Starček Himalaya je jeden ze zhruba 100 druhů, které je možné pěstovat doma v nádobách. Velmi často si je donesete domů z marketu pouze pod neurčitým označením, které vám moc nenapoví. Štítek “Himalaya” je skutečně na nic. Rozhodli jsme se proto všem vlastníkům těchto rostlinek napovědět. Přinášíme doporučení, jak se o rostlinu s nálepkou Senecio “Himalaya” starat.
Starček Himalaya
Starček Himalaya a jeho další příbuzní mohou mít různou podobu. Mohou stát vzpřímeně, ale klidně se mohou také plazit nebo viset. Jejich listy mohou být sytě zelené, namodralé nebo dokonce pruhované. Některé druhy jsou kulaté a jiné mají tvar banánu. Starček, latinsky Senecio, je sukulent, který má mnoho podob a jen jeden z nich je možné označit jako Senecio Himalaya. Faktem ale je, že péče o ně je podobná. Vědět byste však měli, že jde o jedovatou rostlinu, která může být nebezpečná pro malé děti a domácí mazlíčky.
Jak pečovat o Senecio himalaya a jiné odrůdy starčeku?
Obecně platí, že sukulenty druhu Senecio se pěstují v teplém klimatu. Vzhledem k tomu, že jde o sukulenty, jsou extrémně odolné vůči suchu a jsou nenáročné na údržbu.
Aby se jim dařilo
Aby se jim u vás dařilo, potřebují půdu ideálně pro kaktusy, tedy dobře odvodněnou, písčitou. Na dno nádoby proto uložte keramzit. Samozřejmě, že v nádobě musí být drenážní otvory. Půdní pH by se mělo pohybovat v neutrálním rozmezí (6,0-7,0). I když jde o sukulenty, nemají rádi přímé světlo, preferují jasné nepřímé světlo. V chladnějších měsících jim pak dopřejte plné slunce.
Jak často by se měli zalévat?
Starček, stejně jako i jiné sukulenty, je odolný vůči teplu a suchu. Některé druhy vydrží i krátkodobý nával chladu nebo vlhka. Dlouhodobé působení chladu nebo vlhka z nich však udělá kaši. U většiny typů je dobré nechat kořeny mezi zálivkami úplně vyschnout. Namáčení ve vodě způsobí, že se promění v kaši.
A jak je to s hnojením?
Vzhledem k tomu, že žije v písčité půdě, potřebuje dodávání živin. Hnojí se celoročně, ale jen mírně, aby nerostly příliš šlahouny.
Sukulentní živé kameny
Prořezávání a přesazování
Kromě odstraňování mrtvých nebo nemocných listů ve skutečnosti moc prořezávat nepotřebuje. Přesazování pak závisí na rychlosti růstu. Přesazujte, když kořenový systém zaplní květináč, nebo když kořeny začnou vyrůstat z drenážních otvorů.
Choroby a škůdci
Rostliny jsou odolné a potrápit je mohou vlnatky a šupinatý hmyz. Pokud k tomu dojde, zkuste rostliny ošetřit insekticidním prostředkem nebo neemovým olejem.
Publikováno: 23. 9. 2023, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: lazyflora.com, modanmint.com, thespruce.com