Trávníky střižené pěkně na krátko, jako bychom si na zahradě chtěli zahrát golf, už pomalu vycházejí z módy. Místo toho nastupují travnaté biotopy, louky a trávníky žijící si vlastním životem. Co je pro vás přijatelnější? Rozsáhlá údržba trávníku s neustálým vytahováním sekačky a upravováním pažitu, nebo přírodní trávník plný života?
Jak vypadá údržba trávníku?
Krátce střižené trávníky, tzv. anglické, byly a vlastně ještě jsou chloubou mnoha zahrad. Na jiných ale nalezneme trávníky překypující kvetoucími bylinami plné plevelných rostlin. Někde natrefíme také na louky s přerostlou trávou. Který z těchto typů trávníku je lepší? A jak vypadá údržba trávníku přerostlého nebo pěstěného?
Anglický trávník vyžaduje dobré drenážní vlastnosti půdy a mírně kyselé pH. Pokud naše půda není přirozeně kyselá, můžeme ji upravit přidáním síry nebo hnojiv s kyselým pH. Dobré odvodnění je další klíčový postup pro zdravý a krásný trávník. Odvodnění s sebou ale nese problematiku neustálého zalévání, případně nepřetržitého zavlažování anglického trávníku. Odvodnění se tak jeví jako kontraproduktivní. Naprosto zásadní je pak výběr osiva. Ideální jsou směsi trav, které obsahují druhy jako jílek, osinku a pýr.
Po výsadbě je důležité trávník pravidelně zalévat a hnojit, odstraňovat plevele (mechanicky nebo pomocí herbicidů) a bojovat s mnoha chorobami a neduhy anglického trávníku. Jedna věc ale takovému trávníku zásadně chybí, a tou je život v něm. Anglický trávník je plný chemie, a díky tomu v podstatě neživý. Jakákoliv údržba anglického trávníku tedy vede jen k tomu, že vypěstujeme kus zbytečné travnaté plochy, na které si můžeme opravdu jen zahrát golf nebo fotbal.
Na druhou stranu takový travnatý biotop nevyžaduje téměř žádnou údržbu trávníku, pokud nepočítáme sečení. Ale i samotné sečení není nic problematického, protože údržba trávníku nebo spíše právě biotopu se provádí jen jednou za čas, kdy už tráva naroste do výšky.
Podstatou biotopu je přirozenost. Je nutné si uvědomit, že travnaté ekosystémy nejsou trávníky před domy a v parcích, a tudíž nebudou nízce zastřiženy, údržba trávníku se omezuje spíše právě na občasné posekání.
Při údržbě trávníku jsme vyzkoušeli aku sekačku s pojezdem 530 mm Li-ion XGT 40 V. Je to silná ocelová aku sekačka s pojezdem 530 mm. Moderní technologie umožňuje použití takového typu sekačky i v prostředí se zvýšenou prašností nebo vlhkostí. Možnost zapojení 2 akumulátorů pro delší práci dělá ze sekačky velmi výkonný stroj, přepnutí na druhý akumulátor je automatické. Mezi další přednosti patří možnost volby počtu otáček nože na normální, tichý a automatický chod. Kromě sekání a sbírání trávy sekačka zvládá i mulčování.
Travnatý biotop pak funguje jako celistvý živý organismus. Ačkoliv anglický trávník vypadá perfektně, přirozený trávník v sobě skrývá netušené možnosti objevovat malé živočichy a nejrůznější rostliny kvetoucí i bez květů. Je to také ideální příležitost, jak na zahradu přilákat spoustu dalších živočichů, kteří nám pomohou vyřešit problém s opylením stromů a rostlin či problém s přemnoženými škůdci.
Údržba trávníku sekáním
Pokaždé, když posekáme trávník na zahradě nebo na trávu na louce, řešíme problém, kam s ní. Posekanou trávu můžeme zkrmit hospodářskými zvířaty, pokud nežijeme zrovna uprostřed rušného velkoměsta. V takovém případě můžeme posekanou trávu uložit do kompostu, kde se přemění na cenný a živinami nabitý humus – anebo trávu využít jako mulč.
Mulč je praktická věc, díky které uděláme pro naše rostliny mnoho dobrého. Mulč se rozkládá na humus a pomáhá tím vytvářet novou a úrodnou zeminu, přitom brání v růstu naprosté většině plevelů. Mulč vytvoříme zcela jednoduše. Při sekání sekačkou můžeme klasicky sbírat trávu do koše a potom ji ručně rozsypat na potřebná místa. Zvládneme to ale i se sekačkou bez sběrného koše, jen nás čeká víc práce. Není totiž dobré nechat posekanou trávu ležet, protože pod ní bude prostor trávníku zahnívat.
Údržba trávníku za účelem jeho přeměny na nefalšovaný anglický trávník stojí spoustu peněz i úsilí. Dejme tedy sbohem neúčelnému trávníku střiženému nakrátko a uměle zavlažovanému a vypěstujme si krásný a živý trávník, který bude splňovat podmínky biotopu a bude skutečným přirozeným trávníkem.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů – rubrika Napřírodno; Makita, spol. s r.o.; zahrada.cz
Publikováno: 19. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová