V zahradě máme během roku místo vždy i na bylinky. Dnes se podíváme na jednu velmi oblíbenou a známou, která se u nás pěstuje jako letnička. Pěstování lichořeřišnice je snadné, avšak pokud dodržíme základní pravidla, tak se jí bude dařit. Víte, že ji můžete pěstovat nejen ve volné půdě?
Pěstování lichořeřišnice nejen na záhoně
Pěstování lichořeřišnice je možné nejen na záhoně nebo na poli. Tato známá a velice oblíbená bylinka s nádhernými květy dobře prospívá i v truhlíku nebo větším květináči. Zatímco nízké kultivary dosahují výšky pouze kolem 25 cm, pnoucí kultivary dorostou i do 2 metrů. V domovině, tedy Jižní Americe, dokáže vyrůst až do výšky 5 metrů.
Obliba lichořeřišnice ale nespočívá jen v krásných květech, nýbrž v jejich léčivosti. Květy mají významné antibiotické, antibakteriální a antivirotické účinky. Například při příznacích lehkého nachlazení velmi dobře zabírá každodenní konzumace několika květů. Avšak při silném nachlazení se nespoléhejte pouze na bylinky a raději vyhledejte lékaře.
Květy a mladé listy mají výraznou chuť, která je předurčuje k použití v zeleninových salátech. Také se nakládají do octa, nebo se z nich vyrábí tinktura, jejímž základem je vodka s obsahem alkoholu min. 40 %. Pozor na konzumaci většího množství poupat, mají totiž projímavé účinky!
Jak pěstovat lichořeřišnici od semen ke sklizni
S pěstováním lichořeřišnice začněte až po zmrzlých mužích v květnu. Do řádně nakypřené a živinami zásobené půdy vysévejte namočená semena, po zahrnutí řádků nezapomeňte zalévat. Aby semena úspěšně vyklíčila, potřebují k tomu zhruba 3 týdny a opravdu vlhkou půdu. Vyschnutí výsevu má za následek zastavení klíčení a podstatné zhoršení růstu.
Lichořeřišnici se nejlépe daří na slunných stanovištích, kde velmi rychle roste a během několika málo týdnů začne vydatně kvést. Rostliny jsou krásné, zvláště pnoucí kultivary rostou na zemi velice bohatě a při pravidelném sběru mohutně nakvétají. Díky jejich půdopokryvnosti dobře snáší i delší přísušky.
Sklizeň květů, poupat a mladých listů probíhá od července do konce září. Pěstování lichořeřišnice nezakončete tím, že rostliny vyhodíte na kompost. Pokud je pěstujete na větších záhonech nebo poli, rozsekejte je sekačkou. Rostliny mají velké množství hmoty, která poslouží jako zelené hnojení.
Rostliny, které pěstujete v nádobách, nechejte na svém místě až do prvních mrazíků, které je spálí. Krásou těchto rostlin se tak můžete těšit až do listopadu.
Publikováno: 18. 10. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: semena.cz