Jakmile na jaře sleze sníh a země se oteplí, začnou na našich záhonech vykukovat první lístky jarních cibulovin. Sněženky, tulipány, narcisy, modřence nebo hyacinty jsou prvními posly skutečného jara. Vysazují se ale už na podzim, aby do jara stihly zakořenit. Pokud nemáte možnost zřídit si na jarní cibuloviny záhon, můžete je vysadit třeba na blízké louce nebo na trávníku u domu.
Jak založit louku plnou jarních cibulovin?
Jarní cibuloviny patří mezi posly skutečného jara, kdy už po sněhu není ani památky, země se pomalu otepluje a dovoluje cibulovinám a dalším rostlinám, aby se uvolnily ze studeného zajetí a obdařily nás svou krásou květů. Zejména právě cibuloviny dokážou svou barevností potěšit už v březnu, kdy vykvétají první rostlinky. Mnoho lidí nemá bohužel tu možnost vlastnit třeba jen malý záhonek u domu, ať už je to z hlediska absence volné půdy nebo obavami o zničení záhonku. Zbývá jim tak pouze obhlížet barevnou krásu jarních květů u sousedů.
To, že nemáte vlastní pozemek nebo nemůžete třeba u paneláku vytvořit záhonek nejen pro jarní cibuloviny, ještě neznamená, že si tuto nádheru nemůžete dopřát. Jarní cibuloviny mají jednu velkou přednost před ostatními rostlinami. Jakmile splní svůj účet, to znamená, že jim narostou listy, rostliny vykvetou a jejich květy následně uvadnou a uschnou, posléze se opět zatáhnou do cibulek. A v mnoha případech se tak stane ještě dříve, než okolo naroste tráva a další rostliny. Co to znamená?
Díky tomu můžete cibuloviny vysadit přímo do trávy. Jestliže bydlíte na sídlišti, kde je riziko zničení květinových záhonků dost velké, ale zato je okolo paneláků dostatek travnatého prostoru, nebo máte blízko domu třeba louku nebo nevyužívaný městský či obecní pozemek, zkuste jarní cibuloviny vysadit přímo sem. Cibuloviny na louce nebo na trávníku mezi domy budou důstojnou a milou okrasou fádního prostoru a jistě zde budou moci nerušeně kvést, aniž by je lidé pošlapali a zničili.
Jak jarní cibuloviny do trávníku vysadit?
Zcela jednoduše. Vyberte si ideální období pro sázení jarních cibulovin, což je září, říjen, listopad, a dokonce i teplejší prosinec bez mrazů. Nepotřebujete žádný rýč, hrábě a podobné zahradnické náčiní. Docela si vystačíte s obyčejným sázecím kolíkem, případně s ruční motyčkou. Půdu, kam budete chtít cibuloviny vysadit, bude potřeba nejprve provlhčit (za předpokladu, že není promáčená podzimními dešti). Stačí, pokud jí prolijete vodou z konve a necháte vsáknout do země.
Cibuloviny je dobré sázet mezi travní drny, protože některé traviny by mohly měkčími cibulkami prorůst a poškodit je. Hloubka by měla být 2-3× větší, než je délka cibule, protože jen tak zajistíte, aby cibulka nezmrzla. Pro výsadbu udržujte rozestup minimálně 3x šířky cibulky. Pěstování příliš blízko může někdy vést k riziku onemocnění, zatímco příliš málo rostlin může vést k neuspokojivému výsledku, protože cibuloviny budou růst a kvést daleko od sebe a efekt rozkvetlé jarní louky bude nedokonalý.
Jaké cibuloviny vysadit?
- Ladoňky, sněženky, sasanky nebo talovíny se budou velmi hezky vyjímat v podrostu opadavých stromů či keřů.
- Krokusy, kosatečky a tulipány mají rády plně osluněná stanoviště s propustnou půdou. Cibulkám tulipánů se daří ve středně těžké půdě, ale snesou i lehčí.
- Na slunná místa a do podobné půdy jako tulipány lze vysadit i hyacinty. Zde si ale počkejte až na říjen.
Mezi nejkrásnější jarní cibuloviny bezesporu patří sněženky, narcisy, tulipány, hyacinty, modřence, ladoňky, okrasný česnek, talovíny, krokusy, řebčíky, bledule, puškinie, ladoničky nebo pryskyřníky. Kromě vysloveně jarních cibulovin pak můžeme vysadit i lilie nebo begónie.
Cibulovinám svědčí slunce, dobře snášejí i mírný polostín, a například taková begonie hlíznatá se musí vysazovat do polostínu vždy. Na slunečním úpalu cibuloviny rychle odkvétají. Pro jarní cibuloviny je ideální propustná písčito – hlinitá, případně středně těžká humózní půda, neutrální až mírně alkalická. Zcela nevhodné jsou pro cibuloviny příliš suché i příliš mokré půdy.
Rada pro pěstitele: Pokud je trávník nebo louka, kam chcete jarní cibuloviny vysadit, dlouhodobě nevyužívaná, mohou pod travnatým povrchem nebo v jeho blízkosti žít škůdci. Nejen půdní hmyz, červi nebo larvy, ale také drobní živočichové jako krtci, rejsci nebo hryzci. Tito hlodavci pak cibulky bez obtíží sežerou nebo alespoň poškodí. Hrozí-li vašim cibulkám takové nebezpečí, použijte košíčky na cibuloviny, které cibule v zemi chrání právě před škůdci.
Před výsadbou cibule namořte proti houbovým chorobám. Lopatkou nebo sázecím kolíkem (můžete použít i sázeč přímo určený na cibuloviny) udělejte jamku odpovídající velikosti cibule, cibulku vložte růstovým vrcholem nahoru, mírně ji do jamky přitlačte a zahrňte. U lilií vysypte dno jamky trochou písku. Po výsadbě cibulky vydatně zalijte a označte jmenovkou, abyste je neporušili, než vzejdou.
Publikováno: 9. 10. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: hobby.magazinplus.cz, sazenicka.cz, zahradnictvi-flos.cz