reklama

Péče o luční porosty před zimním obdobím

Pravidelnou péči vyžaduje snad každý typ travního porostu, a to i ten, který se udržuje extenzivně, tedy pouze třemi až pěti sečemi za rok. Louka na podzim nesmí zůstat zarostlá, ani vyloženě zanedbaná, protože pak máme na jaře práce mnohem více. O péči o luční porosty na podzim a související problematice přinášíme informace na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Louka na podzim vyžaduje poslední nezbytné sečení

Možná vás někdy napadlo, proč se má louka na podzim naposledy posekat. Příliš vysoký porost je totiž na škodu, během zimy zaschne a začne dusit porost. Nejen, že negativním jevem je nehezký vzhled, ale zároveň i nadměrná vlhkost, takže zvýšené riziko houbových chorob, které travní porosty poškozují.

Proto je nutná poslední podzimní seč, která zajistí, že luční porost bude stále vzdušný, přebytečná hmota bude odstraněna a nezpůsobí případné potíže. Po posledním sečení se také velmi dobře hrabe z plochy spadané listí, jež by nemělo na ploše zůstávat.

Tradičně šetrným způsobem sečení je využití lištové sekačky, která stébla ustřihne a díky tomu porost velice rychle regeneruje. Kromě lištových sekaček jsou u nás oblíbené sekačky bubnové, které stébla uráží ocelovými noži, které nese otáčející se disk.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Sečení tímto způsobem se hodí především tam, kde je tráva vyššího vzrůstu, ještě podrostlá jetelem, který je velice hustý. Pokosenou hmotu po posečení odhrabejte a odkliďte pryč. Vhodným způsobem využití je na krmení hospodářských zvířat, třeba odvoz na místní statek, kde hmotu velmi rádi využijí.

Pokud je louka na podzim již řidší konzistence, tedy nižšího vzrůstu a malé hustoty, je možné sekat i za pomocí mulčovače. Jde o robustní sekačku, která v žací komoře rozseká trávu na malé kousky a ty zůstanou na ploše ležet jako přírodní hnojivo. Mulčovač se výborně hodí i na údržbu velmi vysokých porostů včetně stařiny a spleti plevelů, které je nutné posekat při ohledu na obecní vyhlášky.

Péče o luční porosty před zimním obdobím
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Péče o luční porosty před zimním obdobím

Veškerý posečený porost se na zapleveleném pozemku ponechá a po několika letech dojde k postupné přeměně na porosty lučního typu. Po dvou letech je již vhodné přejít na bubnové nebo lištové sečení, díky tomu se původně hrůzně vypadající plocha přetvoří na krásně kvetoucí luční porost s širokým druhovým zastoupením.

Louka na podzim listí již nepotřebuje

Louka na podzim si zároveň ještě před úplným ukončením prací s travními plochami zaslouží odklidit listí. Ponechané na ploše zahnívá, ukrývají se v něm nejrůznější škůdci a na jaře pak na těchto místech prorůstá tráva jen velmi pozvolna. Listí stačí odhrabat někam na roh pozemku, kde se stane úkrytem pro mnoho živočichů.

Pokud chcete mít luční porost ve velmi dobrém stavu dlouhodobě, můžete na podzim ještě rozhodit drobný rozleželý kompost, který dodá louce živiny a o to lépe pak zjara poroste.

Publikováno: 23. 10. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: uroda.cz