reklama

Pórek, stálice zeleninových zahrad

Zeleninová zahrada je pro mnoho z nás naprostý zázrak. Je to především z toho důvodu, že je umožněna naše alespoň částečná soběstačnost, čímž jsme ochráněni před vysokými cenami v obchodech. Druhem, který by vám v rámci pěstování zeleniny na zahrádce rozhodně neměl chybět, je pórek. Problematikou jeho pěstování se zabýváme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zeleninová zahrada nesmí být o pórek ochuzena, je to zelenina obrovsky prospívající lidskému organismu (Zdroj: Jaromír Malich)

Zeleninová zahrada a pórek

Zeleninová zahrada poskytuje dost místa, abyste zde mohli pěstovat mnoho druhů najednou. Pór, známý spíše jako pórek, je velice oblíbená zelenina, která se u čím dál, tím větší skupiny pěstitelů těší přízni. Je to cibulová zelenina, obsahující vitaminy A, C nebo E a z prvků pak draslík, vápník či železo. Pro svoji výraznou chuť je to nepostradatelný druh v kuchyni, kde se přidává do salátů, polévek nebo pomazánek.

Pór pravý je původně zelenina z Asie, avšak v rámci postupující globalizace se rychle rozšířil i k nám. Zimní odrůdy jsou velmi oblíbené, avšak vzrůst je nižší – a to včetně konzumní části bílé barvy. Letní kultivary se ze zahrady musí sklidit ještě před příchodem mrazů, avšak jejich výška v dobrých podmínkách dosahuje až 1 m.

Od výsevu ke sklizni

Aby se mladé sazeničky řádně vyvinuly, výsevy provádějte již od února do truhlíků. Osivo velmi dobře klíčí, a tak při řídkém výsevu se dočkáte velmi silných mladých rostlin. Po výsevu nezalévejte, ale roste. Výsadbu na stanoviště provádějte od poloviny května, kdy již pominulo nebezpečí posledních přízemních mrazíků.

Mladé sazeničky pórku ve smíšené kultuře s listovým salátem
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mladé sazeničky pórku ve smíšené kultuře s listovým salátem

Pórek je zeleninou 2. trati, zeleninová zahrada by tedy měla být naplánována tak, aby se pórek dostal na místo, které bylo v rámci podzimního rytí obohaceno například o posekanou trávu. Před výsadbou je vhodné půdu prokypřit a ještě klidně přihnojit rozleželým prosítovaným kompostem.

Sazenice sázejte do jamek od sebe vzdálených zhruba 25 cm, přibližně stejně by od sebe měly být vzdáleny jednotlivé řádky. Po výsadbě pravidelně a mírně zalévejte, také nezapomeňte na kypření mezi řádky a mechanické odstranění plevele.

Když pórek zesílí, přihrňte jej, podpoříte tím růst konzumní části
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Když pórek zesílí, přihrňte jej, podpoříte tím růst konzumní části

Poté, co pórek zesílí, nahrňte ke krčku rostlin zeminu. Přihrnutím se podpoří růst konzumní části a brázdičky mezi jednotlivými řádky v suchém období vyplňte například posekanou trávou, aby se zabránilo nežádoucímu odparu. Letní odrůdy se sklízejí nejčastěji od začátku září, do prvních mrazíku je nutné je úplně sklidit. Zimní pór může zůstat na stanovišti i během zimy, avšak je možné jej opatrně vyrýt a celé rostliny založit do skleníku, kde nemrzne.

Pórek a škůdci

Zeleninová zahrada bývá občas trápena různými škůdci – i pórek jeden trápí, jmenuje se vrtalka pórová. Jde o blanokřídlý hmyz, jehož larvy vytvářejí v konzumní části chodbičky. V době největšího výskytu, tedy v červenci, je nutné pórek chránit – ideálně netkanou textilií.

Pórek po sklizni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pórek po sklizni

Pokud se rozhodnete používat postřik na likvidaci tohoto škůdce, pak je vhodné jej provádět až večer a ideálně na biologické bázi, ten je totiž šetrnější nejen vůči jinému hmyzu, ale i vůči vám. Kontaminovat zeleninu chemií nikdo z nás nechce.

Zdroj informací: osiva-semena.cz

Publikováno: 27. 10. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich