. Jde o jednoděložnou, vytrvalou, sukulentní bylinu, pro niž je typická růžice dlouhých listů, které jsou světle zelené až šedozelené, tuhé, dužnaté a na okraji řídce ostnité. Její listy obsahují dužinu, resp. gel, který je bohatý na antracénový derivát aloin, minerální látky, organické kyseliny, pryskyřice, vitamíny, enzymy, hořčiny.

Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

Použití aloe:

  • posilující účinky při stavech vyčerpanosti, rekonvalescenci po nemocích, oslabeném imunitním systému, stresu, nervozitě a neklidu
  • při potížích s trávením, nechutenství, chronické zácpě a zánětech tlustého střeva
  • při zevním používání má ochranný účinek vůči světlu
  • regeneruje, hojí, uklidňuje, odstraňuje otoky, udržuje a celkově chrání pokožku

Aloe vera není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Doba užívání aloe by neměla překročit dva měsíce.

Co lze z aloe připravit:

  • obklady (rozdrcené listy aloe přiložíme na bolavé místo. Dužina hojí nejrůznější poranění i kožní neduhy a je vhodná i na bolavé klouby).
  • tinktura (1 lžíci čerstvě nasekaného listu aloe, 2 dl 60% lihu či ovocné pálenky. Vše necháme 14 dní louhovat. 2× denně protřepávat, aby se uvolnily cenné látky. Přecedíme, tinkturu nalijeme do skleněné lahvičky a po dobu 4 týdnů (ne déle) užíváme 3× denně 30 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody).
  • další použití aloe je jako kloktadlo, výživný olej, víno nebo masti.

Druhou bylinkou na klouby je vrbová kůra

Kromě klasické vrby, na které při měsíčku sedává vodník a šije si botičky do sucha i do vodičky, mohou v zahradě růst vrby plazivé, vysoké i rozložité. Velmi oblíbené jsou kroucené vrby, které vytvoří příjemné stinné kouty. Vedle nich to jsou ještě vrby převislé, bílé, šedé a ojíněné.

Vrba bílá (Salix alba) je opadavý rychle rostoucí strom, dorůstá do výšky 15-20 m a vytváří kulovitou korunu. Může se také pěstovat jako keř. Jednotlivé výhony se jen málo větví a proto je tato vrba hojně využívána v košíkářství. Vrba bílá velmi dobře poroste v propustné, běžné, vlhčí, hlinité půdě na slunném až polostinném stanovišti. V našich podmínkách se jí daří zejména v okolí vodních toků a stojatých vod.

Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

Kůra tohoto stromu se využívá v léčitelství už léta. Jedná se o „přírodní aspirin“, který se používá pro snížení zánětů a jiných onemocnění, má protizánětlivé, antioxidační a protinádorové účinky. Bílé vrbě by se měly vyhýbat kojící ženy a děti.

Citlivější jedinci na ni mohou mít reakci, která se nejčastěji projevuje nevolností, vysokým krevním tlakem a alergií. To platí u lidí, kteří jsou alergičtí na aspirin.

Řimbaba obecná

Řimbaba obecná (Tanacetum parthenium) je léčivá i okrasná rostlina, rozšířená téměř po celé Evropě. Je to jednoletá až víceletá bylina, dorůstající výšky asi 50 cm, vizuálně podobná sedmikrásce. Má žlutý střed a bílé okvětní listy. Jedná se o vytrvalou rostlinu, pro kterou je typická její aromatická vůně. Roste prakticky v každé půdě, ovšem jen pokud není příliš vlhká a těžká. Dává přednost plnému slunci, ale roste i v polostínu. Množí se nejčastěji výsevem nebo dělením. Zvláště dobře se hodí k olemování záhonů.

Její listy jsou používány při bolestech hlavy, žaludku a zubů, na bolesti zad a kloubů. Ulevuje od artritických bolestí a napětí svalů.

Řimbaba obsahuje ale i jedovaté látky, proto se musí dávkovat opatrně. Těhotné ženy by řimbabu užívat vůbec neměly, stejně kojící ženy a malé děti.

Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

Známá bylinka na klouby je kaštan

Jírovec maďal čili koňský kaštan (Aesculus hippocastanum) je tuzemský strom, až 30 metrů vysoký, opadavý listnáč s široce vyklenutou hustou korunou a krátkým kmenem. Původně pochází z malého prostoru v horách na Balkáně v jihovýchodní Evropě, avšak současně je rozšířený po celé Evropě. Kvete v květnu a červnu. Plodem je kulovitá zelená tobolka s ostny, uvnitř které jsou velká, leskle hnědá semena – kaštany. Kaštany dozrávají a opadají v září a říjnu.

Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Také bylinky na bolesti kloubů si můžete pěstovat sami

Kromě toho, že je strom pěstován jako okrasná rostlina parků a alejí, používalo se barvivo, které obsahují jeho listy, kůra a slupky plodů, k barvení látek. Dřevo je využíváno ve stavebnictví a k výrobě nábytku.

Působí na záněty, otoky lymfatických žláz, cévní problémy, pomáhá při nedostatečném periferním prokrvování, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má protizánětlivé působení. Při vnějším použití se hodí do mastí proti revma, artritidě a křečovým žilám.

Kaštan je mírně toxický a není vhodný pro děti a těhotné ženy. Léčba kaštanovou tinkturou by měla být omezena na 2 měsíce.

Publikováno: 22. 9. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: bylinkopedie.cz, prirodnilekarna.cz, vas-lekar.cz, vitalia.cz, zahradnictvi-flos.cz