Vosy bereme obecně jako velice obtížný a někdy až agresivní hmyz. Obdržené žihadlo dokáže pokazit nejedno zahradní posezení. Zatímco včely vnímáme zcela pozitivně a dokážeme opomenout i nějaké to bodnutí, u vos to máme úplně jinak. Jsou však vosy pouze nebezpečným hmyzem, nebo je jejich role ve společnosti podceňována?
Vosy jako přirození predátoři
Snad nikdo z nás necítí k vosám žádnou náklonnost. Z pohledu obyčejného člověka je tento hmyz absolutně k ničemu. Opak je však pravdou. Vosy jsou přirozenými predátory nežádoucího hmyzu. Zatímco se dospělé vosy živí sesbíraným nektarem, mláďata přežívají na larvách. Dospělé vosy loví hmyz jako např. housenky či larvy jiného hmyzu, a tím přispívají k přirozené regulaci potenciálních škůdců. Svým žihadlem larvy paralyzují a následně odnesou do svého hnízda. Tam slouží jako potrava vosích larviček.
Kdybychom dali vosám větší šanci, zjistili bychom, že jsou i dobří opylovači. Dospělé vosy se živí nektarem. Pro přežití potřebují cukr, který získávají nejen ze spadaného ovoce, ale i z nektaru rostlin. Nálety na sladké nápoje či potraviny dokážou pokazit nejedno zahradní posezení. Nenechají na pokoji ani maso nebo pivo.
Jak vyrobit lapač na vosy
U vos je obezřetnost sice vždy na místě, ale nesmyslné máchání rukama je naopak rozdráždí. Začnou se bát o svůj život a bodají. Jejich žihadlo obsahuje jed, který u některých lidí může vyvolat alergickou reakci, jež může být v některých případech až životu nebezpečná. Právě proto bychom měli těmto situacím předcházet a vosímu bodnutí se vyvarovat.
Jako prevence před náletem okřídlených predátorů je dobré veškeré sladké pokrmy či nápoje konzumovat spíš uvnitř domu, nebo je pečlivě přikrývat, aby se k nim vosy nedostaly. V případě, že máme na zahradě ovocné stromy, musíme průběžně sbírat popadané ovoce, které na vosy působí jako magnet. Sběr provádíme raději ve večerních hodinách. Vosy se tou dobou již uchylují do svých hnízd a nehrozí tak jejich případný nálet. V případě, že nás vosa obtěžuje svým bzukotem, je lepší zůstat naprosto v klidu a nepříjemného hmyzu si nevšímat. Ve chvíli, kdy se pruhovaný predátor usadí na našem těle, nikdy na něj nefoukáme. Lidský dech obsahuje oxid uhličitý, který vosám signalizuje možné nebezpečí a vosa se stává agresivní. Otravný hmyz stačí pouze odcvrnknout pryč od našeho těla.
Prevence jako obrana proti vosám na zahradě
Vosy umí být hodně otravné a jejich přítomnost není příjemná ani nám ani našim dětem. Existuje pár dobrých rad, jak vosy ze zahrady odpudit. V první řadě je dobré hned na jaře odstranit ze zahrady veškeré ztrouchnivělé dřevo. Jsou to místa, kde si vosy staví svoje hnízda. Stejně tak odstraníme z pozemku případné zbytky mršin různých zvířat.
Dále musíme pravidelně odstraňovat ze zahrady spadané ovoce a ošetřovat květiny, aby je nenapadly mšice. Mšice jsou pro pruhované nájezdníky velice oblíbenou potravou. Dalším způsobem prevence je výsadba bylinek. Některé druhy rostlin vosy odpuzují. Přímo nesnáší vůni máty peprné, levandule nebo meduňky lékařské.
Pokud se pustíme do hubení vos, musíme být opatrní. Jakmile vycítí nebezpečí, pouští se do útoku. Jestliže se ocitneme v blízkosti jejich hnízda, musíme dbát na maximální bezpečnost. Od hnízda bychom se měli držet nejméně 3 metry daleko. Své obydlí si totiž vosy bedlivě střeží, a jakmile se ocitnou v nebezpečí, vyletí ve velmi hojném počtu ke zneškodnění nepřítele.
Pro hubení vos existují přípravky, které nám v boji proti hmyzu bezpečně pomohou. Na etiketě je vždy od výrobce popsáno, jestli se jedná o prostředek pro hubení vos v interiéru nebo exteriéru a jak jej bezpečně použít. Jestliže se pustíme do ničení vosího hnízda, je dobré použít sprej ve formě aerosolu, který je určen především proti vosám, jež ohrožují naše obydlí. Přípravek po nastříkání vytváří pěnu. Můžeme ji stříkat z větší vzdálenosti, čímž zajistíme svoji bezpečnost. Tento insekticid účinkuje téměř okamžitě.
Další možností, jak se zbavit vos, je zakoupení pasti. Je určena k jejich odchytu. Do pastí se vkládají náplně s atraktantem, který vosy přímo láká. Takovou past si však můžeme i vyrobit sami. Prázdnou PET láhev rozřízneme v polovině, otvor potřeme sladkou marmeládou a připravíme roztok z vody s cukrem a přípravkem na nádobí, který nalijeme do láhve. Přípravek na nádobí znemožní vosám z pasti uniknout. Láhev pak zavěsíme na vyvýšené místo na terase či balkonu. Je důležité, aby se k návnadě nedostaly děti ani domácí mazlíčci. V případě, že chceme chránit před vyrobenou pastí včely, přidáme do roztoku kapku octa.
Publikováno: 24. 9. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: www.krejsashop.cz, www.rentokil.com, www.zahrada-centrum.cz