reklama

Hrabu, hrabeš, hrabeme... ale hrabeme správně?

Shrabat trávník dokáže pravděpodobně i dítě. Co si ale budeme povídat, není to zrovna oblíbená činnost – zvlášť pokud je listí hodně a nás nebaví dlouhé hodiny s hráběmi v ruce, případně disponujeme-li pozemkem jako několik fotbalových hřišť dohromady. Můžeme samozřejmě použít mechanizaci, koupit si traktůrek nebo najmout partu brigádníků – anebo listí prostě odfouknout. Vezměte úklid listí do rukou bezpracně a moderně.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úklid listí je na podzim jedna z méně oblíbených činností (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Úklid listí na zahradě

Každý podzim je to stejné. Listí na stromech drží jako přibité, ale než se dvakrát otočíme, zežloutne a bez varování se snese na zahradu – ideálně v době, kdy se chystáme na poslední sekání trávníku. Listí pak rázem hraje prim nejen na trávě, ale i na záhonech, v jezírku a na chodníku okolo domu. Což o to, odtud listí lehce vymeteme, ale jak pojmout úklid listí celkově tak, abychom se domů nevrátili zchvácení jako z maratonu, už chce trochu přemýšlení.

Čím úklid listí nejlépe provést? 

Jako první nás samozřejmě napadnou hrábě. Úklid listí hráběmi ale není zrovna snadná záležitost, zvlášť pokud na zahradu vyběhneme pěkně po dešti, když je listí mokré a přilnavé – a přilnavé na všechno, včetně našich hrábí. Abychom nemuseli neustále hrábě čistit, vybereme si takové, které jsou přímo určené na úklid listí. 

Správné praktické hrábě na úklid listí by měly být ideálně plastové, vějířovitě rozevřené, lehké a s dostatečně dlouhou násadou. Kovové hrábě s rovnými zuby se používají spíše na uhrabání povrchu záhonů nebo mohou nahradit vertikutátor, když potřebujeme z trávníku vytrhat mech. Plastové vějířovité hrábě nám výrazně ulehčí práci. 

Úklid listí je podmíněn použitím správného náčiní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Úklid listí je podmíněn použitím správného náčiní

Také bude dobré mít hluboké kolečko, vozík nebo alespoň vak, abychom mohli nahrabané listí odnosit na kompost. Představa, že hrabeme listí z celé zahrady v jedné obrovské kupě před sebou až ke kompostu, je poněkud děsivá. 

Koš na listí vám rozhodně pomůže s prací
Koš na listí vám rozhodně pomůže s prací (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ruční hrabání a sběr listí se hodí na malé plochy a hůře přístupná místa
Ruční hrabání a sběr listí se hodí na malé plochy a hůře přístupná místa (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ještě lepší téměř bezpracný způsob úklidu listí je za použití techniky. Jedním z pomocníků je zahradní traktůrek se sběrným košem. Zde dokonce můžeme zabít několik much jednou ranou. Pokud správně nastavíme nože, můžeme rovnou posekat trávník – pamatujeme si, že při posledním podzimním sekání trávníku nastavujeme nože o něco výše než během sezóny. Kromě sekání pak také sesbíráme valnou část listí (alespoň z trávníku). Na místech, kam traktůrek zajet nemůže, ovšem budeme muset stejně vzít do ruky hrábě a úklid listí dokončit ručně.

Fukar je neocenitelný pomocník
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Fukar je neocenitelný pomocník

Fukar, úklidu listí král

Kromě benzínových a elektrických jsou velmi oblíbené akumulátorové fukary, které si i s hromadou listí poradí jako nic. Výhodou je mobilní užití bez přívodního kabelu a tichý chod oproti benzínovým typům. S akumulátorovým fukarem se navíc dostaneme prakticky kamkoliv. Fukar je možné použít i na záhony zasypané listím, na chodníky a cestičky i na velké travnaté plochy.

Abychom si ušetřili práci s hrabáním při úklidu listí, vyzkoušeli jsme akumulátorový fukar na listí HECHT 6290. Lze jím klasicky vyfoukat listí ze špatně dostupných míst, použít ho můžeme i na šetrné sfoukání prachu, nečistot a drobných kamínků z chodníků a dlažby, kde je často účinnější než běžné koště. V zimním období si poradí i s čerstvým sněhem. Velice dobře funguje například i pro vyfoukání zbytků suché trávy ze sekaček.
Jednoduše pomocí fukaru odfoukneme listí, kam potřebujeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednoduše pomocí fukaru odfoukneme listí, kam potřebujeme

Jak na úklid listí pomocí fukaru? 

Akumulátorový vysavač na listí je velmi praktickým pomocníkem na každou zahradu. Vysavač je možné přepnout na fukar, záleží na tom, jakou funkci zrovna potřebujeme. Listí nemusíme vůbec hrabat. Fukar je natolik výkonný, že ho vysaje nebo vyfouká, odkudkoliv potřebujeme. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 26. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová