reklama

Podzimní výsev semen na záhonech

Jaro s sebou přináší pro zahrádkáře a pěstitele nejdůležitější úkol – výsev semen. Ale také během roku, a dokonce i na podzim lze vysévat opakovaně některé druhy zeleniny nebo bylinky. Které druhy to konkrétně jsou?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chybí vám na podzim čerstvá zelenina? Díky opětovnému výsevu semen si ji můžete dopřát (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výsev semen na podzim

Na jaře je výsev semen naprosto běžná záležitost. Vyséváme zeleninu, bylinky i okrasné rostliny. A během vegetačního období se těšíme, až nám všechno vyroste, rozkvete a uzraje a my budeme moci začít sklízet. Sklizeň pak probíhá zhruba od června do září či října – podle druhu plodin. A na podzim, sotva sklidíme, můžeme záhony připravit na další výsev semen. A víte, že vůbec nemusíme čekat na další jaro? Některé druhy zeleniny je totiž možné vysévat v průběhu roku dokonce několikrát.

Které druhy zeleniny můžeme na podzim vysít?

Rané ředkvičky, rané odrůdy mrkve, roketu, špenát, kozlíček polníček, raný i ozimý salát, listovou petržel, kerblík a některé druhy listových salátů k řezu – tyto druhy zeleniny mají velmi krátkou dobu klíčivosti, a pokud budou i dobré povětrnostní podmínky na zahradě, stihne tato zelenina dozrát.

Výsev semen zmíněné zeleniny na podzim má ovšem svoje pravidla. Semena můžeme vysévat nejen na uvolněné záhony, ale také třeba do truhlíků. Prvním úkolem proto je záhony nebo truhlíky připravit a připravit vhodný substrát. 

Jakmile sklidíte zeleninu, bylinky a další plodiny, proveďte opětovný výsev semen rané zeleniny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakmile sklidíte zeleninu, bylinky a další plodiny, proveďte opětovný výsev semen rané zeleniny

Směs tmavé rašeliny, kvalitní zahradní kompost, zelený kompost a zemina, jsou nejlepší pro výsev semen zeleniny. Substrát by měl být vyhnojen čistě přírodním organickým hnojivem. 

Prázdné záhonky po letní sklizni osijte ještě jednou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prázdné záhonky po letní sklizni osijte ještě jednou

Stejnou směs můžete použít i do truhlíků – tím je vyřešena jedna z nejdůležitějších otázek výsevu semen, a sice jaký druh substrátu do truhlíků zvolit.

Výsev semen je možné na podzim provádět i do uvolněných truhlíků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsev semen je možné na podzim provádět i do uvolněných truhlíků

Do substrátu vytvořte klasické řádky a výsev semen proveďte zcela běžným způsobem. Ideální je vysévat semena jedno po druhém, abyste se později vyhnuli jednocení. U drobných semen, jako jsou semena ředkviček nebo mrkve, zvolte výsev tzv. na široko. Připravte si širší plochu pro výsev, odhrňte několik centimetrů zeminy na stranu a semena rozhoďte po celé ploše záhonku nebo truhlíku. Potom odhrnutou zeminou semena přikryjte a jemně upěchujte rukou nebo hráběmi, aby se při zálivce nevyplavila na povrch.

Vysejeme taková semena, která mají šanci na vyklíčení
Vysejeme taková semena, která mají šanci na vyklíčení (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyzkoušejte třeba semena ředkviček nebo salátů
Vyzkoušejte třeba semena ředkviček nebo salátů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

A jak dlouho budete na první zeleninu vysetou na podzim čekat?

Například od výsevu semen ředkviček do jejich sklizně uplyne něco okolo 30 dnů. Většinu druhů salátů můžete sklízet již do měsíce a půl. Listy salátů můžete postupně seřezávat dříve – do měsíce od výsevu. Hlávkový salát vytvoří hlávky do tří měsíců. Listy kozlíčku polníčku za dva měsíce. Roketa vyroste cca do měsíce, špenát asi za 50 dnů, raná mrkev za 90 dnů a naťový celer do 70 dnů. 

Pokud máte zahrádku, skleník nebo jen balkon či okna v bytě, můžete si vypěstovat spoustu zeleniny, bylinek nebo okrasných rostlin. A víte také, jak důležité je mít malé ruční nástroje, jako jsou zahradnické lopatky, kypřidla nebo sázecí kolíky? Dá se s nimi dobře kypřit půda, ale také se skvěle hodí k sázení a k odstraňování plevele. Potrpíte na trendy a máte vytříbený vkus? Potom vás jistě zaujme řada Inspiration™ od Fiskars, v níž naleznete jak nástroje pro práci s půdou, tak i pro střih rostlin – a to vše v módních barvách.

Proč na podzim znovu provádět výsev semen?

Uvolněné záhony po letní a brzké podzimní sklizni mohou odpočívat, ale stejně tak dobře nám mohou právě na podzim nabídnout ještě trochu vitaminů v podobě čerstvé zeleniny. Pokud potom srovnáte rychlené ředkvičky nebo saláty ze supermarketů s vlastní zeleninou ze záhonu nebo z truhlíku, poznáte opravdu zásadní rozdíl. Výsev semen na uvolněné záhony nebo do truhlíků přitom není nic náročného, naopak je to práce, u které vám mohou asistovat i děti, snáze tak pochopí smysl hospodaření. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; floranazahrade.cz, fiskars.cz

Publikováno: 11. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová