Podzim nás popohání, abychom sklidili ze záhonů poslední plodiny a připravili půdu na novou jarní sezónu. Ale znáte to, sotva záhony zryjete a připravíte, udělá se na pár dní hezky a z hlíny už zase vystrkuje hlavičky plevel. Pokud teď záhony pohnojíte, poroste plevel jako šílený. Místo kompostu nebo chlévského hnoje vyzkoušejte zelené hnojení a vysejte některou z rostlin, která se k tomuto účelu báječně hodí.

Zelené hnojení
Po poslední sklizni úrody ze zahrady je dobré připravit záhony na jaro, abychom potom mohli už jen vybrat semena či sazenice a pustit se do nové výsadby a výsevu. Záhony ale bývají, zvlášť po náročných plodinách, vyčerpané a bez živin. To bychom měli napravit. Kromě klasického použití kompostu nebo chlévského hnoje, který zapravujeme do půdy, můžeme použít zelené hnojení.
Zelené hnojení je ideální způsob, jak do půdy vpravit živiny bez chemie, jak vylepšit kvalitu půdy, zadržet v ní vodu a eliminovat růst plevelů. Toto všechno právě zelené hnojení dokáže. Stačí si jen správně načasovat jeho výsev a vybrat vhodná semena. Výsev zeleného hnojení se provádí buď na podzim, ale můžeme jej vysévat i na jaře. V podzimním i jarním výsevu je ale velký rozdíl.
- Zelené hnojení vyseté na podzim bude mít dostatek času, aby vyklíčilo a poporostlo. Vysévat můžeme po celé ploše záhonů.
- Jarní zelené hnojení vyséváme dříve než ostatní plodiny nebo souběžně s ranými odrůdami. Výsev ale musí být v řádcích, aby zůstal dostatek prostoru pro semena a sazenice zeleniny či bylinek.
- Další možností je vzrostlé rostliny určené k zelenému hnojení na záhonu nechat i přes zimu, aby před mrazy ochránily půdu a živé organismy v ní, a zarýt je až začátkem jara.

Jaké rostliny jsou vhodné jako zelené hnojení?
- hořčice bílá
- jetel zvrácený
- jetel egyptský
- vlčí bob (lupina)
- oves
- svazenka vratičolistá
- peluška jarní
- hrách polní
- pohanka
- polní salát
- bob obecný
- špenát
- řeřicha
- polní salát
- ozimé žito


Postup při výsevu zeleného hnojení
Pokud na svých záhonech nemáme kvalitní zeminu, zlepšíme ji právě díky podzimnímu výsevu zeleného hnojení. Zelené hnojení je výborným prostředkem k doplnění důležitých látek do půdy. Zapracovaná biomasa, kdy při rozkladu vzniká humus, poslouží jako zdroj živin pro půdní organismy. Do půdy se uvolní především dusík.
Další výhodou je, že vyseté rostliny brání růstu plevelů a půdní erozi a jejich kořeny ještě stihnou provzdušnit půdu. Čím hustěji vysejeme zelené hnojení, tím méně plevelů se pak objeví. Nelze pominout ani fakt, že zelené hnojení snižuje odpařování vody z půdy a mírní výkyvy půdní teploty. Pozemek, na který budeme vysévat zelené hnojení, zryjeme a odstraníme plevely. Před výsevem ještě lehce prokypříme.

Záhon uhrabeme, ale nemusíme se nijak starat o rovinu, zelenému hnojení mírné vyvýšeniny nebo prohlubně nevadí. Na takto upravený záhon vysejeme semena zeleného hnojení.

Rostliny necháme vyrůst minimálně do výšky 20 cm, nebo tak dlouho, dokud je teplé počasí. Poté je polámeme nebo posekáme a necháme na záhonu volně zavadnout. Následně je zaryjeme do půdy.
Pokud bychom chtěli jako zelené hnojivo vysít svazenku vratičolistou (Phacelia tanacetifolia), uděláme něco nejen pro půdu, ale i pro hmyz. Svazenka totiž patří mezi oblíbené rostliny medonosného hmyzu. V prohřáté půdě rychle klíčí a květy následují během dvou měsíců.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahradník po ruce; Fiskars; abecedazahrady.dama.cz
Publikováno: 23. 10. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová