reklama

Pěstování česneku začíná již na podzim, nepromeškejte jeho výsadbu

Pěstování česneku patří mezi velmi oblíbené činnosti v zeleninových zahradách. Aby také ne, když česnek z domácí sklizně má mnohem výraznější chuť než ten kupovaný. Na podzim přichází čas jeho výsadby a tu správnou dobu rozhodně nepromeškejte, pozor ale na některé chyby.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlavně v klidu. Pěstování česneku a jeho výsadbu neuspěchejte ani nepromeškejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava na pěstování česneku

Na pěstování česneku si velmi dobře připravte půdu. Česneku se velmi dobře daří na hlubokých půdách, které jsou bohaté na živiny, a také na osluněném stanovišti. V chladných a stinných místech česnek rychle plesniví nebo palice i mohou zahnívat.

Půdu pro česnek důkladně zryjte a obohaťte o dostatek organického materiálu. Ideální je, pokud jako zdroj živin použijete nasekanou trávu nebo zelené hnojení, které ve vzrostlém stavu poskytne velké množství hmoty. S rytím začnete minimálně měsíc před výsadbou a nikdy nepoužívejte chlévský hnůj, česnek jej totiž nesnáší. Po zrytí záhon uhrabejte a půdu ponechejte alespoň měsíc v klidu.

Doba výsadby musí být vyloženě podzimní

V době výsadby by půda měla mít teplotu ne vyšší než 10 °C. Záhon uhrabejte a vyznačte si kolíkem jednotlivé řádky, které od sebe musí být vzdáleny do 30 cm. Sadbu můžete zvolit ze dvou zdrojů, buď využijete tu vlastní, kterou získáte z těch největších sklizených palic, anebo si koupíte sadbový česnek.

U přípravy výsadby je nutný výběr těch největších palic, z velkých stroužků bývá i velká úroda
i (Zdroj: Jaromír Malich)
U přípravy výsadby je nutný výběr těch největších palic, z velkých stroužků bývá i velká úroda

Palice následně rozdělte na jednotlivé stroužky, které je vhodné namořit v přípravku chránícím česnek před napadením houbovými chorobami. Pro minimalizaci rizik houbových chorob česneku kromě moření např. Sulkou nesázejte při teplotě půdy nad 10 °C a také každoročně střídejte stanoviště.

Pokud chcete takto bohatou sklizeň, česneku věnujte velký záhon a pečujte o půdu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pokud chcete takto bohatou sklizeň, česneku věnujte velký záhon a pečujte o půdu

Ideální dobou z hlediska ochrany před chorobami je začátek listopadu. Při sázení dodržujte vzdálenost stroužků alespoň 10 cm, aby mohly od jara palice řádně narůst. Podobné je to i s hloubkou výsadby. Následně řádky označte kolíky, přihrňte a mírně přitlačte půdu. Tím je výsadba česneku hotová.

Vzrostlý česnek před sklizením v červenci
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vzrostlý česnek před sklizením v červenci

Pěstování česneku po zimě začíná opatrným nakypřením půdy mezi jednotlivými řádky, v době přísušků nezapomínejte také alespoň na občasnou zálivku. Ve vegetační době je nutné kromě kypření také odplevelování mechanickou cestou.

Zdroj informací: zahrada-centrum.cz

Publikováno: 20. 10. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich