Chystáte se sázet trvalky, zakoupené ze zahradnictví, nebo využíváte výměny rostlin s přáteli? Výsadba trvalek na podzim se řídí několika zásadními pravidly. Díky nim vám nové rostliny perfektně porostou. Dnes se podíváme na podzimní výsadbu odolných druhů, které prospívají téměř na každé zahradě.
Výsadba trvalek na podzim
Výsadba trvalek na podzim je možná a v mnohých případech dokonce i velmi vhodná. Nejlepším časem pro zrealizování takové činnosti je deštivé počasí, kdy nesvítí sluníčko. Za suchého počasí je nutné provádět výsadbu k večeru, aby se po zalití rychle neodpařila vláha a nové kusy netrpěly suchem.
Nezapomeňte, že před každou výsadbou trvalek je nutné plánování. To spočívá především v zakreslení jednoduchého plánku, díky kterému si dokonale rozvrhnete osázení celé uvažované plochy včetně dokonalého odstupňování rostlin podle jejich výšky.
V každé půdě se jim nedaří
Ani odolným druhům trvalek se nebude dařit ve velmi těžké, jílovité půdě, která zadržuje velké množství vody. Nejvhodnější půda pro pěstování trvalek je lehká až středně těžká, požadované umístění v rámci slunečnosti místa se liší druh od druhu. Podobný problém může být i půda velice kamenitá. Takové půdy je nejlepší odvézt a místo pro osázení vyplnit kvalitní zahradní půdou.
Výsadbu trvalek provádějte tak, že si nejprve vyhloubíte několik jamek a do nich nalijete vodu. Až poté, co se voda vstřebá do půdy, začněte sázet. Jednotlivé kontejnerované kusy opatrně vyjměte z původních nádob, mírně promačkejte kořenový bal, díky tomu kořeny rychleji proniknou do půdy a zeleň se tak snáze ujímá. Po zasazení jednotlivých kusů půdu kolem rostlin přitlačte a znovu mírně zalijte.
Trvalky ani nevyžadují hnojení, odolné druhy kvetou i na poměrně chudé půdě. Na podzim není vhodné hnojit, protože rostliny se na zahradě postupně chystají k odpočinku. Příliš živin je tak na škodu.
Výběr odolných druhů a co s nimi před zimou
Výsadba trvalek na podzim je nejlepší tak, že si vyberete opravdu odolné druhy. Mezi nejkrásnější druhy trvalek patří třapatky, rudbekie, v žádné zahradě by neměly chybět ani denivky – těm vyhovuje více sluníčka. Do polostínu až stínu se výborně hodí japonské sasanky a kakosty, druhý ze jmenovaných je vhodný i jako půdopokryvná rostlina pro různá nevzhledná zákoutí, která rázem zkrášlí.
Mezi odolné druhy patří rozhodně i plaménky, které jsou mimořádně přitažlivé svými voňavými květy a velkou nenáročností. Nevadí jim přísušky, sluníčko ani stín a ke všemu se ochotně množí, takže během několika let můžete trs rostlin odkopnout a přesadit na jiné místo.
Po vysazení všech kusů zalévejte, když se teploty začnou blížit 10 °C, je na čase připravit je na zimu. Nejlepší je ostříhat všechny květy a rostliny opatrně zakrýt chvojím. Díky němu snadno přečkají zimu a v příštím roce vás budou těšit svými květy.
Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz
Publikováno: 14. 10. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich