reklama

Podzimní řez trvalek je prospěšný, při nepřiměřeném rozsahu ale škodí

Péče o trvalky se na podzim opravdu vyplatí. Nejdůležitější činností během listopadu v rámci péče o trvalkové výsadby je provedení jejich řezu, ale jen v rozumné míře. Na následujících řádcích si popíšeme, jak k této práci přistupovat.

Péče o trvalky na podzim je v případě třapatek jasná, zaschlé květy ostříhejte a rostliny přikryjte chvojím (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o trvalky v listopadu

Péče o trvalky na podzim, když už většina květů postupně zasychá stejně tak jako olistění, spočívá v provedení řezu. Tento řez provádějte pokud možno v co nejrozumnější míře a to tak, abyste nenapáchali škody. Škodí totiž velká nepřiměřenost tohoto zásahu, například když ještě zelené listy sestříháte až k zemi. 

Odstraňují se především zažloutlé listy a zaschlá květenství. Přiměřeným zastřižením trvalkové výsadby dosáhnete toho, že příští rok budou mít všechny druhy svěží vzhled, jejich trsy se zvětší a také sestřižením bráníte v ukrývání škůdců pod rostlinami. To je právě jedno z rizik, pokud se tyto rostliny nesestříhají.

Jak na řez trvalek

Kvetoucí trvalky, jako jsou například třapatky a rudbekie, zkraťte na polovinu výšky. Veškerá zaschlá květenství je nutné odstranit, neboť při tvorbě senem se rostliny zcela zbytečně vyčerpávají. Suchá květenství jsou sice na pohled hezká, avšak pro rostliny zbytečná z důvodu jejich oslabení. Trvalky potřebují maximální množství energie akumulovat přímo v rostlině, aby přežily zimu.

Trvalky si na podzim můžete i namnožit ještě před zazimováním. Na obrázku je šanta, která se množí velice snadno pomocí odkopků
Trvalky si na podzim můžete i namnožit ještě před zazimováním. Na obrázku je šanta, která se množí velice snadno pomocí odkopků (Zdroj: Jaromír Malich)

Trvalky, které jsou okrasné listem, klidně hluboce seřízněte. Například plaménkům rodu Phlox nebo bohyškám vůbec nevadí jejich důkladné seříznutí tak, že zůstane vyčnívat pouze cca 10cm část rostlin nad zemí. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že listy zežloutnou. Podobně dobře snášejí hluboké seříznutí i například denivky.

Z druhů, které před zimou rozhodně nesmíte seříznout, jsou perovskie, levandule, japonské sasanky nebo kakosty. Perovskie zásadně stříhejte až zjara, levanduli maximálně na podzim odstraňte zbylá květenství. Japonské sasanky se ponechávají ve stavu, v jakém jsou, a kakosty představují stálezelený a úžasný druh, který osvěžuje zahradu celoročně. Zde platí, že péče o trvalky se v těchto případech na podzim nesmí přehánět, na místě je rozhodně opatrnost. 

Trvalky přikryté chvojím lépe odolají i hlubokým mrazům
Trvalky přikryté chvojím lépe odolají i hlubokým mrazům (Zdroj: Jaromír Malich)

Po provedení řezu a údržby trvalkových výsadeb je vhodné provést také ochranu před mrazem. Velmi dobře se osvědčilo smrkové chvojí, které poskytne výbornou službu, zároveň je ale prodyšné a zabraňuje rozběhů plísní nebo jiných chorob.

Zdroj informací: compo.com, modernizahrada.com

Publikováno: 2. 11. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich