reklama

Mokřad na střeše není pohádka, ale skvělý nápad

Mokřad na domě se dá využít dvěma způsoby – buďto jako fasádní systém, nebo jako mokřadní střecha. Obě varianty přinášejí výhody, které jsou v dnešní době velmi ceněné, a navíc se dají použít i v městské zástavbě. Přečtěte si o těchto systémech více.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mokřad na domě má své místo i ve městě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Co je vlastně mokřad na domě?

Mokřad na domě je výhodným spojením kořenové čističky a zelené střechy. Kořenová čistička umí čistit vodu a zároveň na ní roste zeleň. Využívají se na ní mokřadní rostliny – od toho název mokřadní střecha. Rostliny se na ní pěstují hydroponicky ve velmi tenké vrstvě lehkého substrátu (asi 10 cm) s 5mm vrstvou štěrku. Obě tyto vrstvy jsou zaplavené vodou, která ve výsledku vlastně není vidět. Zároveň s odpadní vodou se k rostlinám dostávají také živiny, proto se jim zde báječně daří – mají perfektní prostředí. Co se konkrétních druhů rostlin týká, vybrat si můžete podle toho, jaké máte požadavky na konečný vzhled střechy. Využívají se ostřice, orobince, kosatce, blatouchy, tužebníky a další druhy.

Mokřadní rostliny si můžete vybrat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mokřadní rostliny si můžete vybrat

Jaké výhody vám mokřad na domě přinese?

Spojit zelenou střechu, mokřad na domě, s čističkou má mnoho výhod, které se dají využívat i v městském prostředí. Výsledná střecha má nízkou hmotnost, takže se nemusíte obávat vysokých požadavků na statiku – a tím nosnost střechy. V případě mokřadní střechy není ani třeba řešit množství vláhy a případné zvyšování množství substrátu pro rostliny. Další výhodou je využití, resp. recyklace, odpadní vody z domácnosti, se kterou si tato střešní kořenová čistička elegantně poradí.

Jak mokřad na domě funguje?

Proces čištění vody pomocí mokřadu na domě je jednoduchý. Z domu odtéká voda do vícekomorového septiku, tam se mechanicky předčistí, odstraní se hrubé částice. Předčištěná voda se vyčerpá pod povrch střechy do kořenové čističky, kde dojde k jejímu dočištění, a následně odtéká do akumulační nádrže, odkud ji můžete využívat dále v zahradě nebo v domácnosti, například ke splachování. Díky uzavřenému systému se nemusíte obávat stojaté vody a přítomnosti komárů. Celý proces funguje ve skutečnosti na využití odvěkého přírodního principu, který probíhá v potocích, řekách a zemi.

Nejprve dojde k předčištění
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve dojde k předčištění

Speciální izolace a investice

I když je mokřad na střeše, nemusíte se bát problémů s vodou v domě. Při jeho instalaci se používá speciální izolace, která je udělaná tak, aby neměla spoje, protože jinak by kořínky rostlin prorůstaly skrz a voda by mohla prosakovat stropem. Toho se ale při správném provedení nemusíte obávat. Pokud vás zajímá výše investice do podobného systému na střeše, vychází plocha střechy kolem 100 m² se všemi technologiemi na zhruba 350 tisíc.

Technologie je jednoduchá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Technologie je jednoduchá

Další možnosti, jak mokřad na domě využít

Mokřad na domě může ale zejména ve městě nabídnout mnohem více. Přečištěná voda, která se hromadí v nádrži, může být využita nejen u vás doma a v zahradě, ale i v okolních zahradách či parcích. Stejně tak je možné kořenové čističky vybudovat na veřejných místech, kde se do nich bude využívat voda z kanalizace nebo vhodného pozemku a bude po dokončení procesu nadále sloužit k zavlažování veřejné zeleně, stromů, trávníků. Samotné mokřadní rostliny pak přinesou do prostoru další, často chybějící zeleň a ochlazení. Mokřadní rostliny vytváří podivuhodný prostor, který pomáhá svému okolí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; korenova-cisticka.cz

Publikováno: 12. 10. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová