reklama

Na výsadbu česneku nastal ten správný čas

Česnek je stejně jako cibule nezbytným pomocníkem v teplé i studené kuchyni. Pokud si jej zakoupíte v obchodě, nemáte záruku kvality „síly česneku“, proto je vhodnější si jej vypěstovat na vlastní zahrádce. Poradíme, jaké druhy jsou vhodné a na co si dát pozor, aby podzimní výsadba česneku byla kvalitní a mohli jste se příští rok v létě radovat z jeho sklizně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní výsadba česneku se neobejde bez kvalitních odrůd (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní výsadba česneku

Pro podzimní výsadbu česneku jsou vhodné ty odrůdy, které známe jako odrůdy ozimé. Pro ně je specifická výsadba na podzim a ještě na počátku zimy, sklizeň je možná až v létě následujícího roku. Jeho trvanlivost je tak kratší než z výsadby na jaře. Výhodou je ovšem velké množství odrůd, které jsou snáze k dostání. Podzimní výsadba česneku je možná i s odrůdami jarními, které můžete vysazovat nejen na podzim, ale i na jaře. Výhodou těchto odrůd je jejich lepší skladovatelnost. Pokud je vysadíte na jaře, omezíte riziko napadení některými chorobami a škůdci.

Odrůdy českého česneku jsou kvalitní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odrůdy českého česneku jsou kvalitní

Podzimní výsadba česneku s konzumním nebo sadbovým česnekem?

Konzumní česnek je sice určen k okamžité spotřebě, ale jsou odrůdy, které mají trvanlivost i 2 roky. K podzimní výsadbě česneku není moc vhodný, protože si společně s ním můžete zanést choroby, které ovlivní kvalitu úrody.

Sadbový česnek musí být daleko kvalitnější, protože je během vegetace, při sklizni a sušení několikrát kontrolován. Vlivem této důsledné kontroly je také jeho vyšší pořizovací cena proti česneku konzumnímu. Proto si dejte pozor při výběru česneku, mnohdy se může stát, že je nabízený sadbový česnek jen naoko, a přitom jde o méně kvalitní konzumní česnek. Sadbový česnek se prodává nemořený, jinak by musel být rozdělen na jednotlivé stroužky.

Pro sazenice česneku zvolte vždy jen ty certifikované sadby od šlechtitelů. Tato sadba je označena návěskou o specifikaci odrůdy, kdy a kde byla sklizena, a číslem partie, která je důležitá proto, abyste nenaletěli pochybným obchodníkům, kteří vám budou nabízet česnek pochybné kvality. Nikdy k výsadbě nepoužívejte česnek konzumní, ale jen sadbový, protože by se do půdy mohly dostat choroby či škůdci. 

Odrůdy českého česneku

Český česnek patří ve světě k tomu nejkvalitnějšímu. Odrůdy jsou rozděleny podle názvů, růstu a vhodnosti výsadby. Paličáky vytvářejí kulovité květenství s pacibulkami. Tento květní stvol je nutné odstranit, protože vám jinak bude snižovat výnos sklizně. Tyto česneky mají velké stroužky, které ale dříve vysychají. Vzhledově jsou atraktivnější než nepaličáky pro své symetrické uspořádání a fialovější zbarvení. Stroužky česneků směřují ke středu cibule. V České republice jsou paličáky mnohem oblíbenější oproti jiným státům, kde je tomu naopak.

Česneky nepaličáky nevytvářejí květní stvol a jejich pěstování je tak snadnější. Mají spolehlivé výnosy a lépe se přizpůsobují prostředí. V průměru mají vyšší skladovatelnost a bývají ostřejší chuti. Stroužky jsou orientovány ve spirále okolo středu.

Česneků je mnoho odrůd
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Česneků je mnoho odrůd

Na podzimní výsadbu česneku se hodí odrůda Lukan, který má šedobílé zbarvení. Jde o nepaličák, který je raný, a můžete jej sklízet kolem 10. července. Tato odrůda je jedna z nejvýnosnějších českých odrůd, která tvoří 8 až 17 stroužků ostré, příjemné a ušlechtilé chuti. Jeho charakteristikou jsou široké listy nepravidelné uspořádání stroužků v cibuli.

Další vhodnou odrůdou je Jovan, který má bílé až fialově skvrnitý paličák, který se sklízí okolo 25. července. Tato odrůda má velké stroužky v počtu 6 stroužků s velmi ostrou, ušlechtilou chutí a nemá vnitřní stroužky. Jde o výnosnou úrodu, která má vysokou skladovatelnost. Charakteristické cibule jsou široké, vzpřímené a spíše velké.

Vekan je odrůda výrazně fialového zbarvení, která je rovněž vhodná k podzimní výsadbě, a sklízí se okolo 10. července. Má nepravidelně uspořádané stroužky, které mají střední velikost v počtu 8 až 12 kusů. Je to odrůda odolná proti významným virům. Má velmi dobrou skladovatelnost a vydrží vám až do dubna.

Šedobílé zbarvení s nevýraznými fialovými skvrnami je typická pro odrůdu Blanin, která se sklízí okolo 25. července. Má nepravidelné rozmístění středně velkých stroužků v počtu 6 až 12 kusů. Má jemnou chuť, která je charakteristické pro tuto odrůdu. Její výnosnost je střední. Tato odrůda má některé výhody – jednou z nich je pozdní rašení, díky kterému není napadána houbomilkou česnekovou, a mohou ji konzumovat i osoby, které mají problémy se žlučníkem.

Další odrůda vhodná pro osoby s nemocněním žlučníku je odrůda Bjetin, která se sklízí počátkem července. Je smetanového, mírně nafialovělého zbarvení, stroužky jsou velké, nepravidelně uspořádané v cibuli, v počtu 8 kusů.

Anin je rovněž vhodná odrůda česneku k výsadbě na podzim se sklizní kolem 15 července. Má smetanové zbarvení s fialovými skvrnami. Uspořádání stroužku v cibuli je nepravidelné a má 9 až 15 stroužků, které mají ušlechtilou, příjemnou, ostrou chuť a vysokou skladovatelnost. Charakteristické jsou tmavě zelené široké listy a vysoká výnosnost.

Šedobílý nepaličák s výraznými fialovými skvrnami je typické zbarvení pro odrůdu Anton, která se sklízí počátkem července. Cibule jsou středně velké, obsahují 8 až 12 stroužků s příjemnou ostrou chutí. Tato odrůda někdy vytváří stvol s pacibulkami, v závislosti na lokalitě a ročníku může být výskyt až 50%, nejedná se však o vadu. Charakteristické jsou široké, vzpřímené a tmavě zelené listy. Tato odrůda má geneticky danou vysokou odolnost vůči hospodářsky nejvýznamnějším virům.  

Benátčan je odrůda čistě bílého nepaličáku, který se sklízí začátkem srpna. Lze jej sázet i na jaře. Má nepravidelné uspořádání stroužků v počtu 12 až 17 kusů s ušlechtilou ostrou chutí. Odrůda má vysokou skladovatelnost – až dva roky. Výhodou této odrůdy je, že při opožděné sklizni se v zemi nerozpadá. Charakteristické jsou středně dlouhé listy, které jsou sytě zelené a vzpřímené.

Výsadba česneku do půdy

Stroužky pro výsadbu se prodávají v celých cibulích, proto je nutné je jednotlivě oddělit od sebe. Pro kvalitní úrodu je vhodné nechat stroužky projít mořením v sirnatých prostředcích, které působí fungicidně proti houbovým chorobám (např. bílé hnilobě, která se projevuje bílým povlakem s černými tvrdými útvary na cibulích) a zároveň odpuzují škůdce (např. květilku cibulovou, jejíž larvy požírají kořeny i cibule – proto rostlina slabě roste a vnější listy jí žloutnou).

Stroužky sázejte do kvalitního substrátu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stroužky sázejte do kvalitního substrátu

V sirnatém přípravku mořte stroužky 6–12 hodin, nejlépe přes noc, poté je nechte dokonale okapat. Sázejte vždy jen jednotlivé proschlé stroužky kořenovou částí dolů. Platí, že čím dříve česnek sázíte, tím je nutná větší hloubka. V říjnu sázejte do hloubky 8 cm, v prosinci stačí do hloubky 4 cm.  Vzdálenost mezi jednotlivými stroužky by měla být 10–12 cm v rozestupu jednotlivých řádků 25 až 30 cm.   

Kvalitní výsadba je zárukou dobrého výnosu česneku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitní výsadba je zárukou dobrého výnosu česneku

Pěstovat lze česnek i v truhlíku nebo obdobném prostoru, kde bude stačit jen jedna cibule česneku. Rozebrané neoloupané stroužky zatlačte do substrátu 2 cm hluboko a nechte rozestupy cca 15–20 cm. Truhlík umístěte na prosluněné místo a nezapomeňte pravidelně zalévat. Úrodu můžete sklízet přibližně po 6–9 měsících.

Česnek vysazujte do záhonu, ve kterém jste v minulé sezóně pěstovali například košťáloviny, brambory nebo okurky, předejdete tak přenosným chorobám a škůdcům, které mohou ovlivnit úrodu česneku. Na stejné místo nevysazujte česnek alespoň 4–5 let. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; cesneky.cz; Isotra.cz

Publikováno: 4. 10. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská