Máte zahrádku, která vám celou sezónu dělala radost svou úrodou? Aby tomu bylo i v příštím roce, je důležité upravit ji právě teď na nadcházející zimní období a zároveň ji připravit na sezónu v příštím roce. Záhony na podzim potřebují vaši péči stejně jako v jarním nebo letním období. Poradíme, co je vhodné udělat a na co si dát pozor.
Záhony na podzim
Podzimní období je na zahradě obdobím úklidu a přípravy na nadcházející zimu, ale také výsadby. Proto pokud chcete, aby byla zahrada na jaře příští rok plná květů a živý plot byl tvarovaný, je nutné se o to teď postarat.
Záhony na podzim upravte
Záhony po sezóně řádně zryjte a nezapomeňte je rovněž prohnojit. Rytí provádějte do hloubky rýče, hroudy rozkopejte a záhony uhrabte do roviny, jinak vám z nich bude půdu splavovat voda. Pro dodání živin je ideální koňský hnůj, který nelze použít na jaře, protože by rostliny spálil. Pokud jej vpravíte do země ještě teď, do jara bude mít dostatek času, aby se rozložil. Můžete použít i hnůj granulovaný nebo využít kompost. K dostatečnému promísení se hodí kultivátor, který je pro zahradníky velkým pomocníkem. Pak stačí jen záhony lehce srovnat hráběmi. Nakonec použijte mulč. K tomuto účelu se hodí netkaná textilie, papírový karton nebo jiný přírodní materiál – např. posekaná tráva nebo sláma. Pokud máte zahradu na větrné straně, můžete zatížit karton párem cihel. Na jaře do zpola rozloženého kartonu udělejte díry a do nich můžete zasadit předpěstovanou zeleninu.
Záhony na podzim vybízejí k výsadbě
Záhony na podzim jsou ideální pro výsadbu nových květin, především cibulovin, nebo pro přesazování ostatních rostlin v rámci vaší zahrady. Především jde o rostliny, které kvetou až po mrazech. Vhodné je zasadit krokusy, narcisy, sasanky nebo okrasný česnek. Správnou kombinací vám budou tyto květiny kvést od února do července. Důležitá je správná hloubka, která by měla být dvakrát taková, než je jejich výška. Cibulky k výsadbě vybírejte pevné a suché. Po vysazení je nezapomeňte zalít dostatkem vody.
Úprava živých plotů
Pokud máte na zahradě túje, habr nebo ptačí zob v podobě živého plotu, na nic nečekejte a řádně je sestříhejte. Výhonky zastřihněte nůžkami na živý plot. Nezapomeňte, že v období od března do září není dovoleno kvůli hnízdícím ptákům živé ploty razantně upravovat. Pokud to stihnete do příchodu prvních mrazů, stačí si rostliny ještě uzavřít řezná místa a mráz keře nepoškodí.
Zazimování rostlin
Rostliny v květináčích, které jsou choulostivé na mráz, je vhodné přenést do chodby nebo zimní zahrady. Ty rostliny, které přenést nelze, a jsou citlivé na nízké teploty, opatřete ochranou – např. můžete okolo květináče umístit kokosovou rohož, která ochrání kořenový systém. Větve je vhodné chránit termoizolačním pláštěm, který „oblékněte“ na horní část rostliny, a ochráníte ji před zimním větrem. Plášť nesmí být těsný, mezi ním rostlinou se musí zachovat cirkulace vzduchu, jinak se nahromadí vlhkost, která rostlině v tomto období nijak neprospěje.
Péče o trávník
Na podzim je nutné na zimní období také připravit všechny travnaté plochy. Nejprve odstraňte všechny listy a spadané ovoce, tím předejte tvorbě hnědých míst a hnilobě. Na shrabání použijte speciální hrábě, nebo využijte techniky a pořiďte si vysavač nebo foukač listí. Naposledy trávník sestřihněte do výšky cca 4 cm, lépe se tak vyrovná s ubývajícím světlem a nebude nijak slehnutý od sněhu. Ideální je provést vertikutaci, kterou odstraníte přebytečný mech a jiné zplstnatělé části trávníku, vytvoříte zároveň vhodnou plochu pro aplikaci speciálního podzimního hnojiva, které má vysoký obsah draslíku.
Údržba uskladnění nářadí
Před příchodem podzimních a zimních plískanic ukliďte veškeré nářadí do suchého a čistého prostoru. Chlad a vlhkost mohou způsobit korozi, která je pro nářadí velmi nepříjemná. Ideální je využít k tomuto účelu zahradní domek. Nezapomeňte ani na zahradní nábytek a dekorace, které umístěte do suchého prostoru, nebo je můžete zakrýt vhodným obalem a na závěr obalit netkanou textilií.
Založení záhonu
Přemýšlíte o zelenině z vlastní zahrádky? Není nic lepšího, než si zahradu připravit k výsadbě zeleniny. Podzim je ideálním obdobím na založení nových záhonků. Nejdříve si musíte na zahradě vybrat to správné místo, kde chcete záhonky mít. Vhodné je takové, které je chráněno před větrem a na které budou během dne dostatečně dopadat sluneční paprsky. Další důležitou věcí je kvalitní půda. Pro pěstování zeleniny je nejvhodnější hlinitopísčitá. Pokud máte na zahradě těžkou a nepropustnou půdu, můžete ji zlehčit promísením s pískem. Písčitou půdu naopak obohaťte kompostem.
Zvolené místo je dobré si vykolíkovat a jednotlivé strany si spojit provázkem. Travnaté plochy je nutné zrýt. Při rytí obraťte drny směrem dolů, tak většina trávy do jara odumře. Avšak mnohem lepší je drn strhnout, vyklepat z něj přebytečnou zeminu a dát jej na kompost, kde se rozloží. Na kompost nezapomeňte drny pokládat kořeny vzhůru.
Zdroj informací: nazeleno.cz; obi.cz.
Publikováno: 21. 10. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská