reklama

Říjnové kalendárium – podzim je tady

Opravdový podzim – ten si letos dává na čas  Je spíše sucho a listí na stromech drží jak přišité, začíná se ale vybarvovat do nádherných odstínů žluté, oranžové, červené. Krásné počasí přeje letničkám a trvalkám, jejichž květy stále zdobí naši zahradu. Slunné dny beze srážek také přejí pěstovaní plodové zeleniny. Nevyzpytatelný příchod prvního silnějšího mrazíku, však může období hojnosti na zahradě rychle ukončit.

i (Zdroj: Shutterstock)
Říjnová zahrada je ve znamení sklizně a úklidu (Zdroj: Shutterstock)

Okrasná zahrada

Je nejvhodnější doba k výsadbě růží. Rostliny sázíme vždy o pět centimetrů hlouběji, než rostly ve školce. Po výsadbě je vždy zalijeme, a to i v případě, že prší. Keřové růže zkracujeme o 1/3 a nakopčíme je. Prořezáváme pnoucí růže a zkracujeme jim staré výhony. Stromkovým růžím zmenšíme korunu a připravujeme jim zimní přikrytí.

Omezíme sečení trávníku, ale vždy podle aktuální situace. Před zimou by měl mít trávník výšku 4 cm. Záhony po letničkách zryjeme, ale nehrabeme. Když půda zůstane v hroudách, bude lépe přijímat zimní vláhu a také důkladně promrzne. To nám pomůže snížit počty škůdců, kteří v ní přezimují. Odkvetlým trvalkám a ani ozdobným trávám neodstraňujeme letošní porost. Ten poslouží jako izolace kořenů před zimou a také coby úkryt slunéčkům a dalšímu užitečnému hmyzu. Zvláštní péči věnujeme pampové trávě, které na podzim svážeme k sobě motouzem stébla v horní části.

V říjnu sázíme prostokořenné růže
i (Zdroj: Shutterstock)
V říjnu sázíme prostokořenné růže

Ovocná zahrada

Sklízíme jablka, hrušky na uskladnění, podle ranosti odrůd i plody kdouloní. Třídíme plody na zdravé a pěkné a ostatní. Ty první uskladňujeme, ostatní buď uložíme tak, abychom je snědli dříve, zpracujeme je na mošty nebo je usušíme, zavaříme, v nouzi nejvyšší zpracujeme na kvas. Nakupujeme prostokořenné ovocné stromy a keře. Vybíráme podle poměru kořenů a korunky. Lépe, když má stromek více kořenů, pak korunka či obecně nadzemní část lépe doroste, než když má stromek nad zemí korunku jak vysoustruženou a pod zemí jen pár fousků nebo silných kořenů.

Sázíme nové stromky a keře. Připravíme jim podmínky, založíme jim do země, pod kořeny hnojiva, pro která si během svého života sáhnou. Důležité je zakrácení poškozených kořenů ostrým nožem nebo nůžkami. Jako u lidí se u stromků hojí lépe rány po ostrém noži než po tupé pilce.

Sklízíme dýně, zralý plod poznáme podle tuhé slupky a praskající stopky
i (Zdroj: Shutterstock)
Sklízíme dýně, zralý plod poznáme podle tuhé slupky a praskající stopky

Zeleninová zahrada

Jestli ještě nemrzlo, stále je čas sklidit poslední plody rajčat a paprik. I teploty v krytých prostorech jsou již v tomto období na hranici jejich vegetačního minima. Před příchodem prvních mrazíků skliďte plody tykví a uskladněte je na suchém a teplejším místě s teplotou nad 12 °C. Je čas na sklizeň kořenové a košťálové zeleniny, její uskladnění i na naložení kysaného zelí do soudků. Prevencí před šířením nemocí rostlin je pečlivé odstranění rostlinných zbytků při sklizni. Soustřeďte se na kořeny košťálovin, jestli na nich neobjevíte „boule“ nádorovitosti košťálovin.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 9. 10. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce