reklama

Nepravá růže oslní krásnými květy i výškou

Impozantní léčivá růže, která se správně jmenuje topolovka, patří ve skutečnosti do čeledi slézovitých, takže není s královnami květin vlastně vůbec příbuzná. Přesto jí naši předkové říkali slézová růže a toto označení jí zůstalo dodnes.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Léčivá růže se jmenuje topolovka (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Léčivá růže je i ozdobou

Ve starých zahradách bývala tato léčivá růže oblíbenou květinou, která prospívala u plotů a domovních zdí. Dorůstá totiž až do výšky až kolem 3 m, ale zároveň je náchylná k tomu, aby ji polámal vítr nebo prudký déšť, proto ocení zídku nebo jinou oporu. Vynikne, hlavně když ji vysadíte v řadě nebo jako pozadí jiných letniček, mezi něž bývá běžně řazena. Nicméně pokud dostane, co potřebuje a panuje příznivé počasí, kvete někdy až do konce října.

Topolovky pocházejí ze Středomoří, ale i u nás roste ve volné přírodě jedna jejich zástupkyně, a to topolovka bledá. Nicméně slézové léčivé růže potkáte i na rumištích nebo mimo zahrady, proto se mnozí domnívají, že se jedná o plevelnou rostlinu. I tyto zplanělé topolovky bývají krásné a jejich velké květy v pastelových barvách vás okamžitě upoutají. Typickými barvami šlechtěných odrůd jsou nejrůznější odstíny růžové, lila, červené i temně fialové, rovněž bílá.

Staré zídky jsou pro slézové růže naprosto ideálním stanovištěm
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Staré zídky jsou pro slézové růže naprosto ideálním stanovištěm

Miluje vláhu a živiny

V našich zahradách se pěstuje především topolovka růžová a tato léčivá růže je využívána v bylinkářství například jako lék na suchý kašel, záněty průdušek, ale i při zažívacích obtížích. V oblibě ji má i hmyz – zvláště motýli. Slézová růže je většinou dvouletka, ale když se o ni správně staráte, vydrží i déle. Je to rostlina nejen vysoká, ale ve spodních partiích také široká, takže kolem sebe potřebuje dostatek místa – klidně i půl metru. Miluje teplo, takže pro ni najděte slunné místo a zeminu s dostatkem živin. Má ráda vláhu, ale nesnáší přemokření, v horkých letních dnech ji ale mírně zalévejte každý den, a to přímo ke kořenům.

Vyšlechtěné odrůdy mívají velmi atraktivní barvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyšlechtěné odrůdy mívají velmi atraktivní barvy

I když tato léčivá růže nevyžaduje velkou péči, rostliny občas potřebují přihnojovat kompostem nebo hnojem, protože rychle rostou a spotřebují hodně živit. Během října pak přidejte ke kořenům poslední dávku organického hnojiva. K výsadbě nových topolovek je nejvhodnější začátek léta, aby měly dostatek času zesílit a příští rok pak mohly bohatě rozkvést.

Topolovky promění fádní cestičku v květinový ráj
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Topolovky promění fádní cestičku v květinový ráj

Za topolovkami vyrazte na sever

Dokonalým rájem slézových růží je pobřeží Baltského moře nebo přímořské oblasti Dánska, kde se tato kráska pěstuje hlavně u starých chalup. Tamější přímořské vlhké podnebí jim dokonale vyhovuje, rozrůstají se zde až do neuvěřitelných rozměrů a jsou doslova obaleny nádhernými květy.

Zdroj informací: narcisy.cz; zahradamebavi.cz; bylinkyprovsechny.cz 

Publikováno: 13. 10. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová