reklama

Kadeřávek je krásný a zdravý druh zahradní plodiny

Zeleninová zahrada by měla být nejen zdrojem práce, ale také vitaminů a minerálů. Velmi zajímavou, přitom ale dekorativní a užitečnou rostlinou je kadeřávek, typický druh pro venkovské zahrádky, které jsou cíleny jako užitkové. Jeho pěstování není složité, je ale dobré dodržet některé zásady.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zeleninová zahrada musí obsahovat kadeřávek v každém případě, už jen kvůli jeho vysokému obsahu vitaminu C (Zdroj: Jaromír Malich)

Zeleninová zahrada nesmí zůstat bez kadeřávku

Kadeřávek je učebnicovým příkladem krásné brukvovité rostliny. Na silném stonku roste několik zpeřených listů, které se zpracovávají v kuchyni. Při plánování zahrady je zapotřebí počínat si tak, že kadeřávek musíte „točit“ s jinými druhy v rámci střídání plodin na záhonech. Příští rok po něm nesázejte jiné brukvovité, jako je květák, zelí nebo ředkvičky. Je to z důvodu prevence před nádorovitostí.

A proč vlastně kadeřávek na zahrádce mít? Obsahuje totiž vitaminy A, B, C, E, K a k tomu důležité minerály, jako je vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo, z dalších látek například kyselina listová. To znamená, že se zcela jistě jedná o superpotravinu, kterou můžete mít k dispozici na zahrádce i během zimy.

Pěstování kadeřávku

Kadeřávek je poměrně nenáročná plodina. K dobrému prospívání je nutné, aby půda byla lehká až středně těžká, dobře zásobená živinami. Pokud nemáte k dispozici kravský hnůj, který na podzim zaryjete, nezoufejte, místo toho použijte klidně posekanou trávu s listím. Jako zdroj živin je možné využít i zelené hnojení – výhradně pak luskoobilní směs, neobsahující hořčici nebo řepku, což jsou další brukvovité.

Mladá sazenice kadeřávku na záhoně
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mladá sazenice kadeřávku na záhoně

S výsevem začněte ke konci března. Výborná je možnost si předpěstovat mladé rostlinky ve skleníku nebo pařeništi. Na finální stanoviště kadeřávek patří až po pominutí mrazíků v polovině května, sázejte ve sponu 60×60 cm a nezapomeňte zalévat.

Během vegetační doby vyžaduje celá zeleninová zahrada, nejen kadeřávek, pravidelnou zálivku. Tak jako ostatní brukvovité, i kadeřávek si zaslouží ochranu před škůdci – hlavně pak dřepčíci a molice vyloženě této rostlině škodí. Během června tak přikryjte rostliny bílou netkanou textilií. Nechráněné rostliny stříkejte ekologickým postřikem, získaným smícháním rostlinného oleje, kypřicího prášku do pečiva a trochu tekutého mýdla. Při silném napadení je možné využít i chemickou ochranu, postřiky však provádějte pozdě večer nebo brzy ráno, kdy nelétají včely.

Zpeřené listy kadeřávku obsahují nejen vitamin C, ale i spousty minerálů
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zpeřené listy kadeřávku obsahují nejen vitamin C, ale i spousty minerálů

Nezapomínejte ani na oporu ve formě menších dřevěných kůlů, které zabrání vyvrácení kadeřávku ze země i s kořeny. Dobře prospívající kusy mají výšku až kolem 80 cm.  Listy sbírejte postupně od letních prázdnin až do zimy, využijete je do polévek nebo salátů, je vhodné je i zamrazit. Kromě zelenolisté odrůdy Kapitan se pěstuje i nádherný červenolistý kultivar Scarlet.

Zdroj informací: osej.cz, irozhlas.cz

Publikováno: 31. 10. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich