Zeleninová zahrada by měla být nejen zdrojem práce, ale také vitaminů a minerálů. Velmi zajímavou, přitom ale dekorativní a užitečnou rostlinou je kadeřávek, typický druh pro venkovské zahrádky, které jsou cíleny jako užitkové. Jeho pěstování není složité, je ale dobré dodržet některé zásady.

Zeleninová zahrada nesmí zůstat bez kadeřávku
Kadeřávek je učebnicovým příkladem krásné brukvovité rostliny. Na silném stonku roste několik zpeřených listů, které se zpracovávají v kuchyni. Při plánování zahrady je zapotřebí počínat si tak, že kadeřávek musíte „točit“ s jinými druhy v rámci střídání plodin na záhonech. Příští rok po něm nesázejte jiné brukvovité, jako je květák, zelí nebo ředkvičky. Je to z důvodu prevence před nádorovitostí.
A proč vlastně kadeřávek na zahrádce mít? Obsahuje totiž vitaminy A, B, C, E, K a k tomu důležité minerály, jako je vápník, fosfor, draslík, hořčík a železo, z dalších látek například kyselina listová. To znamená, že se zcela jistě jedná o superpotravinu, kterou můžete mít k dispozici na zahrádce i během zimy.
Pěstování kadeřávku
Kadeřávek je poměrně nenáročná plodina. K dobrému prospívání je nutné, aby půda byla lehká až středně těžká, dobře zásobená živinami. Pokud nemáte k dispozici kravský hnůj, který na podzim zaryjete, nezoufejte, místo toho použijte klidně posekanou trávu s listím. Jako zdroj živin je možné využít i zelené hnojení – výhradně pak luskoobilní směs, neobsahující hořčici nebo řepku, což jsou další brukvovité.

S výsevem začněte ke konci března. Výborná je možnost si předpěstovat mladé rostlinky ve skleníku nebo pařeništi. Na finální stanoviště kadeřávek patří až po pominutí mrazíků v polovině května, sázejte ve sponu 60×60 cm a nezapomeňte zalévat.
Během vegetační doby vyžaduje celá zeleninová zahrada, nejen kadeřávek, pravidelnou zálivku. Tak jako ostatní brukvovité, i kadeřávek si zaslouží ochranu před škůdci – hlavně pak dřepčíci a molice vyloženě této rostlině škodí. Během června tak přikryjte rostliny bílou netkanou textilií. Nechráněné rostliny stříkejte ekologickým postřikem, získaným smícháním rostlinného oleje, kypřicího prášku do pečiva a trochu tekutého mýdla. Při silném napadení je možné využít i chemickou ochranu, postřiky však provádějte pozdě večer nebo brzy ráno, kdy nelétají včely.

Nezapomínejte ani na oporu ve formě menších dřevěných kůlů, které zabrání vyvrácení kadeřávku ze země i s kořeny. Dobře prospívající kusy mají výšku až kolem 80 cm. Listy sbírejte postupně od letních prázdnin až do zimy, využijete je do polévek nebo salátů, je vhodné je i zamrazit. Kromě zelenolisté odrůdy Kapitan se pěstuje i nádherný červenolistý kultivar Scarlet.
Zdroj informací: osej.cz, irozhlas.cz
Publikováno: 31. 10. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich